Ochota Slovákov financovať zelené projekty klesá. Takmer 60 % by nedalo zo svojich peňazí ani cent

Smog
Smog | Zdroj: pixabay

Europoslanec za SaS Eugen Jurzyca si nechal vypracovať reprezentatívny prieskum o vnímaní naliehavosti riešiť klimatické zmeny a ochote Slovákov finančne sa podieľať na podpore zelených projektov

Nie je žiadnym tajomstvom, že Slováci patria medzi krajinami Európskej únie medzi najzakonšpirovanejšie národy a veľká časť populácie verí hoaxom a nepravdám, ktoré rozširujú nielen “aletrnatívne médiá”, ale aj niektorí politici. Podobný prieskum uskutočnila agentúra Focus už pred štyrmi rokmi, a tak je zaujímavé sledovať posun v myslení obyvateľstva. 

Za uplynulé roky sa vzťah ku klíme a problémom životného prostredia nezlepšil, skôr naopak. Výsledky naznačujú, že veľká časť Slovákov žije “tu a teraz” a budúcnosť planéty ich veľmi nezaujíma a osobne sa ich netýka. Je to niečo, čo majú riešiť politici a vláda bez toho, aby občania museli niečím prispieť.

Eugen Jurzyca
Eugen Jurzyca | Zdroj: FB Eugena Jurzycu

Najnovší prieskum zrealizovala agentúra Focus v januári tohto roka. Cieľom bolo zistiť ochotu ľudí podporiť zelené aktivity na úkor iných projektov (eurofondov) alebo vlastných financií. Kým v roku 2019 súhlasilo so zvýšením podpory zelených projektov znížením objemu financií v iných oblastiach, ako školstvo, zdravotníctvo, či diaľnice 40,5 % opýtaných, tento rok bolo za iba 27,8 %

Horšie než pred štyrmi rokmi dopadli aj odpovede týkajúce sa výšky príplatku k mesačnej faktúre za energie, ktorý by boli ľudia ochotní akceptovať. Eurá navyše by boli určené na boj s klimatickou zmenou. Takmer 60 % Slovákov (57,1 %) nie je ochotných dať ani euro navyše. V roku 2019 to bolo 49,2 %. 

Druhou najčastejšou odpoveďou a jedinou, kde sa pomer pozitívne zvýšil, boli 2 eurá (26,4 % v roku 2024 vs. 25,1 % v roku 2019). Len 0,6 % by bolo ochotných prispievať sumou vyššou než 10 eur (predtým 3,5 %).

Reprezentatívny prieskum prebiehal v období od 16. do 23. januára 2024 na vzorke 1 015 respondentov.  

Total
0
Shares
Related Posts