Mikroplasty môžu pomôcť pri odhaľovaní znečistenia vo vodných tokoch

Jednou z obáv spojených s mikroplastami je, že na seba dokážu naviazať škodlivé baktérie z prostredia a prenášať ich ďalej, napríklad aj na ľudí.
Mikroplasty pomáhajú čistiť vodu
Zdroj: newatlas.com

Práve táto schopnosť “zachytávať mikróby” by však v budúcnosti mohla dostať aj užitočné využitie – monitorovanie bakteriálneho znečistenia v riekach, informoval portál newatlas.com.

V súčasnosti úrady sledujú kontamináciu z komunálnych čističiek odpadových vôd tak, že v pravidelných intervaloch odoberajú vzorky vody z riek pod miestom výtoku. Tie sa potom analyzujú v laboratóriu na prítomnosť škodlivých baktérií. Hlavným problémom je, že čistiarne nevypúšťajú neošetrené splašky nepretržite, preto môže odber vzorky pri “čistom” výtoku zachytiť len minimum baktérií – a skutočné znečistenie tak ostane nepovšimnuté.

Mikroplasty pomáhajú čistiť vodu
Zdroj: Newatlas.com

Elegantné riešenie: Mikroguľôčky v oceľových klietkach

Tím pod vedením doktora Luka Woodforda z University of Stirling v Škótsku sa rozhodol tento problém riešiť netradične – pomocou mikroplastových guľôčok. Použili guľaté oceľové klietky naplnené mikroguľôčkami, ktoré následne vložili do väčších kovových košov zo sita a spustili ich do rieky v blízkosti výtoku z čističky.

Keď cez tieto koše preteká voda kontaminovaná baktériami, časť mikróbov sa prirodzene zachytí v biofilme, ktorý vznikne na povrchu mikroguľôčok. Následná laboratórna analýza týchto guľôčok potom ukáže, ktoré baktérie sú v rieke prítomné.

Vedci testovali dve milimetre veľké mikroguľôčky z troch materiálov: polyetylén, guma a korok. Posledný spomínaný fungoval ako kontrolná prírodná vzorka. Do každej oceľovej klietky vložili dvesto guľôčok od každého materiálu. Koše s klietkami umiestnili proti prúdu aj po prúde od výtokovej rúry čističky v škótskej rieke. Počas 23 dní pravidelne odoberali guľôčky z oboch košov a podrobovali ich detailnej laboratórnej analýze.

Mikroplasty pomáhajú čistiť vodu
Zdroj: Newatlas.com

Výsledky, ktoré prekvapili

Guľôčky umiestnené dole prúdom od čističky už po 24 hodinách zachytili výrazne viac rizikových baktérií, ako sú Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Citrobacter freundii a Enterococcus. Tento trend pretrvával a počas sledovaných dní sa dokonca ešte zhoršoval.


Nemali by ste prehliadnuť:


Podľa doktora Woodforda ďalšia genetická analýza ukázala, že tieto baktérie obsahujú množstvo génov na antimikrobiálnu rezistenciu a zvýšenú virulenciu, čo ešte zvyšuje ich rizikovosť pre ľudí aj životné prostredie. Zároveň upozorňuje, že vypúšťanie odpadových vôd vo Veľkej Británii rastie, čo predstavuje čoraz väčší problém pre verejné zdravie. Práve takéto monitorovacie metódy môžu pomôcť situáciu pravidelne sledovať a včas upozorniť na problém.

Total
0
Shares
Podobné články