Na základe prieskumu od spoločnosti Samsung, ktorý bol realizovaný v septembri 2024, len 15 % Európanov vie, ako efektívne využívať umelú inteligenciu v každodennom živote.
Hoci až 90 % ľudí aspoň čiastočne rozumie princípom umelej inteligencie, len 15 % respondentov uviedlo, že ju reálne dokáže používať v každodennom živote. Najväčšiu sebadôveru v porozumení novým technológiám prejavili obyvatelia Poľska (23 %), zatiaľ čo Briti sú s 11 % na opačnom konci.
Očakávania od umelej inteligencie: zábava, upratovanie a úspora času
Európania očakávajú, že AI im uľahčí každodenné úkony a zlepší kvalitu života. Väčšina respondentov si praje, aby sa AI zamerala na činnosti ako zábava, upratovanie alebo ušetrenie času. Veľký záujem je aj o efektívnejšie prepojenie prístrojov v rámci inteligentných domácností, kde 42 % respondentov uviedlo, že by privítalo, keby sa zariadenia lepšie integrovali a komunikovali medzi sebou.
AI ako pomocník v domácnosti aj v oblasti zdravia
Viac než tretina opýtaných by si priala robotické vysávače alebo zariadenia na čistenie kuchynských spotrebičov. Významnou pomocou by bola umelá inteligencia aj pri varení a nakupovaní. Túto formu asistencie preferuje 23 % respondentov.
Až 50 % respondentov sa zaujíma o AI aj ako o nástroj na prevenciu chorôb, s dôrazom na personalizáciu zdravia a wellness. Medzi najobľúbenejšie funkcie patria personalizované cvičebné plány a monitorovanie spánkových návykov. Prieskum tiež poukázal na skepticizmus voči novým zdravotným technológiám, pretože len 17 % účastníkov, ktorí zatiaľ AI v tejto oblasti nepoužívajú, uviedlo, že by v budúcnosti zvažovali jej využitie.
Bezpečnosť: Základná podmienka pre rozvoj AI
Zabezpečenie technológií je pre používateľov kľúčové. Až 37 % respondentov vyžaduje pravidelné bezpečnostné aktualizácie, zatiaľ čo 34 % preferuje monitoring hrozieb v reálnom čase. Používatelia chcú mať istotu, že umelá inteligencia je nielen inovatívna, ale aj bezpečná a spoľahlivá.
Umelá inteligencia v službách kreativity
Zhruba 41 % Európanov považuje AI za nástroj na rozvoj kreatívnych schopností. Medzi najžiadanejšie funkcie patrí prekladanie a tlmočenie v reálnom čase či optimalizácia kvality obrazu a zvuku pri zábave. Tento trend naznačuje, že umelá inteligencia má veľký potenciál obohatiť voľnočasové aktivity, ako sú cestovanie a zábava.
Mohlo by vás zuajímať:
- Indiu trápi problém so smogom. Zvyšuje počet respiračných ochorení a ohrozuje kvalitu života
- Od PET fliaš k pneumatikám: Ako sa dá meniť budúcnosť udržateľnej dopravy
- Týmto spôsobom dokážeme odhaliť dezinformácie oveľa jednoduchšie. Je za tým umelá inteligencia
Napriek rastúcemu záujmu o AI pretrváva u ľudí nedôvera a nedostatočné informácie. Vyše štvrtina respondentov, ktorá momentálne AI nepoužíva, tvrdí, že ich technológie v tejto oblasti nezaujímajú. Budúcnosť AI závisí od schopnosti spoločností komunikovať výhody svojich technológií, ale aj od prísnych bezpečnostných opatrení, aby si získali dôveru používateľov.