IRIS²: Európska odpoveď na satelitný internet za miliardy eur

Ariane 6
Ariane 6 ilustrácia l Zdroj: ESA

Európska únia (EÚ) sa pustila do ambiciózneho projektu vytvorenia vlastnej satelitnej siete s názvom IRIS² (Infrastructure for Resilience, Interconnectivity, and Security by Satellite), ktorého cieľom je znížiť závislosť od externých poskytovateľov, ako je Starlink Elona Muska. Táto iniciatíva má zlepšiť možnosti bezpečnej komunikácie v celej Európe, píše Reuters.

IRIS² je projekt v hodnote 10,6 miliardy eur, v rámci ktorého sa na nízkych a stredných obežných dráhach Zeme umiestni približne 290 satelitov. Sieť by mala začať fungovať do roku 2030 a poskytovať bezpečné a vysokorýchlostné internetové pripojenie vládnym orgánom, súkromným podnikom a občanom, najmä v odľahlých regiónoch, ktoré nemajú dostatočné pokrytie.

Dostupný internet pre každého

Hlavným cieľom IRIS² je získať strategickú technologickú nezávislosť EÚ vo vesmírnom a komunikačnom sektore. Vývojom vlastnej satelitnej konštelácie chce EÚ zabezpečiť šifrované a odolné komunikačné kanály pre vládne a verejné inštitúcie, čím sa zníži závislosť od neeurópskych systémov.

Konzorcium s názvom SpaceRISE, ktoré vedú spoločnosti ako SES, Eutelsat a Hispasat s podporou spoločností Airbus a Deutsche Telekom, získalo 12-ročnú zmluvu na vývoj a riadenie projektu IRIS². Táto spolupráca je príkladom výhod verejno-súkromných partnerstiev pri rozvoji technologickej suverenity. Náklady na projekt sa pôvodne odhadovali na približne 6 miliárd eur, dodáva Financial Times.

V súčasnosti spoločnosť Starlink spoločnosti SpaceX prevádzkuje približne 7 000 satelitov a ponúka internetové služby vo viac ako 100 krajinách. Starlink zohral dôležitú úlohu pri poskytovaní komunikačných služieb, najmä v konfliktných oblastiach, ako je Ukrajina. Supluje tam zničenú internetovú infraštruktúru vo vybraných regiónoch a na fronte. EÚ sa projektom IRIS² snaží vytvoriť vlastnú infraštruktúru, aby si udržala kontrolu nad kritickými komunikačnými sieťami a riešila potenciálne geopolitické obavy.

Mohlo by vás zaujímať:

Bude to náročné

Vývoj satelitnej siete takéhoto rozsahu predstavuje niekoľko výziev vrátane vysokých počiatočných nákladov, technologickej zložitosti a potreby medzinárodnej spolupráce. Okrem toho sa projekt musí pohybovať v regulačných rámcoch a zabezpečiť kompatibilitu s existujúcimi systémami, aby sa dosiahla bezproblémová integrácia.

Josef Aschbacher, generálny riaditeľ Európskej vesmírnej agentúry vyhlásil, že tento program „prispeje k inováciám v európskom vesmírnom sektore, posilní konkurencieschopnosť Európy a prinesie nové pracovné príležitosti.“

Očakáva sa, že po dokončení IRIS² výrazne posilní európsku digitálnu infraštruktúru a bude poskytovať bezpečné a spoľahlivé komunikačné služby. Táto iniciatíva odráža záväzok EÚ k technologickému pokroku a strategickej nezávislosti v rýchlo sa rozvíjajúcom vesmírnom sektore.

Total
0
Shares
Podobné články