Inteligentná fasáda budovy dokáže regulovať teplo. Inšpiráciou sú vzory rastlín a hmyzu

Bývať v budovách, ktoré sú v lete príliš horúce alebo v zime príliš studené, nie je príjemné pre nikoho.
Inteligentná fasáda Flectoline
Zdroj: itft.uni-stuttgart.de

Práve na tento problém odpovedá fasáda FlectoLine. Využíva dva prírodou inšpirované princípy na automatickú reguláciu množstva slnečnej energie, ktorá prechádza cez okná. FlectoLine vznikol vďaka spolupráci univerzít v Stuttgarte a Freiburgu v rámci medzinárodného výskumného projektu Flectuation.

Inteligentná fasáda Flectoline
Zdroj: itft.uni-stuttgart.de

Za posledné dva roky bol prototyp tejto adaptívnej fasády nasadený na skleníku Botanickej záhrady Univerzity vo Freiburgu v nemeckom Bádensku-Württembersku. Vedci, ktorí sa projektu venujú, získali v tomto mesiaci špeciálnu cenu z prvého ročníka ocenenia Bio-Inspired Innovations Baden-Württemberg. O tejto inovácii informoval portál HappyEcoNews.

Modulárne tienenie s netradičným pohonom

Na pohyb modulov FlectoLine do uhla až 90 stupňov stačí tlak len 0,4 bar, teda približne 5,8 psi. Prototyp s rozlohou 83,5 štvorcového metra pokrýva vonkajšiu časť okien na jednej strane skleníka. Fasáda pozostáva z poľa tieniacich modulov. Každý je zložený z dvoch termoplastových lamiel vystužených vláknami, ktoré sa môžu buď rozovrieť, alebo spojiť k sebe.

Inteligentná fasáda Flectoline
Zdroj: itft.uni-stuttgart.de

Tieto prvky na prvý pohľad pripomínajú pasce mucholapky, ale inšpiráciou boli súkvetia mäsožravej vodnej rastliny aldrovandky vesiculosej. Pneumatický pántový uzol v základni každej lamely si vedci požičali z krídel chrobáka ploštice Graphosoma italicum. Ak sa do pružného pántu vháňa vzduch, jeho štruktúra sa zväčší a hlavná lamela sa otvorí do strany.

Inteligentné tieniace prvky pre úsporu energie

Ak sa obe lamely každého modulu otvoria do strán, zabránia prenikaniu slnka cez okná a účinne chránia interiér pred prehriatím. V letných dňoch tak môže tento systém výrazne znížiť potrebu klimatizácie. V chladnom počasí sa lamely zložia k sebe dovnútra, čím sa zväčší plocha, ktorá prepúšťa slnečné lúče dnu, a tým sa znižuje nárok na vykurovanie. Zmena polohy sa dosiahne jednoduchým vypnutím prívodu vzduchu do pántov.

Inteligentná fasáda Flectoline
Zdroj: itft.uni-stuttgart.de

“Súčasná klimatická situácia vyžaduje inovatívne prístupy v architektúre,” vysvetľuje Edith A. Gonzalez, výskumníčka z Univerzity v Stuttgarte. “Komplexný projekt FlectoLine ukazuje, aký potenciál majú adaptívne fasády pre budúcnosť ekologickej architektúry.”


Nemali by ste prehliadnuť:


Automatizácia a vlastná výroba elektriny

Celá fasáda vie pracovať automaticky, prispôsobuje sa aktuálnemu počasiu, dennému času aj teplote okolia. V prípade potreby ju možno ovládať aj ručne. Výhodou je, že prototyp si vyrába vlastnú elektrinu pomocou fotovoltických článkov priamo na povrchu tieniacich lamiel.

Total
0
Shares
Podobné články