Fairphone ukázal, že aj elektronika vie byť udržateľná

Fairphone
Fairphone 5 | Zdroj: Lenka Ivančíková

Fairphone je spoločnosť so sídlom v Amsterdame a na trh priniesla nový spôsob výroby mobilných zariadení a audio produktov s ohľadom na životné prostredie. Mobilné telefóny i slúchadlá sú vyrobené z recyklovaných a udržateľných materiálov

V roku 2013 začala zbierať peniaze na svoj prvý smartfón “férový k prírode” a za ten čas firma ukázala, že jej životné prostredie nie je ľahostajné.

Navyše, časť peňazí z predaja produktov ide na recyklačné aktivity. Spoločnosť si dala za cieľ znížiť uhlíkové emisie vznikajúce pri výrobe nových telefónov, ich preprave, odpadu a používaní do roku 2045 na nulu. 

Fairphone
Fairphone | Zdroj: Lenka Ivančíková

Preto sú jej zariadenia vyrobené tak, aby mali dlhú životnosť, čomu zodpovedá aj veľmi dlhá softvérová podpora mobilných zariadení. Majitelia smartfónov Fairphone majú garantovanú 8-ročnú aktualizáciu systému.

Aby telefón vydržal čo najdlhšie, dôležitá je opraviteľnosť zariadenia. Náhradné diely sú dostupné priamo na webe výrobcu s doručením aj na Slovensko.

Fairphone
Fairphone | Zdroj: Lenka Ivančíková

Pri produktoch značky Fairphone sa môžete spoľahnúť, že výmena poškodeného komponentu bude uskutočniteľná. Telefón je modulárny, takže ho ľahko otvoríte, vymeníte čo treba a hotovo, môžete ho používať ďalej.

Výroba náhradných dielov vytvára podstatne menej CO2 než výroba nového telefónu. Vaše emisie CO2 pri výmene prasknutého displeja sú kompenzované už po 33 dňoch ďalšieho používania opraveného zariadenia. 

Fairphone
Fairphone

Na každý telefón poskytuje výrobca 5-ročnú záruku.  Telefóny Fairphone sú vyrobený tak, aby vydržali, majú oveľa nižšiu ročnú uhlíkovú stopu než telefóny navrhnuté na výmenu po dvoch rokoch.

Podľa údajov na webe Fairphone pochádza 75 % všetkých emisií z výroby telefónu. Ak si ponecháte telefón päť rokov namiesto troch, ušetríte viac než 30 % emisií CO2 z telefónu za rok, a to už stojí za zamyslenie. 

Aktuálne má Fairphone v ponuke internetového obchodu na svojom webe tri druhy smartfónov, náhlavné Bluetooth slúchadlá aj úplne bezdrôtové slúchadlá. Na tohtoročnom Mobile World Congress v Barcelone získal Fairphone ocenenie za najlepšiu mobilnú inováciu pre klímu.

Na MWC 2024 priniesol svoj najnovší model smartfónu aj Bluetooth slúchadlá a postupne vám ich predstavíme v ďalších článkoch.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články