Každý odborník na zdravý životný štýl vám povie, že ak sa chcete vyhnúť dehydratácii, musíte piť ešte predtým, než pocítite smäd. Nositeľné zariadenia na analýzu potu už dnes dokážu upozorniť používateľov, keď sa hladina vody v tele znižuje. Ich nevýhodou je, že si ich treba zaobstarať, naučiť sa ich používať a pravidelne nosiť, s čím väčšina ľudí nemá trpezlivosť. Obzvlášť platí pre tých, ktorí nie sú často vystavení riziku dehydratácie, alebo pre ľudí, ktorých technológie veľmi nezaujímajú. Na tému upozornil aj portál HappyEcoNews.
Hydratáciu dokáže zmerať dotykový displej
Aby výskumníci tento problém vyriešili, profesor Tareq Al-Naffouri a tím z King Abdullah University of Science and Technology v Saudskej Arábii sa zamerali na kapacitné senzory, ktoré sú dnes bežnou výbavou dotykových obrazoviek smartfónov.

Zistili, že tieto senzory dokážu okrem elektrického náboja zachytiť aj zmeny v kapacite pokožky, teda jej schopnosti uchovávať elektrický náboj. Je známe, že čím je človek menej hydratovaný, tým nižšiu kapacitu má jeho koža.
Algoritmus vyhodnotí hydratáciu dotykom prsta
Výskumný tím vyvinul algoritmus využívajúci strojové učenie, ktorý transformuje zistené zmeny v kapacite pokožky do jednej z piatich úrovní hydratácie. Technológiu testovali na 45 dobrovoľníkoch. Stačilo, aby každý prstom pritlačil na kapacitnú snímaciu dosku, ktorá je porovnateľná s displejom telefónu, a zadal základné údaje o sebe – napríklad hmotnosť a pohlavie.
Tridsaťpäť účastníkov boli moslimovia dodržiavajúci pôst počas Ramadánu. Testovali ich päťkrát denne v rôznych časoch. Zvyšní desiati boli športovci, ktorých testovali pred a po intenzívnej fyzickej námahe.
Nemali by ste prehliadnuť:
Výsledky prekvapili aj vedcov
Nový systém dosiahol v porovnaní s tradičnými metódami merania hydratácie až 87 % presnosť u pôstiacich sa a 92 % presnosť u športovcov. Predpokladá sa, že s ďalším vývojom bude táto technológia ešte účinnejšia a čoskoro by sa mohla objaviť priamo v mobilných aplikáciách.
“Predstavujeme si monitorovanie hydratácie v reálnom čase – priamo v bežnom živote ľudí. Stačí položiť prst na obrazovku mobilu a okamžite viete, ako na tom ste s hladinou vody v tele,” vysvetľuje členka tímu Soumia Siyoucef.