spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Štefan Kováč 9.4.2013
Hodnoť článok:
11 0

Tajomstvo JPG obrázkov

Ako môžu byť netransparentné JPG obrázky transparetné? Vďaka clipping paths "môžu byť," čo vám môže tiež ušertiť hodiny práce navyše.

Ak sa nejaký ten čas už venujete grafike, možno to už viete a ja som ten posledný, čo to nevedel. V každom prípade, možno aspoň niekomu ušetrím strasti a bude mi za to vďačný. Tajomstvo znie: JPG obrázky môžu obsahovať clipping paths. Ak to je pre Vás niečo nové alebo ak často pracuješ napríklad s programom Indesign čítaj ďalej.

Nedávno som pracoval na väčšom produktovom katalógu, ktorý mal okolo 50 strán. Spoločnosť pre ktorú som pracoval mi dodávala grafický materiál vo všetkých možných formátoch vrátane JPG. Väčšina z nich potrebovala úpravy, nejaké retušovanie - obvykle odstrániť pozadie. Keďže JPG nepodporujú transparentnosť obyvkle som ich otváral vo Photoshope a následne odfiltroval pozadie a uložil ako PSD. Potom som tieto, už transparentné obrázky importoval do Indesignu, tak aby som ich mohol konzistentne polohovať na nejakom pozadí.

Keďže som mal obrovské množstvo JPG obrázkov, vytváral som veľké množstvo filtrov na odstránenie pozadia, čo bolo časovo dosť náročné. Keď bol katalóg vytlačený, objavil som toto veľké tajomstvo. Väčšina JPG obrázkov, ktoré som dostal na spracovanie do katalógu už obsahovali clipping pathts. Clipping path je vlastne vektorový element a dá sa využiť ako alternatíva alebo v kombinácii s tradičným filtrom(masks). Takže ak máte nejaké produktové JPG obrázky, ktoré treba orezať, je fajn si overiť, či majú obsahujú cesty.

Ak majú, znamená to, že niekto ich už vytvoril a dá sa tak ušetriť zbytočná robota.

Či JPG obrázok obsahuje clipping path sa dá zistiť jednoducho. Vo Phoshope kliknite na okienko Paths(zvyčajne sa nachádza hneď vedľa Vrstiev) alebo choďte cez menu Window – Paths. Ak JPG obsahuje clipping path uvidíte jeho miniatúru.

Následne môžete vytvoriť vektorý filter (vector mask). Najprv však konvertujte background layer na obyčajnú vrstu. Potom kliknite na miniatúru clipping path a aktivujte ju. Zvoľte Direct selection tool (A) a kliknite hocikde na clipping path. Pravým tlačidlom kliknite opäť a z kontextového menu zvoľte Create vector mask Ak následne nechcete aby vám zavadzali cesta vo výhľade stalčte CTRL+H. Ak potrebujete pokročilejšie maskovanie cez tradičný filter(mask) môžete ju vytvoriť cez výber.(CTRL+CLICK na path miniatúru, následne Add layer mask) Ide teda najmä o prípady, kde sa potrebujeme graduálnu transparentnosť(maskovanie vlasov, tieňovanie)Pointa je, že nemusíte tvoriť výber z ničoho a viac času stráviť na kreativite.

Výsledok vo Photoshope
V nasledovnej ukážke som dával dokopy dva cudzorodé obrázky. Nohy ženy s kufrom do na chodbu letiska s pánom na schodisku. Aby to nepôsobilo ako podvrh bolo potrebné dorobiť niekoľko jemných tieňov, reflexiu a tónovanie pre zladenie obidvoch obrázkov. Takže som ostal pracovať s ďalšími vrstvami vo Photoshope.

Výsledok v Indesigne
Možno však nepotrebujete špeciálne tieňovanie ale len vytvoriť jednoduchý banner v Indesigne. Na to neptrebujete otvárač JPG vo Photoshope. Či JPG obsahuje clipping path môžete zistiť rovno v Indesigne.

Vytvorte nový dokument v Indesigne s nejakým pozadím. V mojom prípade som sa rozhodol pre obyčajné šedé pozadie. Stlačte CTRL + D pre import JPG obrázka. Umiestnite ho ako na pozadí a následne choďte do Object - Clipping Path - Options alebo skratkou ALT + SHIFT + CTRL + K.

V ponuke pre Type zvoľte Photoshop Path a ak JPG obsahuje clipping path v druhej ponuke sa zobrazí aj s názvom. Zaškrtnite políčko preview pre náhľad. V tomto istom okne môžete ešte meniť hodnotu Inset frame ktorá môže rozširovať alebo zužovať filtrovanú oblasť. V tomto konkrétnom prípade som použil hodnotu 0.3 mm aby som sa zbavil niekoľkých problematických oblastí, kde presvitali biele pixle. Ako poslednú úpravu som v Indesigne v ponuke Effects pridal mierny biely glow na zjemenie hrán.

Dúfam, že bol tento článok užitočný alebo že ste ho prečítali minimálne skôr než ste začali pracovať na katalógu so 100 JPG obrázkami, ktoré majú už vytovrené clipping paths pokiaľ ste to doteraz nevedeli.

Hodnoť článok:
11 0

15 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

1 0 Miloš 6.5.2013 11:31:22
Monča: Ak potrebujem vyrezať niečo z obrázka ešte nemusím byť grafik a za niekoľko vyrezávaní si dotyčný nebude predsa inštalovať Windows, ak používa Linux. Osobne poznám človeka, čo používa Linux a na bežné grafické úpravy používa Gimp a ten mu úplne stačí. Ak by potreboval niečo vyrezať, určite by kvôli tomu Windows neinštaloval. BTW, tiež nie som grafik a používal som Fireworks. Nechápem ako môže niekto pri slove grafika automaticky vidieť len Windows a prečo by pri občasnom používaní grafického programu musel byť niekto hneď grafikom.
0 0 Tomáš Sedlák 22.4.2013 20:55:40
Vrelá vďaka :]
0 0 Monča Holečková 17.4.2013 15:25:43
Cez Wine môžu aj v Linuxe. Ale povedzme si otvorenie, žiadny grafik nebude používať Linux. :D
0 0 Miloš 17.4.2013 13:33:29
Martin: Áno, Fireworks, nevedel som si na názov spomenúť.

Štefan: To si môžeš dať do akéhokoľvek súboru. Dokonca aj do TXT za znak s kódom 0x2A a dobrý textový editor by ti nič za týmto znakom nemal zobraziť. Ako som písal. Pokiaľ nejde o štandard, nedá sa hovoriť JPG obrázkoch, ale vymoženosti daného programu pri práci s JPG obrázkami. Samozrejme, podporovať to môže viac programov, ale stále sa nemusí jednať o štandard. Pokiaľ by sa jednalo o štandard, mal by to podporovať takmer každý program na prácu s grafikou.

Ako príklad uvediem Linux. V Linuxe sa nedá použiť ani Photoshop a myslím, že neexistuje ani verzia Corel pod Linux. Používateľ Linuxu by teda túto vymoženosť nemohol využiť a preto sa nedá hovoriť o vymoženostiach JPG obrázkov. Preto si myslím, že nadpis je nepresný a zavádzajúci.
0 0 Štefan Kováč 12.4.2013 22:36:45
@Miloš
No v podstate JPG môžu stórovať hocičo, môžete do nich tajne zazipovať iné súbory - nájdete o tom články na nete. Idea článku bola užitočnosť a efektivita pri práci s JPG obrázkami v Photoshope. JPG tiež môžu byť uložené v CMYKu takže sú fajn pre tlač. PNG sa viacej hodia pre web. Neviem ako to funguje v iných programoch v každom prípade na pokročilé editovanie grafiky sa používa najmä Photoshop. Predpokladám, že v Coreli je táto možnosť tiež dostupná.
0 0 Martin Malina 12.4.2013 22:19:33
@Miloš jj teraz ako o tom pises, ma presne napadol fireworks s jeho vrstvovymi png-ckami.
0 0 Miloš 12.4.2013 17:11:51
Skôr by som povedal, že je to len vymoženosť daného programu a ten kto ho nemá, tak to nevyužije (zrejme to nebude obsiahnuté v štandarde JPG). Kedysi som robil s viacvrstvovými PNG v nejakom grafickom programe. Problém bol ten, že to bol tiež len vlastný formát toho programu a mimo ten program sa to využiť nedalo. Takže pokiaľ to je v norme, tak je v poriadku písať, že to JPG umožňuje, ale pokiaľ nie, tak treba písať, že to umožňuje daný program.
0 0 Marcel Zúbrik 12.4.2013 12:25:52
to mi pripomenulo staré DTP časy - TIFFka s clipping paths a QuarkXpress na sadzbu :)
0 0 Andrej Očenáš 12.4.2013 10:21:56
Nechapem ze som sa s tym este nestretol, super rada. Akurat ma trocha zarazilo ze takmer ziadne obrazky z fotobank to neobsahuju, aspon teda tie co mam.
0 0 Martin Hvizdoš 9.4.2013 16:43:43
Paráda, vďaka za info... :)
0 0 Monča Holečková 9.4.2013 13:39:17
Tiež som to objavila raz náhodou. Také príjemné prekvapenie to bolo. :D
0 0 Martin Malina 9.4.2013 12:47:18
hustý :)
0 0 Juraj Macák 9.4.2013 12:22:02
O niečo múdrejší, díky.
0 0 Lukáš Záhorec 9.4.2013 12:02:28
hmmm tak, že jpeg može obsahovať clipping path som teda nevedel, dik za tip
0 0 Tomas Dolezal 9.4.2013 12:00:29
vdaka
Zajtra.sk > Dizajn > Grafika > Tajomstvo JPG obrázkov


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama