spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Zajtra.sk 26.2.2014
Hodnoť článok:
1 0

Grafický tablet - Výhody a nevýhody

Rozhodujete sa o kúpe grafického tabletu, ale neviete, či Vám nebude viac na škodu ako na úžitok?

Existuje mnoho dôvodov, prečo by ste chceli začať používať grafický tablet, ale neviete, či Vám nebude viac na škodu ako na úžitok? V tomto článku si spomenieme plusy a mínusy tohto zariadenia. Očakávajte ale viac pre ako proti.

Výhody grafického tabletu

USB grafický tablet možno použiť vo všetkých programoch. Toto zariadenie nie je viazané iba na Adobe Photoshop alebo Corel Draw. Grafický tablet môžete bez problémov využiť aj na upravovanie obrázkov v Maľovaní alebo iných grafických programoch. Dokonca niektorý ľudia používajú toto zariadenie aj namiesto počítačovej myši.

Rozdelenie grafických tabletov: My si grafické tablety rozdelíme na 2 skupiny. Na Pen a Pen&Touch. Pýtate sa aký je medzi nimi rozdiel? Nakoľko zariadenie Pen nepodporuje ovládanie rukou, teda ako obyčajný touchpad, ale iba ovládanie perom ( stylusom ). Zariadenie Pen&Touch je skoro to isté, ale má ešte jedno plus, a tým je ovládanie rukou, teda je to využiteľné aj ako normálny touchpad.

Prečo je kreslenie z grafickým tabletom omnoho jednoduchšie ako kreslenie s počítačovou myšou?

Kreslenie s grafickým tabletom je omnoho jednoduchšie a omnoho menej časovo náročne než kreslenie počítačovou myšou. Prečo? Grafický tablet, presnejšie pero, sníma silu prítlaku na zariadenie a tým môžete vytvoriť rôzne hrubé alebo tenké linky. Pomocou myši je veľmi náročne, skoro nereálne spraviť jemné ťahy, ako by ste ich spravili s perom alebo ceruzkou, ale ak používate grafický tablet, ten Vás oslobodí z pút myši a vráti Vás do lepšej, prirodzenejšej polohy pri kreslení.

Grafické tablety sú tiež ľahko použiteľné. Dieťa ho môže použiť k výrobe obrázkov na PC alebo Mac. Čo by mohlo byť viac intuitívne ako kresliť a písať na obrazovke počítača, kde môžu byť chyby vymazané a ich predstavivosť sa môže rozpútať?

Nevýhody grafického tabletu

Je potrebné dodať, že tieto grafické podložky a interaktívne pero sú dosť drahé. Možno budete chcieť začať s lacnejším modelom len preto aby ste videli, ako ste na tom s používaním tohto zariadenia a či sa Vám vyplatí investovať do vyššej triedy, no odporúčam ísť na 100% do Wacom tabletu, je síce drahší, ale za tú cenu nesmierne kvalitný. Najlepšie je ísť na začiatok do série Wacom Bamboo, alebo do nižšej triedy Wacom Intuos.

Ja som si na začiatok zakúpil Wacom Intuos Pen&Touch S, s ktorým som 100% spokojný. Je ale na Vás, aký grafický tablet bude vyhovovať Vám.

Zhrnutie

Ako vidíte, grafický tablet má viac výhod ako nevýhod. Pri kúpe zvážte ako často a na aké účely budete toto zariadenie používať. Nemusíte hneď na začiatok kupovať najdrahší Wacom Intuos ak ho budete používať raz za mesiac na odstránenie červených očí z fotky.

Zajtra.sk Zajtra.sk

Toto je adminovsky ucet, treba sem napisat nieco zmysluplne :) hm


Hodnoť článok:
1 0

3 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 ardeas 22.8.2020 11:19:01
Pokiaľ používaš nejaký lepší bitmapový editor, napr. Photoshop, a chceš robiť retuše, editor ti umožní využívať tlak na pero ktorým modifikuješ napr. hrúbku čiary. Bez toho nenakreslíš "uveriteľné" vlasy.
mám grafický tablet XP-PEN Deco 01 : https://www.xp-pen.com/product/84.html asi 3 roky, a pri jeho kúpe rozhodovala hlavne veľkosť PRACOVNEJ plochy tabletu (mám 10 x 6 palcov ) . Používam ho hlavne na úpravu fotiek. S tým mojim som spokojná.
0 0 Mária Drozdík 8.6.2019 18:10:38
Potrebujete finančnú podporu pre rôzne projekty? Už žiadne starosti. V spolupráci so slovenskou najväčšou komerčnou bankou Slovenská sporiteľňa poskytujeme úverové služby akejkoľvek osobe alebo podniku v núdzi. Naša úverová kapacita sa pohybuje od 5 000 do 100 000 eur pri primeranej sadzbe 1,5%. Ak máte záujem o úver, kontaktujte nás prosím na: E-mail: drozdikmariakontakt@gmail.com
0 0 Juraj Marko 28.10.2015 06:55:43
zdravím, potrebujme poradiť, existuje taký grafický tablet, ktorý nepotrebuje počítač? jedna sa mi o to, aby mohla dcéra malovať a postačoval by jej samostatný tablet.

dakujem
jm
Zajtra.sk > Dizajn > Grafika > Grafický tablet - Výhody a nevýhody


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama