Čistá budúcnosť: Zachytený CO2 sa premieňa na udržateľné stavebné materiály

Len v USA sa ročne spotrebuje približne 30 miliónov ton kalcitového uhličitanu, pričom až 40 % obsahu architektonických náterov tvorí práve táto látka.
enducoral
CarbonFree | Zdroj: Carbonfree

Zdá sa, že priemysel zachytávania uhlíka sa posúva od tradičného skladovania k inovatívnym spôsobom využitia zachyteného CO2 na výrobu komerčne využiteľných produktov. Spoločnosť CarbonFree nedávno predstavila Endurocal™, alternatívu ku kalcitovému uhličitanu s nulovou uhlíkovou stopou. Tento materiál má široké uplatnenie v priemysle, vrátane výroby plastov, náterových hmôt a papiera.

Len v USA sa ročne spotrebuje približne 30 miliónov ton kalcitového uhličitanu, pričom až 40 % obsahu architektonických náterov tvorí práve táto látka. Výhodou Endurocalu je schopnosť zachytávať CO2, pričom spoločnosť využíva technológiu SkyCycle na jeho zachytávanie z priemyselných emisií. Ekonomická stránka zachytávania uhlíka sa zlepšuje. Analýzy Global CCS Institute naznačujú, že technológie CCUS môžu dosiahnuť cenovú paritu s konvenčnými materiálmi pri cene uhlíka nad 50 dolárov za tonu.

CarbonFree | Zdroj: Carbonfree
CarbonFree | Zdroj: Carbonfree

Nejde o ojedinelý projekt

Náklady na zachytávanie uhlíka z atmosféry by sa do roku 2030 mohli znížiť pod 100 dolárov za tonu. Z environmentálneho hľadiska je mineralizácia uhlíka efektívna. Štúdie Národného laboratória pre obnoviteľnú energiu ukazujú, že takéto procesy môžu odstrániť až 0,8 tony CO2 na tonu vyrobeného produktu. Regulačné prostredie je priaznivé. V USA bolo vyčlenených 12 miliárd dolárov a daňové úľavy dosahujú 85 dolárov za tonu zachyteného CO2. Podobné programy existujú aj v EÚ a Kanade.

Mohlo by vás zaujímať:

Na trhu sa objavujú aj iné inovácie v oblasti zachytávania uhlíka. Spoločnosť Carbon Clean vyvinula technológiu CycloneCC, ktorá znižuje náklady na zachytávanie uhlíka o 50 % vďaka modulárnemu dizajnu. Islandská spoločnosť Carbfix zase úspešne mineralizuje CO2 v bazaltových horninách, pričom jej projekt Coda Terminal by mal ročne uskladniť 3 milióny ton CO2. Svante ponúka technológiu na zachytávanie uhlíka pomocou pevných sorbentov, ktorá môže zachytiť až 95 % emisií CO2 v priemyselných prevádzkach.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu musí kapacita zachytávania uhlíka dosiahnuť 1,6 miliardy ton ročne do roku 2030, aby sme splnili klimatické ciele. Rozvoj takýchto technológií otvára nové možnosti pre udržateľné materiály a komerčné využitie zachyteného CO2.

Zdroj: HappyEcoNews

Total
0
Shares
Podobné články