Birmingham Blade: Prvý mestský veterný generátor navrhnutý umelou inteligenciou

Birmingham Blade
Birmingham Blade l Zdroj: University of Birmingham Enterprise

Využitie obnoviteľných zdrojov energie v spojení s umelou inteligenciou môže výrazne zvýšiť efektivitu a to omnoho rýchlejšie a lacnejšie. Spoločnosti EvoPhase a Kwik Fab Ltd predstavili prvý mestský veterný generátor navrhnutý umelou inteligenciou, prispôsobený špecifickým veterným podmienkam v Birminghame. Tento projekt je odpoveďou na potrebu malých, cenovo dostupných generátorov čistej veternej energie.

Birmingham blade
Birmingham blade l Zdroj: www.birmingham.ac.uk

Umelou inteligenciou na pomalý vietor

EvoPhase použila svoj dizajnový proces postavený na AI, ktorého úlohou je generovanie a testovanie dizajnov pre efektivitu pri veterných rýchlostiach v Birminghame. Tie sa pohybujú v priemere okolo 3,6 metra za sekundu, čo je podstatne menej ako štandard pre väčšinu turbín – 10 metrov za sekundu. Výsledný dizajn, nazvaný Birmingham Blade, je až sedemkrát efektívnejší ako existujúce riešenia v tejto oblasti a práve vďaka špecificky nastavenému tvaru eliminuje nedostatočnú rýchlosť vetra.

Len pre predstavu – Na Slovensku sú pre ekonomicky efektívne fungovanie veterných parkov najvhodnejšie horské oblasti, kde je priemerná ročná rýchlosť vetra 4 až 8 m/s. Medzi najvhodnejšie lokality patria hrebene najvyšších slovenských pohorí, ako sú Nízke Tatry, Slovenské rudohorie alebo Malé Karpaty, píše istavetníctvo.sk.

Birmingham blade l Zdroj: www.birmingham.ac.uk
Tvorcovia Birmingham blade l Zdroj: www.birmingham.ac.uk

Bude na streche

Prvá verzia bola vyrobená z hliníka a bude testovaná na streche v Birminghame. Finálny produkt by mal byť dostupný do konca roku 2025. Tím teraz pracuje na ďalších dizajnoch pre rôzne geografické podmienky, vrátane Edinburghu. „Potrebovali sme turbínu, ktorá by dokázala zachytiť relatívne nízke rýchlosti vetra v Birminghame a zároveň zvládla turbulencie spôsobené okolitými budovami,“ vysvetlil Leonard Nicusan, technologický riaditeľ spoločnosti EvoPhase. „Konštrukcia musela byť tiež kompaktná a ľahká, aby sa hodila na strešné inštalácie.“

Mohlo by vás zaujímať:

Výhody použitia AI

Použitie AI umožnilo rýchle generovanie a testovanie viac ako 2000 dizajnov za niekoľko týždňov, čo by tradičnými metódami trvalo roky a stálo milióny libier. Tento prístup umožňuje optimalizáciu mnohých odlišných parametrov súčasne, čím sa vyhýba tradičným kompromisom medzi výkonnostnými faktormi.

EvoPhase a Kwik Fab Ltd plánujú rozšíriť svoj AI dizajnový prístup aj do iných odvetví, vrátane optimalizácie zariadení na miešanie a skladovanie granulovaných materiálov v potravinárskom, farmaceutickom a chemickom priemysle.

V roku 2023 bolo v štátoch EÚ postavené rekordné množstvo veterných elektrární a podiel veternej elektriny v sieti stúpol zo 17 na 19 percent. Zvyšovanie ich efektivity aj pomocou umelej inteligencie je preto pozitívna správa pre rozširovanie udržateľných zdrojov energie.

Total
0
Shares
Podobné články