Mikrobiom pokožky: Náš vlastný prírodný opaľovací krém?
Pokožka človeka je domovom miliónov mikroorganizmov a vedci ju už dlhé roky považujú za bohatý ekosystém. Kožný mikrobiom tvorí zmes baktérií, húb aj vírusov, ktoré ovplyvňujú naše zdravie – podporujú imunitu kože a chránia nás pred rôznymi chorobami. Tieto priateľské mikróby sa živia výživnými látkami z pokožky a zároveň vytvárajú množstvo biologicky aktívnych molekúl, ktoré ovplyvňujú správanie kožných buniek a komunikujú s nimi.
Pomáhajú tak chrániť pred škodlivým UV žiarením zo slnka. Tieto mikróby vedia neutralizovať zmeny v imunitnom systéme, ktoré vznikajú pôsobením UV lúčov, a tým podporujú prirodzenú ochranu pokožky. Téme sa venoval portál HappyEcoNews.
Ako mikroorganizmy pokožky chránia pred žiarením
Výskum sa zameral na to, ako mikrobiom kože reaguje na UVB žiarenie – práve to spôsobuje spálenie pokožky. Vedci tieto účinky sledovali na koži laboratórnych myší. Myšiam boli oholené chrbty a na pokožku im naniesli cis-urokanovú kyselinu (rozpustenú vo vode), ktorá za normálnych okolností vzniká na našej pokožke po vystavení slnečným lúčom.

Cis-urokanová kyselina je zaujímavá molekula. Keď ju tvorí UV žiarenie, vznikajú látky, ktoré potláčajú imunitné reakcie kože, spúšťajú zápal a zvyšujú riziko vzniku nádorov. Vedci však zistili, že niektoré baktérie bežne žijúce na koži u myší aj ľudí pri vystavení UV svetlu začnú tvoriť enzým, ktorý cis-urokanovú kyselinu rozkladá na neškodné látky. Tento enzým sa volá urokanáza. Baktérie ako Staphylococcus epidermidis (stafylokokus epidermálny), ktorá je prirodzenou súčasťou pokožky, dokonca časť tejto látky využíva ako potravu.
Nie vždy škodca, niekedy ochranca
Treba spomenúť, že cis-urokanová kyselina nemusí byť vždy len škodlivá. Vie sa napríklad využiť na ovplyvňovanie kyslosti nádorového tkaniva, čo prispieva k ničeniu nádorových buniek. Ak sa však hromadí na zdravej koži, pôsobí imunosupresívne a môže znižovať schopnosť pokožky brániť sa.
“Dlhodobo vieme, že UV žiarenie moduluje imunitu kože voči vonkajším vplyvom. V posledných rokoch sa ukazuje, že mikrobiom v tom hrá dôležitú rolu,” hovorí hlavný autor štúdie Vijaykumar Patra. “Fascinovalo nás, že niektoré mikroorganizmy nie sú v tomto procese len pasívne, ale aktívne menia účinky UV žiarenia. Práve interakcia medzi metabolizmom mikróbov a imunitou kože bola stredobodom nášho výskumu.”
Nemali by ste prehliadnuť:
- Veterné turbíny s drevenými časťami? Ekologickejšie to už nejde
- 5 praktických spôsobov, ako využiť vaječné škrupiny v záhrade aj domácnosti
- Nová služba pre domácnosti a firmy: Zdieľanie elektriny bude jednoduchšie
Potenciál nových ochranných krémov
Peter Wolf, spoluautor štúdie, dodáva, že tento objav môže pomôcť pri vývoji nových typov ochranných krémov. Tie by mohli nielen blokovať UV lúče, ale aj opravovať škody, ktoré už UV žiarenie spôsobilo na úrovni pokožky.