Globálne otepľovanie sa nedá ignorovať. S jeho dôsledkami sa stretáva každý z nás. Zima s minimom snehu, teplotami, ktoré takmer neklesajú k bodu mrazu a skorý nástup nezvyčajne teplého počasia v jarných mesiacoch, je realitou.
Mohlo by vás zaujímať:
- Prelomové batérie do elektromobilov sľubujú dlhú životnosť a extrémne rýchle nabíjanie
- Vedci objavili materiál, ktorý dokáže z vody odstrániť až 95 % mikroplastov
Príroda sa prebúdza skôr než v minulosti, no mrazivé nočné teploty, ktoré zvyčajne potom prídu, škodia budúcej úrode. Svoje by o tom vedeli povedať ovocinári. Podľa zverejnených údajov európskeho monitorovacieho programu Copernicus, bol tohtoročný apríl najteplejším aprílom v histórii meraní s priemernou teplotou vzduchu na povrchu 15,03 °C.
Je to o 1,58 °C viac než odhad aprílového priemeru za roky 1850 – 1900, ktoré sú brané ako predindustriálne referenčné obdobie. Zároveň ide o jedenásty mesiac v rade, ktorý je najteplejším v dátovom zázname ERA5 za príslušný mesiac v roku. Hoci je to nezvyčajné, podobná séria mesačných globálnych teplotných rekordov sa udiala už predtým v rokoch 2015 / 2016.
Globálna priemerná teplota za posledných 12 mesiacov (máj 2023 – apríl 2024) je najvyššia v histórii, o 0,73 °C nad priemerom z rokov 1991 – 2020, a o 1,61 °C nad predindustriálnym priemerom z rokov 1850 – 1900.
Očakáva sa, že účinok periodického javu El Niño, ktorý spôsobuje ohrievanie Tichého oceánu a zároveň zapríčiňuje zvýšenie teplôt na celom svete, od apríla postupne slabne, svoj vrchol mal na začiatku roka. V druhej polovici roka by mohol nastúpiť jav La Niña, ktorý by mohol pomôcť ochladiť Pacifik.