AI v stavebníctve pomáha predchádzať poškodeniu a šetrí miliardy

pupava, cesta, AI
Zdroj: ChatGPT

Umelá inteligencia (AI) sa stáva kľúčovým nástrojom v oblasti stavebníctva a infraštruktúry, pričom prispieva k tvorbe odolnejších a udržateľnejších riešení. Výskumníci z University of Mississippi, vedení profesorom Ali Behnoodom, sa zameriavajú na optimalizáciu využitia recyklovaných materiálov, priemyselných vedľajších produktov a obnoviteľných zdrojov v stavebníctve. Ich cieľom je nielen znížiť fyzické náklady, ale aj náklady na pracovnú silu, energiu, environmentálny dopad a náklady na údržbu počas životného cyklu stavieb.

AI v stavebníctve: Predikcia a optimalizácia

V nedávnej štúdii Behnood a doktorand Abolfazl Afshin testovali rôzne AI algoritmy na predikciu odolnosti asfaltových povrchov s pridaním recyklovaného asfaltu voči vlhkosti. Zistili, že tieto algoritmy dokážu s vysokou presnosťou predpovedať poškodenie vlhkosťou, čo umožňuje optimalizovať výber materiálov a predikovať pravdepodobnosť zlyhania počas životného cyklu vozovky.

Zamerali sme sa na poškodenie vlhkosťou, ktoré je jedným z najkritickejších problémov asfaltových vozoviek, najmä vo vlhkých a chladných oblastiach, pretože má za následok rôzne poruchy, ako je oddeľovanie, výmole a praskanie,” povedal Afshin. „Hodnotili sme účinnosť štyroch rôznych algoritmov umelej inteligencie pri predpovedaní poškodenia vlhkosťou v asfaltových zmesiach obsahujúcich regenerované asfaltové materiály.“

Výmoľ
Zdroj: olemiss.edu

Energetická náročnosť AI

S rastúcim využívaním AI v rôznych odvetviach sa zvyšuje aj spotreba energie. Napríklad dátové centrá podporujúce AI aplikácie spotrebujú približne 30 megawattov elektriny, čo je ekvivalent spotreby 30 nákupných domov. Odhaduje sa, že do roku 2030 by tieto centrá mohli vyžadovať viac ako 5 gigawattov, čo zodpovedá spotrebe celého Manhattanu.

V reakcii na tieto výzvy niektoré technologické spoločnosti, ako napríklad Microsoft, plánujú výstavbu nových dátových centier a investujú do energetickej infraštruktúry, vrátane jadrovej energie, aby zabezpečili udržateľný prísun energie pre svoje AI aplikácie.

Mohlo by vás zaujímať:

AI a udržateľná infraštruktúra

Implementácia AI a Internetu vecí (IoT) v mestských systémoch prispieva k rozvoju inteligentných eko-miest, ktoré sú schopné efektívnejšie riadiť zdroje a minimalizovať environmentálny dopad. Tieto technológie umožňujú mestám lepšie monitorovať a riadiť spotrebu energie, dopravu a iné kľúčové služby, čím prispievajú k udržateľnosti a odolnosti mestských oblastí.

„Výsledky všetkých týchto štúdií môžu využiť praktickí inžinieri, ministerstvo dopravy, federálne agentúry, súkromný sektor – ktokoľvek, kto pracuje v tejto oblasti – na prechod k udržateľným a nákladovo efektívnym prístupom v projektovaní,” povedal Afshin.

Total
0
Shares
Podobné články