spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Learn2Code 29.7.2013
Hodnoť článok:
0 0

Rails Girls Bratislava

Rails Girls prichádzajú do Bratislavy! Rails Girls je bezplatný dvojdňový workshop pre dievčatá, ktoré sa chcú naučiť programovať a tvoriť webové aplikácie.

Hoci za historicky prvého programátora sa považuje žena - Ada Lovelace, žien programátoriek je v súčasnosti málo. Tento fakt sa pokúša zmeniť nezisková organizácia Rails Girls, ktorá ponúka jedinečný koncept vzdelávania pre ženy a zoznamuje ich tak s technológiami a programovaním v obľúbenom webovom frameworku Ruby on Rails.

História a vznik Rails Girls

Rails Girls je medzinárodná nezisková organizácia, ktorú založili v roku 2010 vo Fínsku Linda Liukas a Kaari Saarinen. Historicky prvý workshop sa uskutočnil v Helsinkách a zúčastnilo sa ho viac ako 100 budúcich developeriek. Od tohto momentu sa z workshopu stala celosvetová aktivita a každý víkend sa v rôznych mestách po celom svete uskutoční niekoľko workshopov. Tieto podujatia sa už konali v Prahe, v Brne, vo Viedni, ale aj v niekoľkých poľských mestách a aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli zorganizovať Rails Girls v Bratislave.

Ciele workshopu

Víkendové podujatie sa uskutoční 30.-31. augusta 2013 v priestoroch The Spot v Bratislave, je zadarmo a určené pre ženy bez vekového obmedzenia a má jeden základný cieľ: sprístupniť technológie pre kohokoľvek (v tomto prípade pre ženy). Zároveň tento workshop napomáha k odstráneniu predsudkov, že programovanie je výhradne mužská doména a povolanie. Dievčatá zistia možnosti, ako vytvoriť vlastný web či webovú aplikáciu, vlastný blog resp. čokoľvek iné v súčasnom online svete.
Veľmi dôležitou zložkou každého Rails Girls workshopu sú mentori. V prípade bratislavského podujatia máme zabezpečených mentorov z bratislavského programátorského meetupu Rubyslava, z viedenského vienna.rb ako aj z Českej republiky. Medzinárodný aspekt celého workshopu je veľmi dôležitý, preto sme sa rozhodli osloviť aj ľudí zo zahraničia.

Prečo Ruby on Rails?

Pre Ruby a Ruby on Rails sa organizátori Rails Girls rozhodli predovšetkým pre ich jednoduchosť a fakt, že je možné pomerne rýchlo sa ich naučiť. Webový framework Ruby on Rails je jedným z najlepších a najprístupnejších, stavia na overených princípoch a združuje sa okolo neho celosvetová silná komunita. Viac o výhodách a silných stránkach Ruby a Ruby on Rails si môžete prečítať v tomto blog poste.

Program workshopu

Náplňou celodenného workshopu je programovanie jednoduchej webovej aplikácie. Dvojdňové podujatie začína v piatok tzv. installation party, počas ktorej bude účastníčkam nainštalované prostredie pre Ruby on Rails development. Zároveň je šanca spoznať sa s ostatnými účastníkmi a mentormi pred sobotným veľkým workshopovým podujatím.
V sobotu sa začne so samotným praktickým tréningom, pôjde sa od úplných základov a dievčatá sa naučia syntax programovacieho jazyk Ruby aj podstatu objektovo-orientovaného programovania. Po takomto úvode sa začne s programovaním prvej webovej aplikácie vo webovom frameworku Ruby on Rails, ktorá napomôže k sledovaniu nápadov a umožní ich vizualizáciu pomocou uploadu obrázkov. Účastníčky sú rozdelené do malých skupín v priemere po 4, podľa ich predchádzajúcich skúseností s programovaním a operačných systémov, s ktorými pracujú. Podujatie bude zahŕňať aj inšpiratívne prednášky od mentorov a sponzorov. Po oficiálnom ukončení workshopu sa bude večer pokračovať neformálnym networkingom a výmenou skúseností.

Pár slov na záver

Technológie majú v súčasnosti neuveriteľnú silu a poskytujú nám neuveriteľné možnosti. Rails Girls učí ženy programovať a dáva im tak možnosť využiť technológie k realizácii vlastných nápadov. Nikto nečaká, že účastníčky sa hneď na druhý deň po workshope budú nazývať programátorkami, pevne však veríme, že sa nám podarí pripraviť skvelé podujatie, ktoré účastníčky obohatí, získajú nové vedomosti, ktoré aj budú vedieť využiť a že sa ich podarí začleniť do IT komunity a ekosystému developerov.

Informácie o programe a novinkách je možné nájsť na webe podujatia, na Facebook fan page a na Twitteri.

Learn2Code Learn2Code

Learn2Code je vzdelávací koncept zameraný na výučbu digitálnych zručností. Vzdelávanie je zamerané na design, web a tvorbu mobilných aplikácií a pozostáva z týchto kurzov:
1. Web Designer
2. Web Developer
3. iOS Developer
4. Visual Design
Okrem toho sme v Learn2Code pripravili aj online kurz webdesignu a programovania v PHP pod názvom Webrebel.
Viac info na www.learn2code.sk


Hodnoť článok:
0 0

4 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Andrej Ševčík 30.7.2013 20:08:18
skoro by to mohol daky chlap povazovat za diskriminaciu.. ;)
0 0 viťo 30.7.2013 19:50:58
trapne
0 0 Learn2Code 30.7.2013 17:57:55
@kaktus v clanku nie je spomenute, ale na webe najdes:

Can men attend? Yes, but you need to be accompanied by an interested lady. Also, girls are given a priority.

tak si vyber, co ti viac vyhovuje;)
0 0 kaktus 30.7.2013 13:46:47
Fiiha a kontroluje sa totoznost osoby? Aj by som vyuzil zamaskovany za kocku :-D .
Zajtra.sk > Život > Osobný rozvoj > Rails Girls Bratislava


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama