spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Róbert Balaško 1.7.2013
Hodnoť článok:
8 0

Začíname programovať

Stojíme pred rozhodnutím ako profesiu si vybrať, alebo len premýšľame nad tým ako duchaplne využívať voľný čas a privyrobiť si pár drobných. Prečo nezačať programovať?

Tento článok som sa rozhodol napísať z toho dôvodu, že po mnohých fórach a stránkach slovenského internetu kolujú otázky, zväčša mladých ľudí, ktorý si vyberajú budúcu profesiu, ako by mali začať, keď sa chcú stať programátormi. Poďme sa teda pozrieť čo profesia programátora v sebe skrýva.

Kľúčové vlastnosti programátora

Na začiatok nezaškodí zamyslenie nad tým, čo všetko by mal taký programátor ovládať. Neberte prosím tento krátky zoznam tak, že ak niektoré kritérium v ňom nespĺňate, programátorom nemôžte byť. Môj osobný názor je, že naučiť sa môžete naozaj hocičo, niekto skôr, iní neskôr, dôležitá je hlavne vaše odhodlanie, vytrvalosť a chuť učiť sa.

Matematika

Určite, nejaký ten základ alebo troška pokročilejšia matematika nikdy nie je na škodu, v programovaní však jej využitie závisí hlavne od toho čo programujete. Keď si vezmete dvoch programátorov, z ktorých jeden sa stará o back-end nejakého eshopu a druhý programuje fyzikálny engine pre vašu obľúbenú hru na XBOX, ten druhý využije matematiky zjavne viac.

Logické myslenie a schopnosť riešiť problémy efektívne

Logika by mala byť vašou silnejšou stránkou. Mali by ste si vedieť predstaviť ako sa vami zapísaná postupnosť inštrukcií v kóde vykoná a čo na konci dostanete. Sami uvidíte, že aj veci, ktoré sa vám zdajú byť absolútne triviálne nie sú v programovaní až také jednoduché a chce to trocha myslenia, keďže počítač dokáže spracovať obmedzené množstvo elementárnych príkazov, z ktorých vy vytvárate program.

Dobrý návrh je dôležitý

Chcel som uviesť príklad s kódom, ale zrejme by mu nerozumeli všetci, tak sa na to skúsme pozrieť cez Microsoft Word. Píšete diplomovku, v ktorej máte 30x vytvorený nejaký nadpis. Vy ste ho vytvorili napísaním textu a potom ste text bežne naformátovali. Toto isté ste urobili aj ďalších 29x. Nakoniec však zistíte, že ten nadpis vám akosi nesedí a chcete jeho formát zmeniť. Túto zmenu teraz musíte vykonať znovu 30x. Keby ste však použili predvolený štýl programu Word pre (povedzme) Nadpis 1, teraz by stačilo jednoducho zmeniť formát štýlu pre Nadpis 1 a automaticky by sa upravili všetky nadpisy. V ktorom prípade by teda bol návrh lepší? Hoci váš program by možno fungoval nehľadiac na jeho návrh, keby však prišla chvíľa, keď do programu musíte niečo pridať alebo zmeniť, budete si byť hlavu o stenu prečo ste myslením nad návrhom nestrávili viac času.

Neutíchajúca túžba po nových vedomostiach

Ak sa chcete stať dobrým programátorom, určite vám nebude stačiť prečítanie jednej knihy zakúpenej v Computer Press. V tomto byznise sa veci hýbu dosť rýchlo, dynamicky a vy sa budete musieť prispôsobovať ešte rýchlejšie, stále sa učiť novým veciam, zlepšovať sa, neprestať na sebe pracovať.

 Ako začať programovať

Už presne viete čo chcete, v hlave vám už beží kopa nápadov, ktoré by ste si chceli naprogramovať, neviete však ako začať.

Literatúra o programovaní

Ak preferujete knihy, kúpte si knihu, ak nie, prečítajte si niečo na internete. Ak ste v živote nepričuchli k programovanie a chýbajú vám základné vedomosti, skúste si prečítač niečo typu Programovanie pre úplných začiatočníkov. Knižky tohto typu vám objasnia podstatné základné informácie a dajú vám odpoveď na otázky: Čo je vlastne programovanie? Ako to celé v počítači funguje? Čo sú to premenné, konštanty, príkazy, selekcia, iterácia?

Algoritmy a algoritmizácia

Algoritmus alebo postup presne definovaných inštrukcií ako spôsob riešenia určitého problému  sa stane vašim dobrým kamarátom. Vymýšľajte problémy a snažte sa hľadať ich optimálne riešenia. Zoberte si napríklad skupinu 20 ľudí, chcete ich zoradiť od najmenšieho po najväčšieho. Ako na to? Máme teda problém, na ktorý treba nájsť riešenie, ktoré je efektívne, teda rýchle a spoľahlivé.

Naučte sa programovať v nejakom jazyku

Programovacích jazykov na výber je mnoho, výber závisí aj od toho, čo by ste radi programovali. Na väčšine stredných škôl sa dnes vyučuje jazyk Pascal, ktorý síce v praxi veľmi nevyužijete, ale dobre sa na ňom učia základy a algoritmizácia. Na vysokej škole by ste sa stretli skôr s programovaním v jazyku C, C++ alebo Java. Tí, ktorých skôr láka internet sa možno obhliadnu po jazykoch PHP, Pythona alebo Ruby. Možností je teda naozaj mnoho.

Programujte, stále programujte

Hovoriť ste sa naučili rozprávaním, plávať plávaním a programovať sa teda tiež nemôžete naučiť nijak inak len programovaním. Stále programujte. Urobte si program, ktorý na obrazovku vypíše "Hello world!", urobte si program, ktorý na obrazovku vypíše "Hello world!" 5x, urobte si program, ktorý vám vypíše "Hello world!" po zadaní nejakého vstupu... Hoci vám všetky tieto príklady môžu pripadať zbytočné a neužitočné, práve takýmto programovaním (skúšaním nových vecí) sa programovať naučíte.

Naučte sa používať Google

Na začiatku, keď máte v hlave len prostý základ a skúsenosti chýbajú, s mnohými problémami vám môže pomôcť práve Google alebo rôzne stránky a diskusné fóra. Nie je predsa hlúpy ten kto sa pýta. Opýtať sa môžete napríklad na stránkach typu Stack Overflow kde na vaše otázky čaká komunita programátorov z celého sveta.

Myšlienka na záver

Ak vás programovanie nadchlo a ste ochotní začať tráviť hodiny a dni učením sa, neváhajte a choďte do toho. Ak budete dobrí, odmenou vám bude radosť z toho čo robíte, úspech a v nespoednom rade aj výplatná páska, keďže ako všetci vieme, technicky zdatných ľudí je, či už v Európe alebo v iných kútoch sveta nedostatok. Samozrejme, aj programovanie, tak ako iné profesie má svoje klady, má však aj zápory. Viackrát sa vám stane, že pred odovzdaním projektu budete tráviť pred monitorom viacej času ako ste plánovali, sem-tam vás debugger privedie do šialenstva a nakoniec váš program vyhodí chybu, hoci u vás doma absolútne všetko fungovalo správne.

 

Róbert Balaško Róbert Balaško

Programátor, grafik, web developer, budúci učiteľ informatiky a anglického jazyka.


Hodnoť článok:
8 0

11 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Ivana Mrázková 26.11.2017 21:36:31
Moc ďakujem za skvelý článok :) Mne v poslednej dobe hrozne chytilo programovania v JavaScripte, keby som tušila, aká je to zábava, išla by som na nejakú takú školu už v mladosti :) Našťastie mi ale k pochopeniu základov stačil tento online kurz - https://www.vimvic.cz/kurz/zaklady-programovani-v-javascriptu - ak vás to láka, tak určite skúste. Je tam aj demonštračné video, aby ste mali predstavu o tom, čo čoho idete :)
0 0 Anton Šutiak 3.8.2016 19:14:42
Myslim, ze pokial clovek vobec este neprogramoval a nestuduje informatiku, kde ho moze usmernit ucitel, teda je samouk, tak odporucam zacat s webom a to konkretne takto:
- HTML, CSS, JavaScript, jQuery, PHP, MySQL

Dovod je prosty: uvidis rychlejsie vysledky a neodradi ta to, ako keby si mal zacat ako samouk s Javou ci C# ci Phyton ci F# alebo Pascal. Moj skromny nazor nezabite ma ;)

Potom by som presiel k C# a MVC ak budes chciet robit weby.

Alebo Java ci Swift ak ta zaujimaju mobilne aplikacie.

Samozrejme nezatracujem ani ine jazyky, ale ponuka profesia.sk ci jobs.cz je momentalne najviac naklonena prave Jave ci C#.

Ktory programovaci jazyk a ako zacat s programovanim som popisal v clanku na mojom blogu - pretoze vela prvkov maju vsetky programovacie jazyky spolocne a je jedno ktorym zacnes ;) www.akonaweb.sk/blog/ako-sa-naucit-programovat-aky-programovaci-jazyk-si-vybrat
0 0 t€rist 7.8.2013 12:25:48
@Miloš Lazarus je IDE pre Delphi/Pascal, takže učiť sa C-based skriptovací jazyk ako je JavaScript, by bolo pre začiatočníka mätúce.
Neviem, či ti SIGSEGV chybu vyhadzuje IDE alebo program, ktorý napíšeš a skompiluješ, ale pochybujem, že to bude robiť "ostré" IDE.

Python by som pre začiatočníkov určite neodporúčal, lebo je to jazyk, ktorý vyžaduje vysokú mieru abstrakcie. A ako väčšina skriptovacích jazykov je "netypový", čím "nádejného" programátora len naučí veľa zlozvykom, ktoré sa pri prechode na "nižší" jazyk ťažko odnaučí.
0 0 J 22.7.2013 10:12:29
Miloš: miesat javascript s pythonom? To su dva uplne odlisne smery. Ako keby kuchar zavodnej jedalne siel piect torty do cukrarne :))
Buduci programator by si mal dopredu vybrat ci sa bude venovat vyvoju web aplikacii alebo niecomu hlbsiemu. Ajked sa to zda byt podobne ucit sa php, asp, js a pod. sucasne s c++, python len tak hocikto nezvladne a nebude vediet ani jeden smer poriadne.
0 0 Miloš 8.7.2013 11:50:15
kaktus: To potom radšej Javascript. Osobne som Python nikdy nevyužil. SmallBASIC len preto, že sa dá testovať, čo počítač vlastne robí. Keď dotyčný pochopí, čo programovanie vlastne je, tak potom môže prejsť aj na niečo ťažšie, napr. Lazarus. Aj keď pri ňom mám čiastočne pochybnosti, či je vhodný pre začiatočníkov, kvôli chybám typu SIGSEGV, ktoré si myslím, že autori mohliošetriť aj lepšie.
0 0 kaktus 4.7.2013 21:41:50
@Róbert Balaško pekny blog (ten tvoj), len tak dalej, ale odporucil by som gramaticku korekciu...
0 0 Róbert Balaško 4.7.2013 20:16:00
@Miloš V tej knihe sú príklady z Pascalu.
@kaktus Prehľad možno bude niekedy pozdejšie. Začal som sa tejto téme venovať na svojom blogu kde idem celým procesom pomalším tempom a ku konkrétnym jazykom som sa ešte nedostal.
@Mišo Hajdúch Pevne dúfam, že hej. Veľa mladých dnes neviem kde sa pohnúť a už keď za počítačmi vysedávajú, tak nech užitočne :)
0 0 kaktus 4.7.2013 16:43:06
Aj ked viem, ze sa to mlelo na inych strankach, nebolo by odveci urobit prehlad aktualne pouzivanych jazykov, resp. co by autor odporucal zacat sa ucit pri konkretnej planovanej cinnosti, ktorej by sa buduci programator chcel venovat.

Milos: to vazne SmallBASIC? nebolo by lepsie rovno zacat aspon Pythonom (samozrejme po nastudovani si zakladov ako programovanie funguje vseobecne)?
0 0 Miloš 4.7.2013 09:04:21
Neviem aká je tá kniha pre úplnych začiatočníkov, ale ja by som skôr odporúčal pre úplnych začiatočníkov knihu, kde sú aj reálne príklady z reálne nainštalovateľného jazyka. Ide o to, aby dotyčný videl ako sa program správa. Na skúšanie základných vecí by som asi odporučil program SmallBASIC. Pozor, nepliesť so Small Basic od Microsoftu.
0 0 Miroslav Petro 3.7.2013 02:33:35
S poslednou vetou sa neda inak, ako suhlasit :)
1 0 Mišo Hajdúch 2.7.2013 15:00:37
<strong>Gratulujem</strong>, myslim, ze mlady clovek citajuc tento clanok, uz davno rozhodnuty je a vie, ze sa zavyslosti nezbavi. Paci sa mi, ze nedavas inu moznost, skratka len pozitiva a poziadavky, to je krasna motivacia.
Zajtra.sk > Život > Osobný rozvoj > Začíname programovať


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama