spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Peter Marečka 6.6.2013
Hodnoť článok:
4 0

Prečo potrebuje programátor psa

Preto, lebo pes v mestskom prostredí znamená pohyb, prírodu a kontakt s ďalším ľudskými bytosťami - všetko čo typickému mestskému programátorovi chýba.

Prečo potrebuje programátor psa

Pes potrebuje chodiť von

Pes, na rozdiel  od programátora, potrebuje pravidelne chodiť von do prírody. Túto vetu si rozvinieme pretože obsahuje 2 dôležité body:

Pes potrebuje chodiť zatiaľ čo typický ITčkár väčšinu dňa presedí pred svojim IT zariadením. Jeho pohybové schopnosti, motorika, časom zakrpatejú. ITčkár sa potom zvykne čudovať, že nevládze ani vyjsť po schodok, keď nefunguje výťah. Pes vás príjemným spôsobom donúti chodiť, a niekedy dokonca aj, pozor, behať! Pes vášmu telu iba prospeje.

Pes potrebuje chodiť von do prírody. Veľa ľudí akosi stratilo potrebu chodiť von na čerstvý vzduch. V plechovej kocke (auto) sa odvezú zo štyroch betónových stien predstavujúcich kanceláriu, do štyroch betónových stien predstavujúcich obydlie. Vďaka psovi sa však aspoň na 20 minút denne dostanete na ten kúsok lúky alebo lesa čo máte za panelákom.

Pri venčení stretnete ľudí

Pri venčení stretnete ďalších, rovnako „postihnutých“ ľudí.  Toto sa vám za počítačom nemôže stať.  Psíka môžete pustiť na voľný výbeh, zatiaľ čo vy sa budete porozprávať so susedou "o počasí". Celkom pekné spoločenstvo psíčkarov vidno z času na čas vo vzájomnom rozhovore na Račianskom mýte (BA).

Psie výstavy

Psia výstava je vyššia úroveň rozhovoru psíčkarov o počasí. Je to stretnutie chovateľov psov s preukazom pôvodu, ktorý sa uskutočňuje niekoľko krát do roka, kde sa pretekajú kto má psíka viac spĺňajúceho štandard plemena. Pokiaľ máte psíka z dobrého chovu, možete tu s ním vyhrať cenu.

Účastníci výstav prestavujú zaujímavé spoločenstvo: medzinárodná skupina ľudí z rôznych spoločenských úrovní, ktorá sa pravidelne stretáva. Na tej poslednej, ktorá bola v Nitre, som sa celkom dobre porozprával s členom manažmentu spoločnosti, ktorá dodáva pracovné odevy pre veľké závody ako VW alebo Kraft, či so slečnou, ktorá pracuje ako psychologička vo Varšave.

Aké má pes nevýhody?

V tomto článku som si dal za cieľ propagovať život so psom, o nevýhodách decentne pomlčím. Iba tak okrajovo však spomeniem, že mať psa predstavuje väčšiu zodpovednosť, občasnú návštevu veterinára. Pes taktiež niečo zožerie, idú s neho chlpy, a keď je mokrý, tak smrdí :-)

Ako sa dostanem k psovi

Ak ešte nie ste pevne rozhodnutý, či chcete psa nastálo, skúste si ho najpr požičať od kamaráta, suseda alebo z útulku. Takto si otestujete, či sa budete o zvieratko zvládať starať.

Ak chcete psíka s kvalitného chovu aby ste mohli chodiť aj na výstavy, navštívte inzerciu psov a prezrite si aktuálnu ponuku psov a šteniatok. Pokiaľ vám stačí obyčajný, normálnych pes pre radosť, skúste tam pohľadať kto daruje psa.

Hodnoť článok:
4 0

9 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Matej Hrnčiarik 13.1.2015 15:20:02
ja mam rad psov, len mi strasne vadi, ked musim zbierat po nom hovna :) pre to psa nechcem... a tiez nechcem byt taky psickar, ze si tuto povinnost budem ignorovat, to mi svedomie nedovoli
0 0 kaktus 12.6.2013 21:16:27
Kazdopadne, popri IT je takmer povinnost robit nejaku sportovu aktivitu :-).
0 0 Marcel Zúbrik 12.6.2013 09:07:24
Šport a rodina sú podľa mňa tiež možnosťou. Pri oboch sa človek nielen stretáva s inými ľudmi a zlepšuje si sociálnu komunikáciu, ale oboje tiež zlepšuje kondičku a pomáha nemyslieť iba na IT :)
0 1 viťo 7.6.2013 20:49:09
@kaktus no by si veril tomu, ze viac ako 20 minut.. :) mas plemena, u ktorych sa vyzaduje aj 3-4h behu, sportu, skakania a podobne.. taky csl vlciak na 3-4h behu potrebuje 20-30 minut oddychu a moze znovu.. :)
0 0 kaktus 7.6.2013 20:11:18
A este k clanku. Osobne si myslim, ze pes potrebuje byt viac vonku ako 20 minut denne. Okrem tejto plnohodnotnej mys lienky by som podotkol, ze pre programatora by bolo lepsie zapojit sportovu cinnost, tak aspon hodinku denne na horskom bicykli :-). Ze poriadne kardio.
0 2 viťo 7.6.2013 14:13:51
itckari vacsinou ziju svoj vymysleny svet, mimo reality (celkovo).. itckarovi by som psa neodporucal
1 0 tester 7.6.2013 08:49:35
bud pes alebo priatelka (nie ITckarka :D)
0 0 kaktus 6.6.2013 16:34:36
ale zlaty havko na fotke :-)
0 0 Kika Miláková 6.6.2013 14:23:44
Pekný článoček. Tiež som bola pozrieť na Cacibe. Táto letná Nitra je vždy super.
Zajtra.sk > Život > Osobný rozvoj > Prečo potrebuje programátor psa


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama