spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Martin Bendík 9.11.2012
Hodnoť článok:
1 8

Obchodné podmienky pre e-shop

Základné informácie o obchodných podmienkach pre internetový obchod.

Internetové obchody posledné roky zaznamenávajú veľké boom. V prvom rade šetria čas a peniaze ľudom, ktorí v nich nakupujú a taktiež aj nemalé prevádzkové náklady na predajne, zamestnancov ich prevádzkovateľom.

No v praxi sa v rámci projektu Certifikácie e-shopov stretávame s tým, že väčšina e-shopov si nedáva záležať na právnej stránke e-shopu, hoc grafiku ako aj celý systém e-shopu majú prepracovaný do detailu.

Uznávame, že grafika, ponúkaný sortiment ako i marketing sú veľmi dôležité, ale takú istú dôležitosť je potrebné prikladať aj vypracovaniu obchodných podmienok. Nedoporučuje ich kopírovať z iných stránok, nakoľko orgán dozoru - príslušný inšpektorát SOI pri kontrole e-shopov sa zameriava predovšetkým na obchodné a reklamačné podmienky a ich súlad s platnou legislatívou. Vyhováranie sa pred inšpektormi, ktorí si Vás predvolajú na inšpektorát na to, že ste ich prevzali od iného subjektu Vás nezbavuje zodpovednosti za skutkový protiprávny stav, ktorý ste v čase kontroly na stránke e-shopu mali.

Zákonov, ktoré upravujú základné podmienky je len niekoľko, a našťastie nie sú veľmi často novelizované. Ide konkrétne o nasledovné zákony:
- Zákon č. 108/2000 Z.z. o podomovom a zásielkovom predaji
- Zákon č. 22/2004 Z.z. o elektronickom obchode
- Zákon č. 250/2007 Z.z. o ochrane spotrebiteľa
- Zákon č. 40/1964 Z.z. Občiansky zákonník (v znení platných noviel)
- pre niektorý sortiment, napr. potraviny, výživové doplnky, krmivá sú ešte platné dodatočné zákony
V spomínaných zákonoch sú spomenuté všetky informácie, ktoré je prevádzkovateľ uverejniť na svojej stránke alebo ich najneskôr v deň dodania tovaru alebo služby predložiť kupujúcemu.

Obchodné podmienky je potrebné mať spracované v súlade s vyššie uvedenými zákonmi ako i sledovať ich novelizácie, aby ste obchodné podmienky e-shopu mali vždy v poriadku. Tieto služby zabezpečujeme aj v rámci projektu nakupujbezpecne.sk

Hodnoť článok:
1 8

17 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Raduz Hodan 16.11.2015 21:13:22
Dobrý deň. Moja otázka sa týka online shopu ale tretej strany. Ja pracujem v MLM a prezentujem ich online shop a tak tiež aj produkty. Ak niekto klikne na mojej stránke na reklamu ktorú ja prezentujem na svojej stránke, preklikne sa na ich stránku a taktiež aj na ich online shop. Ja získavam provízie z nákupu ale nič nepredávam. Ako mám vytvoriť obchodné podmienky na svojej stránke, keď u mňa sa nič nenakupuje a fungujem len ako reklama? ďakujem
0 0 For aye 15.11.2012 15:18:02
najviac sa mi páči na Vás, pán @Martin Bendík, ako ste s prehľadom prehliadli tento shaggyho bod:
2. certifikát bezpečný nákup je "krytý" zoskupením väčšieho množstva významných firiem (vrátane veľkých eshopov). Tvoj certifikát je krytý sám sebou, má ten certifikát nejakú garanciu?
0 0 Martin Bendík 12.11.2012 13:48:18
@Martin Harvánek dobrá otázka. Ak je dodaný nesprávny tovar, má právo odstúpiť od zmluvy (§12 zák. 108/2000 Z.z.) alebo požadovať od predávajúceho aby zjednal nápravu - niekedy sa môže stať, že niektorý kus je dodaný omylom. V prípade ak nás kontaktuje kupujúci, že k niečomu takému došlo, kontaktujeme majiteľa alebo zodpovednú osobu, nakoľko disponujeme aj e-mailom aj tel. kontaktom na ňu, kde sa snažíme zistiť príčinu takého stavu. Doteraz (v dvoch prípadoch) to bolo vždy riešené k spokojnosti kupujúceho (výmena tovaru plus nejaký bonus), čo nám potvrdili aj samotný kupujúci, ktorých sme následne kontaktovali, či bolo všetko zo strany predávajúceho splnené tak, ako nám deklaroval. Celý postup reklamácie je upravený obč. zákonníkom ako i rekl. podmienkami predávajúceho, žiaľ na vyjadrenia sú tu znalci, ktorí sa musia zo zákona vyjadriť pri neuznaných reklamáciách do 12 mesiacov od kúpy a ich posudok musí byť prílohou reklamačného protokolu. Výhody certifikácie su uvedené na našej stránke.
0 0 Martin Harvánek 12.11.2012 13:24:27
@Martin Bendík - keď tu už tak diskutujete, napadla ma otázka. Keď e-shop ziska certifikát a namotá naň zákazníka, ktorý si ten e-shop vyberie práve vďaka certifikátu, bude zákazník odškodnený v prípade, že by mal s e-shopom zlú skúsenosť (prieťahy pri dodávke tovaru, dodaný nesprávny tovar, problémy s reklamáciou napr. o rok atď...)?

Ak ano, tak ako a kým? Ak nie, tak načo je ten certifikát dobrý?
0 0 Martin Bendík 12.11.2012 12:33:21
@Michal Obeda - v poriadku, len ty si asi notorický kritik :-) čo tak dávať konštruktívnu kritiku? ...
1. pravidelne kontrolujeme e-shopy či nejakým spôsobom neporušujú zákon v zmysle že pred spotrebiteľmi zatajujú nejaké informácie, myslím si (nech hodnotia klienti) poskytujeme poradenstvo pre e-shopy (dnešným dňom bolo spustené fórum pre nich kde budeme sumarizovať FAQ, s ktorými sa na nás obracajú) čím som ti odpovedal aj na druhú otázku. Nakoľko v prípade zatajenia informácií, ktoré predtým na stránke je prevádzkovateľ vyzvaný na odstránenie skutkového stavu, inak máme právo certifikát zrušiť, resp. ak by sa to opakovalo tak certifikát by sme zrušili. Práve tým, že každý nejako začína, mám zato, že nás nie je možné porovnávať s "konkurenciou".
3. výhod je niekoľko a samozrejme spomínal som časť z nich aj vyššie.

Áno text bol odstránený, aby to nebol ako čisto reklamný text. Ale dám ti ponuku - aby si sa presvedčil o tom čo ponúkame, napíš mi url. adresu e-shopu tvojho / tvojho známeho / tvojho klienta - a pre tento e-shop poskytneme certifikáciu v prvom roku zdarma.
0 0 Michal Obeda 12.11.2012 12:09:19
@Martin Bendík - tak nám priblíž celé pozadie, nech môžeme rýpať na základe dostupných informácií ;-)

Keďže sa dostávame tam, kam vždy (že mi ľudia neodpovedajú na otázky), tak to spíšem do bodov (a ešte to rozšírim):
1. na certifikáte je napísané "nakupujbezpecne". Kontrolujete iba formálnu stránku eshopov. Čo mi zaručí, že tie eshopy sú naozaj bezpečné (okrem občasných nákupov tvojej rodiny)?
Pretože podľa toho, čo máš napísané na stránke, jediná výhoda, ktorá z toho plynie je tá pre eshop: "právnu istotu o tom, že jeho e-shop obsahuje všetky náležitosti stanovené zákonom". Pre zákazníka nič také nie je.

2. certifikát bezpečný nákup je "krytý" zoskupením väčšieho množstva významných firiem (vrátane veľkých eshopov). Tvoj certifikát je krytý sám sebou, má ten certifikát nejakú garanciu?

3. Poďme k výhodám certifikácie (ktoré sú uvedené na stránke), okrem vyššie spomenutej výhody, tam nevidím nič zmysluplné. Najviac sa mi páči tento bod: "právo používať na svojej stránke logo 'Tento e-shop je certifikovaný.'". To ako keby si napísal: "výhodou červenej farby je, že je červená".

A prečo z článku zmizol posledný odsek, kde si spomínal svoju firmu, certifikát a odkaz na stránku?
0 0 Jana Mičeková 12.11.2012 10:40:11
@tester - zásah :D to mi netrklo.
1 0 Martin Bendík 12.11.2012 07:46:30
@shaggy - skús rýpať vtedy ak poznáš celé pozadie, kto všetko za tým je.

K bezpečnosti nakupovania ešte dodávam, nakoľko i ja, i moja rodina sme spotrebiteľmi, v tomto prípade využivam nakupy v e-shopoch, ktoré sú certifikované.

Napr. spol. 2commerce, s.r.o. (biga.sk) ktora ziadala o certifikaciu, no ani po 10 mesiacoch jej certifikat udelený nebol.
2 2 Michal Obeda 12.11.2012 00:20:31
@Martin Bendík - "ani vy možno niektorí nemáte grafické a programatorské školy a predsa to robíte" - problém je v tom, že (ako písal tester) ak by sme chceli certifikovať napr. kvalitných programátorov, dovolíme si to iba vtedy, ak by sme mali dosť skúseností z tej oblasti. My skúsenosti máme, ale pochybujem, že človek, ktorý len právo študuje, bude mať dlhoročné skúsenosti.

A keď si pozriem bezpecnynakup.sk (ktorý ma tiež nedokáže presvedčiť o kvalite eshopu), tak vidím, že členov tvoria naozaj významné firmy. Nie je to one-man show (ako v tvojom prípade) a ich meno dáva aspoň akú takú garanciu (čo sa o nakupujbezpecne.sk povedať nedá).

Dokonca považujem tvoj certifikát za nebezpečný. Vytvára v kupujúcich dojem, že nakupujú bezpečne, ale pritom bezpečnosť nakupovania vôbec neskúma. Nepovažuješ to za zavádzanie?
Keby som chcel založiť podvodný eshop, prvá vec, ktorú by som urobil by bola, že by som si vybavil tieto certifikáty. Splniť formálne podmienky nebude problém, ľudia si budú myslieť, že nakupujú bezpečne a ja potom zmiznem s ich peniazmi.

Preto by ma zaujímalo, ako bežnému zákazníkovi certifikát "nakupujbezpecne.sk" garantuje aspoň nejaké bezpečie? Toto by ma veľmi zaujímalo.
0 0 Martin Bendík 11.11.2012 23:03:30
Dovolte mi to reagovať na vaše príspevky, samozrejme pri certifikácii kontrolujeme predovšetkým právnu stránku e-shopu, nie je možné (okrem mystery shoppingu) aby sme hodnotili už konkrétne správanie prevádzkovateľa. Pre klientov spúšťame tento týždeň fórum, na ktorom budú rôzne usmernenia - predovšetkým k riešeniu reklamácií, k odstúpeniam od zmlúv a podobne.
Činnosť nakupujbezpecne.sk je vykonávaná od r. 2010 (predtým na živnosť), nakoľko to nie je činnosť z ktorej tvorím zisk, živý ma spomínaná činnosť nižšie.
K samotnému vzdelaniu - ani vy možno niektorí nemáte grafické a programatorské školy a predsa to robíte - právo študujem.
K stanovisku SOI - žiaľ SOI nemá možnosť našu činnosť uznať ako pre nich akceptovateľnú, vedia o nás, vedia čo práve riešime a žiadali nás aby sme ich o výsledku kontrol e-shopov, ktoré vykonávame informovali aby prípadne začali správne konanie.
0 0 tester 11.11.2012 22:14:12
janka, dufam ze na SSL Certifikat nie si alergicka :)
0 0 Jana Mičeková 11.11.2012 20:33:09
Niekto tu navrhoval zvýrazňovanie komentárov podľa rozdielu medzi súhlasom a nesúhlasom. Asi by to mohlo platiť aj na články. :D Klasický PR článok. Aký rozdiel je voči certifikátom bezpecnynakup.sk? Tester má pravdu, vzory certifikovaných obchodných podmienok sú na nete, ten certifikát má byť o tom, že sa dodržiavajú? Ak je to ako pri certifikáte účtovníkov, tak nič nezaručuje.
shaggy, pri účtovníkoch firma, ktorá ich vydáva, získala akreditáciu u Ministerstva školstva, lenže tam hrozilo, že to dajú do zákona ako povinnosť, nakoniec z toho nebolo nič (ale inšpirovali sa EU). Fakt by ľudí, čo si toto kúpia, malo zaujímať, či to má okrem peknej ikonky na stránke či marketingu nejaký význam. Napr. stanovisko inšpektorátu, že ich uznávajú... Na druhej strane, niektorých zaujíma len ten marketing. Sorry, som trošku alergická na všetky možné certifikáty, hlavne tie o kvalite, keď viem, ako to vyzerá naozaj... nemyslím teraz eshopy.
0 1 Michal Obeda 11.11.2012 18:59:47
@tester - áno, my by sme tak mohli fungovať, pretože máme skúsenosti.
Ale ako píšeš: "ked som pravnik, dobry pravnik, mam za sebou nejaku historiu, zalozim si spolocnost a zacnem vydavat certifikaty" - tu asi narážame na problém. Tipujem, že prevádzkovateľ nie je ani právnik a nemá ani prax v tejto oblasti, keďže je iba Bc. a podľa informácií nájdených na nete je CEO nejakej podlahárskej firmy (ktorá je prevádzkovaná pod rovnakou s.r.o.).
0 0 tester 11.11.2012 18:02:42
ja si myslim ze to funguje tak, ze ked som pravnik, dobry pravnik, mam za sebou nejaku historiu, zalozim si spolocnost a zacnem vydavat certifikaty casom to zacne byt doveryhodne v spolocnosti lebo mam meno, preukazane uspechy za sebou atd.. takze moze rast aj cena. teda nepredpokladam ze za tym musi byt este nieco.

v podstate si my dvaja mozeme kludne zalozit certifikat kvalitnej webstranky, ak to niekto kupi tak nech :) dame si tam nejaky pracovny postup co zahrna cena, monca spravi logo a je to vybavene :)

aspon ja si myslim ze to takto funguje, ak sa mylim tak ma opravte ;)
0 1 Michal Obeda 11.11.2012 17:22:55
@tester - práve mu kazíš biznis model, to sa predsa nerobí :-)
Mňa len zaujíma, kto certifikuje tieto samozvané certifikačné autority.
Lebo keď si pozriem nakupujbezpecne.sk, tak vidím iba oldschool stránku, ktorá je písaná na človeka, ktorý podniká od roku 2011.
Preto by ma celkom zaujímalo, kto mi ručí za to, že firma vydávajúca certifikáty, skutočne garantuje určitú "kvalitu" (resp. súlad so zákonmi SR) u eshopov.
3 0 tester 11.11.2012 16:48:05
v clanku sa pise toto: "Vyhováranie sa pred inšpektormi, ktorí si Vás predvolajú na inšpektorát na to, že ste ich prevzali od iného subjektu Vás nezbavuje zodpovednosti za skutkový protiprávny stav, ktorý ste v čase kontroly na stránke e-shopu mali. "

na stranke maju zoznam obchodov, ktore maju certifikat .. co mi brani v tom aby som si odtial zobral tie podmienky ? v podstate su certifikovane, volne dostupne, takze su bezproblemove a dokonca zadarmo :) aspon si myslim ze tie texty nepodliehaju ziadnemu copyrightu ..
3 0 Michal Obeda 11.11.2012 15:16:54
Na takéto otvorene reklamné články by sa hodila sekcia "PR", lebo so serióznymi článkami to nemá nič.

A páčia sa mi tieto virtuálne ničnehovoriace certifikáty. Je to niečo ako bezpečný nákup od SAEC. Pamätám si, ako sme raz certifikovali jeden eshop pre klienta. Videl som z komunikácie nakupujúcich, že prevádzkovateľ nie je moc zodpovedný a ten eshop nie je žiadna výhra. Ale pri certifikácii ich to vôbec nezaujímalo. Jediné, čo ich skutočne zaujímalo bolo, či majú Obchodné podmienky vyplnené podľa zákona a ostatné legislatívne nezmysli.
Môžem zvysoka **** takúto certifikáciu, ktorá len automaticky skontroluje dodržanie formálnych podmienok. Nič mi nepovie o kvalite spoločnosti a potom aj certifikované obchody dopadnú ako biga.sk.
Zajtra.sk > Život > Podnikanie > Obchodné podmienky pre e-shop


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama