spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Peter Payter Gašparík 22.10.2012
Hodnoť článok:
10 4

Prečo a ako používať Superfaktúru?

Ako si vytvárate faktúry? Možno máte pripravenú šablónu v Exceli a ste s tým spokojní. Možno máte naprogramovanú vlastnú mini aplikáciu pre tvorbu faktúr a ste s týmto riešením tiež spokojní. Možno používate zakúpený softvér, ktorý vám plne vyhovuje. Dnes by som chcel ukázať ako si spravujem faktúry ja, a som s tým nadmieru spokojný.

Čo je to vlastne Superfaktúra?

Superfaktúra je webová aplikácia umožňujúca bezpečné, rýchle a jednoduché vystavovanie a správu nielen faktúr, ale aj správu výdavkov, online platby, sklad, hybridnú poštu, štatistiky a dokonca aj daňové priznanie.

Načo mi to bude, keď už mám svoje zabehnuté riešenie?

Dosť bolo ale teórie, predsa len je dôležitá otázka “načo?”.

Prešiel som si už viacero riešení vystavovania faktúr. Mal som excelovskú šablónu - jednoduché, ale z dlhodobého hľadiska bordel.

Potom som používal softvér Faktúry Plus, jednoduchý softvér. Pre začiatok mi to stačilo, obsahoval všetko, čo som potreboval a ani nebol drahý, takže spokojnosť.

Potom som chvíľu používal freshbooks. V podstate ma do toho donútil jeden zahraničný klient, ale keď som s tým začal robiť, zistil som, že to je super a hľadal som niečo podobné na Slovensku. No žiaľ, neúspešne.

No naštastie, neskôr som sa dozvedel o Superfaktúre a bol som nadšený. Síce neponúka toho až toľko ako freshbooks, ale má všetko potrebné pre ešte jednoduchšiu správu faktúr ako s mojím zakúpeným softvérom. A čo je najdôležitejšie, je to cloudová aplikácia. S mojím softvérom to bolo na obtiaž všetko zálohovať, prenášať a takto komplikovane spolupracovať s účtovníčkou.

Pozn: Freshbook som nepoužíval ďalej, pretože problémom sú slovenské zákony (aj tých pár faktúr bol trocha problém) a tiež pre slovenských klientov je tu stále jazyková bariéra.

Správa faktúr

Najviac času (neprekvapujúco) budete tráviť medzi faktúrami. Faktúry sa dajú zoradiť, filtrovať a aj vyhľadávať. Je prítomná aj správa úhrady faktúr ako uhradené, čiastočne uhradené, čakajúce na úhradu a po splatnosti. V zozname sú úhrady prehľadne farebne rozlíšené.

Okrem bežných faktúr sa dajú vytvárať aj zálohové faktúry, dobropisy, opakujúce sa faktúry a cenové ponuky.

Vytváranie faktúr

Intuitívne vytváranie faktúr je naozaj jednoduché. Nechýba ani automatické nastavenie čísla faktúry podľa predchádzajúcich alebo našepkávač pri výbere položky. Tiež sa tu dajú jednoducho pridávať nové kontakty alebo aj editovať už exitujúce bez potreby ísť do správy kontaktov.

Po vytvorení faktúry môžete hneď faktúru jednoducho odoslať mailom ako PDF prílohu. Ak máte zahraničných klientov, určite uvítate možnosť zmeny jazyka faktúry na anglický. Superfaktúra ponúka tiež službu hybridnej pošty, teda v peknej reprezentatívnej obálke môžete odoslať svoju faktúru poštou danému klientovi.

Správa kontaktov

Prehľadná správa kontaktov by nemala chýbať v takejto aplikácii. A ani nechýba. Pre klientov sa dá nastaviť detailné info, od IČO, DIČ, cez adresu až po predvolené menu.

V zozname faktúr sa dajú pozrieť prehľadne počty faktúr, sumy, náklady alebo aj priemerný počet dní pre úhradu daného kontaktu.

Evidencia nákladov

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, evidencia nákladov je výborný pomocník. Možno ste sa vždy museli pýtať svojej účtovníčky pred koncom roka alebo daňového obdobia, koľko budete platiť daň. S evidenciou nákladov to nie je potrebné, pretože pri svedomitom pridávaní vás nemusí nič prekvapiť. Vždy budete mať pekný prehľad o tom, ako na tom stojíte. Môže vám to šetriť nielen čas, ale aj peniaze.

Prehľady

Je to hneď prvá stránka, ktorá vás uvíta vo vašom konte. Získate hneď prehľad o vašom podnikaní ako na dlani a to aj s prehľadným grafom. Ako sa hovorí, “ak to nevieš odmerať, nemôžeš to ani riadiť”, preto takýto prehľad vie veľmi uľahčiť riadenie vášho biznisu.

Ďalšie služby a nástroje

To, čo som zatiaľ stihol pospomínať, nie je ani zďaleka všetko, čo Superfaktúra ponúka. Poďme si teda predstaviť ešte zopár špecialít:

Online platby

Dobre to poznáte, nikomu sa nechce platiť faktúry a nemusí to byť ani prázdnym bankovým kontom. Jednoducho povedané, vždy je ľahšie si to nechať na poslednú chvíľu, lebo odpisovať čísielká sa nikomu nechce. Preto Superfaktúra ponúka službu online platieb.

Teda, ak mám byť korektný, neponúka túto službu priamo Superfaktúra, ale táto služba je vykonávaná vďaka spoločnosti TrustPay. Platba je síce zdarma, ale s účtom sú spojené poplatky, ktoré sú však najnižšie na Slovensku vďaka veľkému počtu používateľov.

Platba mobilom

Poslednou novinkou bolo spustenie možnosti platenia cez mobil pomocou QR kódu. Je to tiež výrazná pomôcka ako online platby pre lenivejších klientov ;)

Vlastná identita

Môžete si nahrať vlastné logo, ktoré sa bude zobrazovať na všetkých vašich faktúrach. Tiež je tu možnosť naskenovania pečiatky s podpisom a tieto budú neskôr pripojené ku každej faktúre.

Skladové hospodárstvo

Jednoduché skladové hospodárstvo vám umožní spravovať si vaše položky ľahko a prehľadne.

Možnosť importu/exportu

Prechod na Superfaktúru je jednoduchý. Ponúka import z Excelu, Pohody a Efaktura.sk. Takže ak aj požívate nejaký iný softvér, prechod by nemal byť bolestivý.

Taktiež je prítomný aj export v rôznych formátoch, konkrétne do Excelu, zoznamu PDF, Pohody, Money, MRP a Omegy. Určite to je aj dobrá správa pre paranoidnejších používateľov, ktorí aj napriek výbornému zabezpečneniu sa neradi spoliehajú na cloud.

Daňové priznanie zadarmo

Pre živnostníkov je pripravené aj daňové priznanie zadarmo. Je však ale potrebné spĺňať pár podmienok, ktoré sú rozpísané tu.

Ďalšie funkcie pre prémiových používateľov

Prémioví používatelia majú k dispozicií ďalšie užitočné funkcie. Napríklad vytvorenie prístupu ďalším používateľom, teda napr. vašej účtovníčke.

Ak máte veľa faktúr, určite uvítate možnoť štítkovania (tagovania) faktúr a tak ľahšieho prehľadu súvisiacich faktúr.

API (prepojenie s e-shopom) umožní prepojenie vášho eshopu s výhodami, ktoré ponúka Superfaktúra.

Zhrnutie

Pre mňa Superfaktúra znamená nielen sprehľadnenie a uľahčenie riadenia podnikania, ale je to aj vec, ktorá dokáže spraviť z podnikania väčšiu zábavu.

Určite nie je vhodná len pre IT firmy alebo freelancerov ako som ja. Miesto si nájde aj v iných odvetviach podnikania, či už sa to týka malých živnostníkov alebo stredne veľkých firiem. Jednoznačne sa oplatí aspoň vyskúšať 30-dňovú verziu zadarmo, veď za skúšku nič nedáte ;)

Peter Payter Gašparík Peter Payter Gašparík

Som freelancer na plný uväzok ;)


Hodnoť článok:
10 4

28 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

1 0 Marek Tyrlík 9.12.2018 19:01:15
Tiez pouzivame profit365, v ramci tychto ekonomickyhc softverov nam daval najlepsi vyznam co sa tyka ovladatelnosti, exportov a pod.
2 0 KristianMichalko 2.12.2018 12:06:12
Kedysi som pouzival, cca pred rokom som zmenil, zmizla moznost mat firmu za free pri malom pocte.. mam teraz profit365 (www.profit365.sk) ak mozem dat aj odkaz.. robim par faktur za rok a mam to zadarmo, mam historiu, viem to davat do pdfka.. co sa tyka uzivatelskeho prostredia, za mna vedie rovnako profit, snad niekomu ako ja teda pomozem, trapenie v exceli je o nicom..
2 0 Michal Obeda 7.3.2013 17:29:06
majú už tisíce klientov, toto bola funny otázka
0 0 Loch Ness 27.2.2013 15:49:24
Tak čo vyskúšal už niekto Superfakturu ? ;)
0 0 Peter Žídek 30.10.2012 21:32:58
ok
0 0 tester 29.10.2012 20:07:44
ved ich nechaj, treba sa nejako prezentovat. ja tiez nemam 10 000ky eur na reklamu. ked dokoncim svoj projekt budem to riesit podobne ;) reklama nie je na skodu pokial ti nieco da a produkt je dobry. aspon vies ze nieco taketo existuje a nikto ta nenuti k nakupu. mozes si najst alternativy ked chces.
1 0 Peter Žídek 29.10.2012 19:45:33
Preco mi clanok pride ako lacna teleshoping reklama? Vety typu "No naštastie, neskôr som sa dozvedel o Superfaktúre a bol som nadšený." a k tomu tie komentare od ludi s jednym prispevkom prave do tohto clanku podobne "Pred Superfakturou som tiez vytvaral faktury na PC v Exceli. Potom som presiel na Mac a zrazu bolo treba drzat data na 2 pocitacoch." mi pridu smiesne.
1 0 Michal Obeda 26.10.2012 08:35:41
@Loch Ness presne , moja reč ;-)
0 0 Michal Obeda 24.10.2012 17:04:19
@všetci - ale aby som nevyzeral ako hater, ja som len narážal na to, čo pôvodne napísala Mona a Matúš Jančík.

Pre freelancera s malým počtom faktúr to nepovažujem za potrebnú a užitočnú službu. Pri menšej firme (o pár ľuďoch), prípadne pri nejakej kreatívnej skupine to určite opodstatnenie má.
1 0 Peter Pech 24.10.2012 16:50:52
@shaggy - pain nebol v samotnej zmene platformy, skor v organizacii, prehladoch, dohladani konkretnej fa resp. informacii pre klienta/uctovnicku.. Vsetko sa to samozrejme spravit da, otazka je, kolko je tomu clovek ochotny obetovat casu a energie.

Rovnako nie je problem naprogramovat si vlastny system. Kolko ta to bude stat/stalo casu? 20, 50, 100 hodin? Na kolko si hodnotis hodinu svojho casu? Kolko rokov bude mat ten system zivotnost? Ked si to preratas, tak kodit si vlastny system zrazu nie je take vyhodne..

Ako pise Jano, zneuzitie udajov by bola pre projekt profesionalna samovrazda..
1 0 Loch Ness 24.10.2012 16:33:47
srandovne na tom celom je že sme na stranke pre IT , a bojíte sa o zneužite Vašich udajov :-)
Akých ?
milionove obraty nikto s nas nerobí . .takže neviem čoho sa bát ?
0 0 Jano 24.10.2012 15:52:44
Tak ja som tiez paranoik, ale zase aj pristup k vlastnym peniazom v banke mam tiez cez internet. V porovnani s tym faktury pre mna nie su az take citlive.

Samozrejme nechcem, aby k nim mal pristup niekto iny. Tak snad to maju s bezpecnostou dobre poriesene. A ak zneuziju moje data, tak su blazni, urobit taky projekt zoberie vela energie, to by si to pekne posra.... Neviem ci by sa im to vyplatilo, pokial ich nepouziva j&t a penta a nebudu im navzajom predavat data :-)) Navyse, ked chcu ist teraz za hranice (do Ciech ;-) )
0 0 Michal Obeda 24.10.2012 15:42:17
@Peter Pech - keď človek nie je masochista a nerobí faktúry v Exceli (ktorý na to určený nie je), tak ani pri výmene počítača/platformy nepocíti žiadne problémy.
Ja mám na to vytvorený jednoduchý systém (v php), ktorý mi uchováva faktúry a generuje pdf.

K zabezpečeniu - je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že sa v tvojich dátach bude prehrabávať majiteľ služby (servera), ako že niekto bude odchytávať tvoje emaily s faktúrou.
0 0 Peter Pech 24.10.2012 15:27:46
Pred Superfakturou som tiez vytvaral faktury na PC v Exceli. Potom som presiel na Mac a zrazu bolo treba drzat data na 2 pocitacoch. Ked som si uz teraz zvykol na to, ze sa k fakturam dostanem odkialkolvek, tak by som sa urcite k staremu sposobu nevratil.

K bezpecnosti a paranoi, tak napriklad kazdy z nas posiela pravidelne PDFka faktur nezabezpecene emailom, kde ich je odchytit ovela lahsie, ako sa k nim dostat na zabezpecenom serveri. Alebo ich balite do zaheslovanych archivov a hesla posielate inym kanalom;)?
0 0 Michal Obeda 24.10.2012 14:54:02
@Matúš Jančík - ja mám tiež do 30 faktúr ročne, využívam paušálne výdavky. To, čo dávaš ako výhodu (vygenerovanie daňového priznania jedným klikom) sa mi neoplatí. Zaplatím za to celé 60€ ročne, pričom za účtovníčku (som "lenivý" si vypísať daňové priznanie sám) zaplatím menej.

A som rovnako paranoidný, ako tester. Sú to pre mňa až moc citlivé dáta, aby som ich zveril niekomu inému.
1 0 Pavol Hudak 24.10.2012 14:44:28
Pre mna osobne je velkou vyhodou to, ze mam svoju agendu pristupnu vsade a nie som viazany na jediny pocitac doma. Vyvazi to aj pripadne obavy z nedostatocneho zabezpecenia dat. Navyse, tym, ze ta sluzba je platena, urcite robia vsetko preto, aby si biznis udrzali a nebudu riskovat pokazenie mena nejakym unikom alebo zneuzitim dat.
0 1 Milan Dvorský 23.10.2012 21:18:10
ja som spokojny s flexibee.eu :) do 100 dokladov zadara :)
1 0 tester 23.10.2012 19:13:32
jano, rob co chces, pisem za seba.
precitaj si nieco o "credibility" a co to znamena v praxi.

@marek: toto su len moje postrehy narychlo. ak to pravnik ani nevidel, tak to je chyba ako hrom. silno odporucam, napravit to. hlavne preto, ze sa jedna o public sluzbu. netusim ci tam je podpora anglictiny alebo ineho jazyka, ale ak ano .. tak odporucam prejst si tuto situaciu s pravnikom, ktory ma cross country pravne znalosti. mne osobne to inak moze byt jedno, ale projekt vyzera byt dobre spracovany, tak preco ho nemat na urovni po kazdej stranke :)
0 1 Jano 23.10.2012 15:18:57
To tester:
toto je slaby argument na neobjednanie akejkolvek sluzby: "Aku mam garanciu, ze po pol roku to nebude 5 ale 35 eur ?"

Nemam si dnes kupit kredit na easy kartu za 5eur, lebo nemam istotu, ci nebude po pol roku stat 35eur? Proste ked raz ten kredit mam, tak mi ho nikto nezoberie ;-)
8 1 Marek Mahdal 23.10.2012 15:02:04
Ahoj tester, Superfaktura podporuje niekolko roznych formatov exportov, ci uz do uctovnych programov, XML, ci Excelu.

Vlastnikom dat je pouzivatel, nie prevadzkovatel Superfaktury.

Ked pouzivatel neuhradi, zamedzi sa mu moznost vytvarat v SF nove dokumenty, data su vsak stale dostupne a je mozne ich kedykolvek exportovat.

Za zrusenie sluzby nie su ziadne pokuty. Pri ziadosti o zrusenie uctu sa vsetky udaje nenavratne zmazu.

Pri zmene cenniku nie su ziadne doplatky za predtym zakupene sluzby.

Sluzba nikoho nezavazuje k poplatkom. Ak by doslo k zmene VOP, alebo cien, pouzivatel sa moze svojvolne rozhodnut, ci bude v jej vyuzivani pokracovat (tzn. predplati si dalsie obdobie), alebo si ucet zrusi.

Vase pripomienky su opodstatnene a v tomto zmysle pripravime nove znenie VOP.
Marek Mahdal
konatel, Superfaktura.sk, s.r.o.
Zajtra.sk > Život > Podnikanie > Prečo a ako používať Superfaktúru?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama