spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

František Čaník 17.7.2012
Hodnoť článok:
8 20

Nemáte portfólio? Ste looser!

Aktualizované | Alebo aj o tom, ako sa niekto môže postaviť k pohľadu zaneprázdnenosti či neúplnosti Vašich stránok a portfólia Vašich prác.

Niekoľko dní dozadu sa mi stala taká zaujímavá vec. Prezeral som si rôzne ponuky a dopyty na programátorov, grafikov a mne podobnú háveď a našiel som odkaz, na ktorom sa zadávateľ snaží dať - nám kóderom a designérom - radu ako si zaistiť, že dostaneme nejakú tú objednávku či zadanie na prácu.

Najskôr som sa tomu zasmial, pretože jeho názor typu, že ten, kto nemá portfólio nemôže byť kvalitný, je trošku pritiahnutý za vlasy, no neskôr som nad tým uvažoval, pretože som chcel napísať článok o tom, ako sa môže niekto mýliť, no napadlo mi, že na jednej strane na tom čosi pravdy bude. Nie úplne všetko, to je jasné, ale minimálne to, že portfólio je vizitkou prác a akýsi ukazateľ kvality, určite áno.

Minimálne portfólio, minimum času a maximum práce?

Ja osobne svoje portfólio obmieňam, prípadne dopĺňam viacmenej v dobe, kedy viem, že sa niečo finishuje, prípadne sa niečo ukončí a môžem si to už dať ako úspešnú vec do portfólia. V opačných prípadoch moc času nezostáva, čo by podľa určeného merítka znamenalo, že som zlý, prípadne nejaký looser, čo začína a len si portfólio buduje.

Očami dotyčného by to znamenalo, že nemám veľa referencií, pretože moje práce nestoja za to a teda moja kvalita je nižšia ako kvalita človeka, čo má plné portfólio, ktoré je narvané prácami aj z roku 1995, kedy ešte len začínal a hodnota takýchto prác je nulová.

Ja osobne som sa začal venovať tvorbe webových stránok počítačom v roku 1992. Ak tvorbe webov asi tak koncom roku 97. Ak by som mal držať portfólio od tohto roku, hanbil by som sa za to, čo som v tých rokoch produkoval, aj keď by bol vidieť v roku 2000 radikalný posun vpred, no aj tak - logicky - takéto "nepodarky" proste z profesionálneho hľadiska nikdy von nedám. Je to zlé? Podľa mňa nie. Síce sa moje portfólio skráti o vyše 100 položiek, ale myslím si, že veci, ktoré už nefungujú, alebo neexistujú, je zbytočné uvádzať ako referenciu.

Kde je pravda?

Povedzme si, že na všetkom je časť pravdy. Ja ako zaneprázdnený človek (čo nie som sám), nemám čas riešiť portfólio skôr, ako keď sa niečo skončí a tým, že niektoré projekty sú aj na pol roka, je to potom prázdne. No na druhej strane, bez portfólia vyzerám ako mŕtvy brouk, čo môže posobiť na vonok presne tak, ako opisuje daný nemenovaný pán. Heslo typu, každá minca má dve strany je teda na mieste, no určite by som sa na veci nepozeral rovnako, hlavne ak chcem nájsť kvalitného človeka. Argument typu, že ten čo je kvalitný a má veľa práce, nepotrebuje predsa taký portál alebo ďalšiu prácu, mi príde len ako alibistická hláška, pretože každý kto na niečom robí sa určite pozerá aj do budúcnosti a zaisťuje si ďalší príjem a teda aj ďalšiu prácu. Takže v tomto opäť nebudem súhlasiť. V každom prípade musím súhlasiť, že portfólio je jednou z kľúčových vecí, ktoré dokážu rozhodnúť o tom, či projekt získate vy, alebo ten, čo má portfólio o 2 kúsky plnšie. Takže pozor na to!

Portfólio vs. odporúčania od klientov

Tak, ako aj vy dáte na rady svojich priateľov, tak dajú na rady svojich kolegov a známych aj klienti. Ak pre jedného spravíte super webku či design, určite sa to posunie ďalej a Vaše meno sa dostáva do povedomia aj bez toho, aby ste mali web, či čokoľvek iné. (Ak by ma niekto chcel opäť chytať za slovíčka, tak aspoň mobil a email majte.)

Preto, ak už niečo robíte, robte to tak, aby bol Váš klient na prvom mieste a zároveň aby ste mali istotu, že Vaše meno nebude šírené v nejakom tom zlom svetle. Veľmi prekvapivé reakcie boli napríklad na to, že jeden človek ovláda viac vecí naraz. Neviem, či to brať ako negatívum či skôr pozitívum, no v každom prípade ja osobne si myslím, že v dnešnej dobe sa grafik - webdesignér, nezaobíde bez znalosti html a css, rovnako ako sa programátor nezaobíde bez základov práce s grafickými programami. Tak isto PHPčkár tiež nemôže hovoriť, že napríklad "Ja nebudem robiť jQuery, lebo ja som na PHP", hlavne ak sa to týka niečoho, čomu sa hovorí že "funkčný celok".

Či už som pracoval pre firmy, alebo osve, vždy platilo heslo, čím viac vecí dokážeš urobiť sám, tým výhodnejší (a lacnejší) pre firmu si. A ak nie si skutočný fušer a venuješ sa svojej práci naplno a teda sa v nej aj zdokonaľuješ, potom môžeš byť vždy hodnotený len pozitívne.

Prečo je tomu tak?

Stačí sa pozrieť na niektorý z portálov ponúkajúcich prácu (profesia,kariera,jobseeker a pod.). V každom z nich v sekcii požiadavky na uchádzača nájdete siahodlhý zoznam vecí, ktoré sú "pozitívom" pre uchádzača, ak ich ovláda. Nie sú nutnosťou, no pozitívom. Preto ak sa na vec pozeráme z hľadiska firmy, čo nám z toho vychádza? Ak sa mi na prácu PHP developera prihlási človek, čo ovláda len PHP, je pre mňa menej platný ako človek, čo ovláda PHP, mySQL, jQuery, HTML, CSS. Dôvod? Prozaický... Za tú istú cenu nedostanem cvičenú opicu, čo dokáže len scriptovať, ale aj človeka, čo dokáže veci prípadne učesať a dorovnať do dokonalosti.

Čo do portfólia a prečo?

Osobne si myslím, že portfólio, ktoré Vás skutočne predá je to, ktoré je živené sporadicky a najlepšie po každom ukončenom projekte. Málokto je zvedavý na nejaké "progressové" náhľady či niečo podobné. Iné veci sú ak sa bavíme o napríklad logotype či CI-čku celkovo. Tu je fajn vidieť celý progress, ako logotyp a celá identita vznikala a ako vo finále dopadla, ale to už je skôr vecou detailu portfólia ako celkovo zoznamu.

Čo si teda skutočne pridávajte do portfólia?

  • Nové projekty, na ktorých aktuálne pracujete, pokiaľ už máte aspoň schválený grafický návrh... neskôr sa to môže prelinkovať na hotovú stránku, kde vidno rozdiel medzi návrhom a skutočnosťou.
  • Dokončené diela - logá, grafiky, dtp, kde viete odprezentovať, čo všetko ste na danom diele urobili a ako vo finále vyzerá. Na takéto náhľady veľmi dobre fungujú rôzne mock-upy, pomocou ktorých dáte Vaším dielam skutočne šmrnc (viď obrázok).
  • Aktualizujte svoje portfólio a vyraďujte veci, ktoré sú staršie viac ako 3 roky, pretože doba napreduje a to, čo je dnes "in" je už zajtra "out".
    @Monča: áno, sú niektoré veci, ktoré proste budú "in" stále. Samozrejme, že každý z nás má rozum a vie, čo je dobré a čo je proste už na totálne zošrotovanie, či?
    @Jožko: áno, sú aj veci, ktoré proste budú fičať stále. Napríklad CIčka? Samozrejme, ako som napísal pre Monču, snáď máš dosť vlastného rozumu, aby si vedel, čo tvojím filtrom prejde a čo nie. Nikde nie je napísané, že musíš vyhádzať všetko. Je to skôr myslené v štýle, že si sám porovnáš staré a nové veci a snáď dospeješ k rozhodnutiu, čo je lepšie aby zostalo a čo uvoľní miesto pre niečo novšie.
  • Vytvárajte newsletter a informujte svojich odberateľov o tom, čo chystáte, na čom pracujete, čo dokončujete a vždy keď niečo ukončíte, dajte o tom vedieť. Ciest je mnoho - sociálne siete, mailchimp a pod.

Čo záverom?

Aj keď by som ja osobne nikdy nepovedal, že má dotyčný pravdu, musím mu uznať, že portfólio Vám vždy pomôže. Dbajte však na to, aby veci boli aktuálne a aby boli kvalitné, pretože - predsa len - chcete sa predať, nie?


@Jozko Hruska: "vždy pomôže" (vyššie) pokiaľ sa o to portfólio aj staráš a máš v ňom veci, ktoré ukážu skutočnú kvalitu a nie len nejakú úbohú kvantitu. Dúfam, že si rozumieme. Je mi jasné, že ak má niekto 30 grafických návrhov, ktoré sú len o zmene farebnej palety inak nič, tak ho pošlem niekam do teplých krajov a zakážem mu otvárať skicár na windowsoch :D, ale hovoril som o portfóliu, ktoré reálne odráža skutočnú prácu a hodnotu človeka.

P.s.: Zvýraznil som tie pasáže textu, ktoré Vám všetkým unikajú a z ktorých máte pocit, že snáď ja som ten, čo si myslí, že bez portfólia ste len loosri. NIKDY som to netvrdil a preto sa smejem, že tak perfektne dislikujete celý článok.

František Čaník František Čaník

Programátor, webdesigner a webdeveloper niekoľkých webových projektov. Má za sebou prácu v reklamnej agentúre, médiách a na rôznych pozíciách v oblasti IT.


Hodnoť článok:
8 20

74 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 tester 19.7.2012 06:40:07
dik, hodnotit este nebudem, pockam si na ostatnych :)

ale aspon citanie k rannej kavicke :)
0 0 František Čaník 19.7.2012 00:28:59
@tester: sľúbený článok: http://www.zajtra.sk/zivot/790/portfolio-vs-odporucania
0 0 František Čaník 18.7.2012 22:55:48
shaggy: uz prestan hrat mudreho, bola to prva vec co som spravil : klik nick > clanky ... aj som si precital, co som mu tam radi... ale budis, sak vyzivaj sa v tom aky si bozsky a ako vsetko vies... ked si zastruhas ceruzku v prdeli, tak to nafot, bude to mat vacsiu hodnotu ako tvoje "zavery" ... ked si taky super koder a robis take supis weby, tak daj zopar supis referencii, nech viem ako vyzera tvoja tvorba... ked uz sa stale tolko vystatujes aky si dokonaly a na akeho to hras
0 0 Michal Obeda 18.7.2012 22:46:30
Ja by som to len uzavrel tým, že veľmi rád by som napísal článok (aby som SNiPImu urobil radosť), ale pred týmto portálom je v rade asi 100 ďalších webov, na ktoré musím napísať článok.
To viete, všade sa nájde niekto, podľa koho môžu komentovať ľudia, ktorí na tom webe napísali článok. Podľa tejto logiky by napr. na sme.sk muselo denne pribudnúť minimálne 1500 článkov.
A mimochodom, testerov článok si vieš pozrieť, keď klikneš na jeho meno. To len ak by si nevedel.
0 0 Milan Chudoba 18.7.2012 22:20:45
chlapci vy uz podla mna ani neviete o com sa rozpravate, teda aspon ja som sa uz stratil :) drbte na to, hlavne ze sme zdravi ;)
0 0 František Čaník 18.7.2012 21:50:27
tester: 1) preto som napisal, ze sa urobi "update" v podobe noveho clanku,a tym prichadzam k bodu 2) kedy proste na cely update serem, lebo nema vyznam, nakolko hlavnu podstatu clanku aj tak vsetci prehliadli (mozno mojou vinou, mozno vinou toho, ze ludia sa naucili z bulvaru citat len titulky a vedia o com je clanok)... 3) daj link, fakt nemam cas dohladavat...
0 0 tester 18.7.2012 21:42:09
tak este furt mam aktivne konto. neda mi nenapisat :)

1. ako tvrdis o svojom clanku, ja to napisem tebe. precitaj si prvy prispevok v diskusii odomna. ak to nie je konstruktivna kritika, tak som blb. napisal som totiz, co konkretne som ocakaval od clanku - fakty !

2. teraz pises o predvolebnych sluboch. pozri si 4 ty prispevok od teba, kde si slubil update. urobil si ? nie .. takze sa vidis vo svojich predvolebnych sluboch ?

3. clanok ? napisal som 1. isto si to dokazes dohladat. ale nato si uz dosiel medzicasom, ze mna zato kritizovat nemozes. akurat nemam naladu na pisanie clankov.

ak nechces pisat, nepis .. sa tu verejne ospravedlnujes ze chces / nechces pisat resp. nutit ludi do niecoho ? omg ..
0 0 František Čaník 18.7.2012 21:10:42
@Peter. prejdi si komenty, ktoré dávajú. Za celú existenciu som fakt nenašiel nič, čo by reálne zhodnotili pozitívne. Hundrošov je plné Slovensko, ale reálne by oni sami nenapísali ani len slohovú prácu a nie to ešte niečo, čo by snáď malo komentovať nejaké plénum... Hodnota takých ľudí je pre mňa rovnaká ako hodnota predvolebných sľubov... jedno ucho dnu, druhé von. Ako sa hovorí... "Osobák dnu, ICečko von"...

Či ešte niekedy niečo na zajtra.sk napíšem ukáže čas, pretože (a to nie som jediný, kto má tento názor), je tu komunita večných frflošov a dudrošov, čo všetko zvládnu mihnutím oka a celý vesmír je pre nich len tlačítko enter. Reálne som sa tu stretol za celú dobu môjho pôsobenia možno s 5 užívateľmi, čo skutočne vedeli konštruktívne skritizovať či už kvalitu článku, alebo obsahu, alebo riešenia alebo portfólia. Ostatné (a to sa nechcem nikoho dotknúť, týka sa to len komunity, čo sa "aktívne" zapája do diskusií a komentov) je len balast a čisté podrypávanie.
0 0 Peter Sjekel 18.7.2012 19:21:47
Je smutné, keď autor článku dospeje k názoru, že jeho článok je negatívne hodnotený, lebo tí, ktorí hodnotia, článok nepochopili.

To nie je o tom, prestať písať, ale priznať si nekvalitu a pokúsiť sa zlepšiť.

Podľa mňa, nie je cieľom testera a shaggyho niekoho nasrať, len im proste ten článok nesadol, lebo sú tam podľa nich bludy.

Ak prestaneš písať a prestane ešte niekto ďalší, tak tu nebude obsah. A ja písať nezačnem.
0 0 František Čaník 18.7.2012 16:36:31
Andrej: Potesim ta, pridavam sa k vacsine ludi, co sa rozhodla, ze sa moze na pisanie vykaslat, pretoze 90% slovakov si dokaze len otierat papulu a nic nevyprodukuje. Chcel by som vidiet nejake super clanky od teba aj od sheggyho a urcite aj od testera. Mohli by ste dat nejaky serial typu "ucime sa nasierat ludi" alebo "Kto nerype s nami, rype proti nam"
1 0 Andrej Badin 18.7.2012 16:31:59
hey, Skippy, či SNiPI...
Looser je taký človek, čo nevie vyhláskovať slovo "loser".

Toť vsio... nestalo sa prvý krát, že si tu napísal článok v podobnej kvalite. Asi si to nevysvetlil dobre, keď pomer porozumel/neporozumel je 3/15. Alebo z toho vyplýva, že slovač je národ nechápavý...
0 0 František Čaník 18.7.2012 16:15:59
@Shaggy: 15 neg. je len a len preto, že ľudia nečítajú, alebo nie úplne porozumeli tomu o čom článok je. Ako spomínala monika, ľudí nasere titulok a tým to končí. Preto je tomu tak. Ty komentuješ všetko, pretože o všetkom si myslíš, že máš k tomu čo povedať, vidno to aj na tom, ako vystupuješ v iných komentoch a ako zosmiešňuješ všetkých. nečudujem sa, že ľudia prestali písať... ale mám pre teba super radu... začni písať zajtra.sk ty sám, vlož do toho celé tvoje know-how a uvidíme, kde sa čo potom bude komentovať
0 0 Michal Obeda 18.7.2012 16:10:39
@SNiPI - neviem či si si nevšimol, ale ja v žiadnom zo svojich komentárov (okrem prvého, kde som vyjadril svoj názor) nerozoberám obsah tvojho článku ;-) Tak neviem prečo spomínaš, že som nečítal poriadne to, čo si napísal. Ja som čítal až moc poriadne a na ten rok 92 sa proste nedá zabudnúť. To vieš, keď niekto trepne blbosť, tak sa to s nim nesie (napr. "prezident hlavy štátu", alebo "piť colu predsa nie je trestné").

Fakty:
1. nereagoval som na podstatu článku, je to tvoj názor, je mi ukradnuté, čo si myslíš. Stále však opakuješ, že som ten článok zle prečítal. Ako si k tomu dospel, keď som sa nikde k článku nevyjadroval.
2. Podľa teba je prvý kontakt s PC to isté, ako začiatok tvorby stránok? Ak nie, tak prečo si to napísal? Úmysel klamať a urobiť zo seba niečo, čo nie si?
3. Keby si sa pomýlil v jednom roku, tak nič nepoviem. Ale svoje tvrdenie si podopieral ďalším vymysleným údajom (o tom, kedy si začal robiť s Dreamweaverom, keď to v tej dobe nebolo technicky možné).
4. Vytiahol si moje staré portfólio. Tváril si sa, že si odhalil moju identitu. Prečo? Útočil som ja na tvoje staré weby?
5. Obúvaš sa do mojich komentárov a do toho, že rýpem. Ja ale nemôžem za to, že niekto píše nezmysly (teraz nenarážam na tento článok, ale na moje predchádzajúce komentáre). To vás mám hladkať po brušku a hovoriť vám, aký ste úžasný, aj keď to nie je pravda?
6. A ako bonus si ma nazval kreténom. Došli argumenty, alebo nevieš slušne jednať s ľuďmi?

Niektorí tvrdia, že sa kocháme vo vlastnej dokonalosti. Ale fakt, že sám autor je v oblakoch a pozerá na nás, ako na kreténov (sám to tak napísal), ktorí si dovolili pochybovať o jeho slovách.
Ako by sa vám páčilo, keby som ja napísal zajtra článok, v ktorom by som mimochodom spomenul, že som v roku 1990 bol pri tom, ako Tim Berners-Lee vymyslel world wide web? A potom by som to v článku objavil, že ja som to myslel tak, že som v tom období už žil, takže si to pamätám.

+ stačí sa pozrieť na hodnotenie tohto článku - ja + tester sme dvaja ľudia, ak by sme boli jediní, komu tu niečo nesedí, tak článok nemá 15 negatívnych hlasov.
0 0 František Čaník 18.7.2012 16:04:18
@Maros: 100%
0 0 Maroš Masarovič 18.7.2012 15:47:55
chodim sem raz za cas nieco si precitat, mam rad ked sa dozviem cosi nove alebo sa nad niecim mozem zamysliet... vytacaju ma vsak komentare vsevedkov chytajucich za slovicka, co tu nic hodnotne nenapisali, len snoria - snoria a chytaju sa kazdej blbosti Odradia 90% ludi co by aj mali co povedat len sa im nechce natahovat sa s narcismi kochajucimi sa vo vlastnej dokonalosti.
0 0 František Čaník 18.7.2012 15:37:58
@Zoli> presne preto som to aj opravil, aby sa uz konecne prestal do tej veci navazat... Ale vacsina ludi neriesi obsah clanku ako to, ze ich ja obvinujem a urazam, ze su loosri len preto, ze som zvolil titulok, ktory mi vyplynul z komunikacie s clovek, ktory povazuje ludi bez portfolia za menejcennych.
0 0 Zoltán Csontos 18.7.2012 15:31:14
@snipi: Sorry, ale pride mi to, ze hladas chybu vsade len nie v sebe. Obvinujes ludi, ze si poriadne neprecitali tvoj clanok - ja som si ho precital a zostali mi presne tie veci, ktore Ti vacsina diskutujucich vycita ako napr. "Tvorbe stranok som sa zacal venovat v roku 1992" na prvy pohlad orbitalny nezmysel (viem ze si to uz opravil) a titulka - z coho mi vyplyva, ze clanok nepriniesol efekt aky si od neho ocakaval, tym padom nie je dobre napisany. Ak by Ti to vycital jeden clovek, tvoju argumentaciu beriem, ale vycita Ti to pomaly kazdy z diskutujucich. Nechcem fakt rypat a v ziadnom pripade nespochybnujem kvalitu tvojej realnej prace, ale skus sa zamysliet nad tym co som napisal...
0 0 František Čaník 18.7.2012 14:57:36
@monča: pre zaujímavosť, sekol som sa, to nebolo grécke (a možno hej), ale vyslovil to Napoleon Bonaparte
0 0 tester 18.7.2012 14:57:27
@jozo hruska: blaznis ? teraz kazdy pise len z nudnych meetingov, smartphonov na cigi-pauze .. vecer sa to este rozjede, ked kazdy zasadne za markizu kde nic nedavaju :))
Zajtra.sk > Život > Osobný rozvoj > Nemáte portfólio? Ste looser!


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama