spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Tony Brosh 6.6.2012
Hodnoť článok:
0 2

Čo robiť keď človek zistí, že nemá slobodnú vôľu?

"Bábka si užíva slobodu len dokým sa jej páčia nitky"

Pojem slobodná vôľa je na moje veľké počudovanie stále mainstreamovo akceptovaný fakt. Píše sa rok 2012 a ľudstvo stále berie možnosť rozhodnúť sa medzi alternatívami ako realitu nášho bytia. Problém je len v tom, že je to asi tá najväčšia ilúzia, v akú môže človek veriť. Prečo?

Definícia slobodnej vôle je vo svojej podstate schopnosť slobodne sa rozhodnúť medzi viacerými možnosťami v situácii, ktorá si to vyžaduje. Ak vrah zabije svoju priateľku, spoločnosť ho automaticky odsúdi, pošle do väzenia a vec je uzavretá tým, že náš vrah sa svoju priateľku SÁM ROZHODOL zabiť, čo je spoločensky neakceptovateľné a teda je odsúdený na život v uzavretom priestore medzi jemu podobnými. Čo ak sa na celú situácia ale pozrieme trošku vedecky.

Vrah mal v momente zabitia 27 rokov. Jeho otec mal násilnícke sklony a matka bola alkoholička. Jeho starý otec bol dokonca taktiež odsúdený za vraždu. 27 rokov žil v prostredí gangov, drog a prostitúcie. Vyplývajú nám teda z toho 2 veci. Vrah mal určité gény, ktoré zdedil po svojich predkoch a celý jeho život sa odohrával v prostredí, ktoré ho negatívne ovplyvnilo.

Celé telo a mozog vraha sa skladá z molekúl. Tieto molekuly nás tvoria a sú podriadené fyzikálnym zákonom tohto sveta. Človek je teda zbierka molekúl, ktoré ho tvoria a správanie tohto človeka je teda ovplyvnené práve týmito dvoma parametrami = gény a prostredie, v ktorom sa človek nachádza.

Má teda vrah vinu na tom, že zabil svoju priateľku?

Celý jeho život k tomu viedol. Narodil sa v zlej rodine, vyrastal v zlom prostredí a teda jeho zdrojový kód, ktorý ho tvorí ho doviedol do situácie, kedy zavraždil svoju priateľku. Hovoríte si, že o tom to práve je. O tom je práve táto slobodná vôľa a vrah mal možnosť si vybrať, že ju nezabije. Problémom ostáva len to, že jeho gény, 27 ročná skúsenosť a prostredie mu to nedovolili. Nedovolili sa mu rozhodnúť inak.

Ak je človek pri narodení holý obrázok, ako sa bude správať v prvej sekunde svojho života? Podľa svojich génov a prostredia, v ktorom sa v nultej sekunde svojho života nachádzal. Čo je predpoklad toho ako sa bude správať v druhej sekunde? Skúsenosť z nultej a prvej sekundy, prostredie a gény. Ako sa bude správať vo veku 27 rokov ... no podľa toho kde sa za tých 27 rokov nacházal a aké objekty ovplyvňovali a teda vytvárali jeho realitu a aké má gény.

V konečnom dôsledku je človek úžasne naprogramovaná mašina. Sme programovaní už tisíce rokov, ba viac. Program v nás a všade okolo nás dostal až do momentu, kde sa práve nachádzame. Slobodná vôľa je tá najväčšia ilúzia, v akú človek môže veriť. Schopnosť rozhodovať neexistuje, náš mozog rozhoduje za nás na základe génov, prostredia a skúsenosti dávno predtým, než si to dokážeme uvedomiť. Vedci sa tento fakt snažili dokázať už dávno a veru sa im to aj podarilo. Stačí si pozrieť nasledujúce video.

Kvantová fyzika už len pribila klinec do rakvy. To čo ľudia doteraz nazývali duša, budú naše deti volať firmware a budú dokonca schopné tento firmware preprogramovať nakoľko je veľmi pravdepodobné, že vtedy už budú všetky gény človeka zmapované a DNA sa bude dať ľahko preprogramovať. Budeme viac a viac stroje, ktoré v podstate dávno sme.

Teraz si poviete, ok nemáme slobodnú vôľu. Čo teraz? Vo svojej podstate práve teraz začína reálna sloboda. Uvedomenie si, že človek sám o sebe je prekrásna technológia a všetko okolo neho pracuje podľa predpísaných programov môže byť pre niekoho spočiatku tažké pochopiť ... a niekto to využije vo svoj prospech. Cieľom každého z nás je byť šťastný a vedomosť toho, že naše rozhodnutia sú ovplyvnené kódom v nás a prostredím v ktorom sa nachádzame nás oslobodí od predsudkov.

Vybudujeme si väčšia empatiu voči druhým a prestaneme posielať úbohých vrahov, narkobarónov, či skorumpovaných podnikateľov za mreže. Oni za to predsa nemôžu nech to zneje akokoľvek zle. Ako môže takýmto osobám pomôcť to, že ich zavrieme do uzavretého priestoru, kde ich negatívne vlastnosti ešte znásobíme. Neexistuje lepšia cesta než takéto zničenie života. Materializmus, ego a iné hniloby nebudú mať viac význam.

"Bábka si užíva slobodu len dokým sa jej páčia nitky". Tento článok bol zámerne napísaný v neodbornej forme, nakoľko píšem pre všetkých, nielen pre tých "nadvzdelaných". Pre tých, ktorý majú radi aj niečo viacej odbornejšie odporúčam prečítať tento článoček, tiež v slovenčine: http://matonemeth.blog.sme.sk/c/290632/Slobodna-vola-neexistuje.html ... pre english speakerov odporúčam google a youtube.

Prečo som tento článok napísal, veď v podstate nemá zmysel niekoho presviedčať, či má alebo nemá slobodnú vôľu. Väčšina z Vás to zrejme na prvý krát nepochopí, čo nie je nič zlé. Proste v danom momente nemáte dostatok informácii na to aby Vám to dávalo zmysel. Váš osobný progres však bude k tomuto zisteniu smerovať a časom to bude dávať zmysel absolútny. Presviedčať o tom nemá cenu, podstata života je byť šťastný. Ak je šťastný v ilúzii, nechajme ho v ilúzii. Ak však šťastný nie je, ukážme mu prečo nemá zmysel sa trápiť.

Keď sa človek začne zamýšľať nad tým, kto alebo čo nás naprogramovalo, dostane sa zbytočne do takzvanej "infinite loop" nekonečnej slučky, z ktorej niet úniku a vedie to len a len k nešťastiu. Kto stvoril toho kto stvoril nás a kto stvoril toho kto stvoril toho kto stvoril nás. Nemá to cenu. To či boh programátor existuje alebo neexistuje nezistíme.

Čo teda má človek robiť, keď zistí, že nemá slobodnú vôľu? Užívajte si každý moment. Zabudnite na minulosť, žite pre prítomnosť. Objavte v čom ste dobrý a spravte z toho svoju prácu, ktorá Vás bude živiť. Zdokonaľujte sa vo všetkom, čo Vás baví. Naučte sa nový jazyk, či hrať na klavíri. Objavujte svet a jeho krásy. Vymažte zo svojho života negatívnych ľudí a nechajte tam len tých pozitívnych, s ktorými Vám je dobre. Milujte, jedzte, pite a chráňte nádhernú prírodu okolo nás. Zabudnite na materiálne veci a svoje ego. Ak to nedokážete nebudete naplno šťastný. Čítajte dobré knihy. Žite šťastne.

Zakončím to úryvkom z autobiografie Nikola Teslu, jedného z mojich obľúbených vedcov:

"Soon I became aware, to my surprise, that every thought I conceived was suggested by an external impression. Not only this but all my actions were prompted in a similar way. In the course of time it became perfectly evident to me that I was merely an automaton endowed with power of movement, responding to the stimuli of the sense organs and thinking and acting accordingly. - Nikola Tesla"
(http://www.tfcbooks.com/special/my_inventions_index.htm)

Tony Brosh Tony Brosh

Entrepreneur, geek, summer lover, "wish I had more time dude" etc.

Môj TWITTER: odkaz
Môj FACEBOOK: odkaz

Stay hungry, stay foolish! SJ


Hodnoť článok:
0 2

26 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Peter Širka 13.6.2012 21:54:22
Takýto článok na IT server nepatrí, v každom prípade sa mi obsah páčil. S autorom sa stotožňujem.
0 0 - 13.6.2012 09:26:18
Môj výklad tohto článok: autor si ospravedlňuje svoje nenaplnené túžby, zlyhania a deficit zmyslu života veľmi pofidérnou, ale zato (dočasne) uspokojujúcou teóriou, ktorá žiaľ nie je dostatočne podložená faktami (citáty Teslu atď neznamenajú, že niečo je pravda. Znamená to akurát to, že Tesla si niečo myslel a povedal to).

Pri nabúraní tejto reality v komentároch reaguje podráždene/povýšenecky. Svoju teóriu podporuje ďaľšími dohadmi o budúcnosti, ktoré nemá podložené faktami a ktoré sa dokonca priamo netýkajú témy.

Pri troške sebakritiky to je na strane autora minimálne na zamyslenie sa...
0 0 Maroš Masarovič 12.6.2012 15:48:20
:) je to o viere.

Bud VERIS ze vsetko je od pociatku vesmiru dane tym ako do seba castice narazaju ako vznikaju svety a ako organizmy riadia iba elektrochemicke reakcie... ale v tom pripade vylucis vsetko ostatne od "nahody" po nadprirodzene a duchovne.

Alebo VERIS prinajmensom dufas v to ze nase tela su schranky a mi existujeme nielen teraz v tomto svete a tomto kontexte.(to vedomie ze existujeme je podla mna klucom pri rozhodovani comu verit)
0 0 tester 11.6.2012 22:40:27
ako tony pise je to jedno. napisal clanok s filozofickou tematikou o ktorej sa da pisat a pisat.

ja osobne zijem s nazorom, ze ak bude prax uverim aj teorii. tzn. ak mi tony spravi cloveka ktory najde nedestruktivny liek na rakovinu napisem ze ma pravdu. takto napisem ze mozno ma pravdu ;)

bavte sa ;)

ps: clanok mojim chapanim v preklade znamena, ze ani nahody neexistuju. predpokladam ze aj to by bol fajn namet na nekonecnu diskusiu :)
0 0 Milan Vodička 11.6.2012 22:25:13
Nemam rad ked sa mi snazi niekto povedat, ze fakt, ze nesuhlasim s jeho nazorom tkvie v mojom nepochopeni. Je to ponizujuce. Hlavne si treba uvedomit, ze sa nerozpravame o absolutnom fakte ("je to proste fakt"). Su to teorie ... ale ak mi niekto dokaze, ze sa da nahradit moj mozog a ja budem este stale schopny pracovat, mysliet a tvorit, budis. V tom pripade budem (paradoxne) premyslat nad tym ci sme "vysoko sofistikovane roboty" alebo nie ;)
0 0 Pavol Martiš 11.6.2012 22:18:52
Je zaujímavé ako tomu dokonale rozumieš. Článok si zrejme naozaj nenapísal dobre. Svoju tézu totižto nemáš podloženú poriadnymi argumentami ale akýsimi "dohadmi".
Toto je jediný argument:
"Celé telo a mozog vraha sa skladá z molekúl. Tieto molekuly nás tvoria a sú podriadené fyzikálnym zákonom tohto sveta. Človek je teda zbierka molekúl, ktoré ho tvoria a správanie tohto človeka je teda ovplyvnené práve týmito dvoma parametrami = gény a prostredie, v ktorom sa človek nachádza. "

Ak sa celé telo a mozog skladá z molekúl, neznamená to, že sa aj človek skladá z molekúl. Čo ak sa človek neskladá len z tela hmotného ? Nezmysel? Ultrafialové žiarenie neexistuje, lebo ho nevníma naše oko? Skús mi vyvrátiť, že človek nemá žiadnu dušu, žiadneho ducha.Skús mi vysvetliť intuíciu. Napr. ja osobne som jedno obdobie presne vedel asi 10s pred tým než mi niekto zavolal, že mi zavolá práve tá osoba (nikto mi nijako neoznámil že zavolá) . Zhluk molekúl génov mi to predpovedal?

Človek sa môže vždycky rozhodovať akou cestou pôjde. Možno každé jedno rozhodovanie určuje mozog. Ale čo ak nie?
Naozaj náš výber je viazaný len na naše gény?
0 0 Tony Brosh 11.6.2012 21:12:02
Chlapi bohuzial ste ani jeden nepochopili moj clanok. Doslo k zlemu vylozeniu, nepochopeniu urcitych core principov a vo vysledku vidim, ze je to samozrejme moja chyba kedze som ten clanok nenapisal este jednoduchsie, este zrozumitelnejsie. Sloboda, slobodna vola ci slobodna volba ... vsetko to je iluzia. Clovek nema slobodu absolutne v nicom. Nie je jednoduche to pochopit a bez dlhodobeho researchu to clovek nema zrejme sancu pochopit. Jeden clanocek ako tento to neurobi.

To ze sme evoluciou vytvorene vysoko sofistikovane roboty je proste fakt, ktori zrejme zacnete chapat az ked Vam v buducnosti vymenia vsetky organy vo Vasom tele za mechanicke suciastky. Zacnete to chapat az ked sa hromadne zacne prepisovat ludska DNA na obraz dokonaleho cloveka. A mozno to nezacnete chapat nikdy. Pokial ste vsak v zivote spokojni a stastni, je to podla mna jedno ci to pochopite alebo nie :)
0 0 Pavol Martiš 11.6.2012 19:22:08
Milan Vodička: Lepšie by som to nenapísal.
0 0 Milan Vodička 11.6.2012 14:53:09
Mal som obrovske nutkanie sa k teme vyjadrit, ale tak som sa rozpisal, ze som to upol na blog:

http://v0d1cka.blogspot.sk/2012/06/tento-prispevok-je-reakcia-na-clanok.html

Ak si chete usetrit dlhe citanie, s myslienkou popisanou v clanku nesuhlasim.
0 0 Alny 8.6.2012 10:58:44
@tester: myslim, ze si trafil klinec po hlavicke a pekne to rozlisil. Ja som branil slobodnu volu vo volbe. Pokial ma ale niekto pod slobodnou volou moznost volit si uplne vsetko, resp. hocico, tak musim pripustit urcite obmedzenia :-)
0 0 tester 8.6.2012 09:40:11
uz dlhsie sa zamyslam nad tymto clankom a sledujem dikusiu .. ja by som sa tak vseobecne opytal, aky je vyznam slova slobodna vola ? mam dojem ze kazdy si to interpretuje po svojom a podla toho sa vyjadruje.

co sa mna tyka, slobodnu volu nepoznam .. len slobodnu voLbu. myslim si, ze aj definicia v clanku je o slobodnej volbe nie slobodnej voli.
0 0 Andrej Guráň 8.6.2012 00:02:54
@Tony Brosh: môžeš aspon trochu vysvetliť ako objasnila kvantová fyzika náhodu, lebo ja som stále v tom, že podľa Schrodingera náhoda existuje a musíme s ňou počítať.
0 0 Alny 7.6.2012 23:35:59
OK, Tony, nejdem uz dalej diskutovat, tam kde niekto zacina stavat svoje dokazy na tvrdeni, ze slobodna vola neexistuje a teda nemoze byt na nicom zavisla ja koncim :-) Opierat sa o sucasne zname fyzikalne zakony mi tiez nepride velmi prezierave. Ani Einstein nestihol vsetko objavit, kvanovi mechanici zdaleka neskoncili a v CERNe podchvilou vyskaju, ze narazili na nejaky novy krepotron. Nehovoriac, ze vyskum ludskeho vedomia oproti vyskumu fyziky rapidne zaostava a az v poslednych desatrociach mu prichadzaju na chut aj fyzici, kedze sa zo svojich molekul a atomov nevedia vysomarit. Podla teba je vedomie len zbierka dopredu naprogramovanych molekul. Nuz teda, klobuk dolu pred tym programatorom, ktory do nich dopredu napalil aj lety na mesiac a vsetko ostatne, co nas este caka. Vychadza mi z toho, ze aj evolucia je v podstate zbytocna a vsetko je vopred urcene niecim ako osud.
0 0 Tony Brosh 7.6.2012 22:37:54
@Alny: Schopenhauera nepoznam takze k tomu co tvrdil sa nemozem vyjadrit. Einstein sa odvolava na jeho jednu vetu to je pravda a s tou vetou sa neda nesuhlasit, neznamena to vsak, ze Einstein suhlasi so vsetkym co Schopenhauer napisal. Kedze ho nepoznam nemozem sa k tomu vyjadrit, chytam sa len za slovicka :)

Kazdopadne stale mi to pride tak, ze si kladies nespravnu otazku. Tvrdenie, ze slobodna vola je zavysla od ponukanych moznosti, podla mna nie je pravda. Slobodna vola neexistuje a teda nemoze byt na nicom zavysla. Ak by existovala, znamenalo by to dieru v systeme, kedy urcita cast nasho mozgu nepodlieha v moment rozhodovania fyzikalnym zakonom vesmiru a sama si voli cestu ako sa rozhodne. To je samo o sebe nonsens. Clovek je zbierka molekul, ktore sa riadia zakonmy vesmiru. Vynimka neexistuje.

Spravna otazka, ktoru by si si mal dat je co rozhoduje o nasich rozhodnutiach. Tam najdes odpoved a tam zistis, ze slobodna vola je iluzia. Ked si raz zbierka molekul, ktore su naprogramovane aby nieco robili, tak si predsa nemozes realne mysliet, ze mas na vyber. Nikdy si nemal a nikdy mat nebudes. To je to iste ako keby si panacik z GTA myslel, ze je slobodny a moze si chodit kde chce v hre. Ano moze si robit co chce a volne sa pohybovat, az kym nenarazi na hranicu hry a hranicu toho co moze robit. A o tom to je :)
0 0 Alny 7.6.2012 20:05:57
OK, pozrel som si to. Einstein sa v My Credo odvolava na Schopenhauera, ktory vraj povedal: "Človek môže robiť, čo chce, ale nemôže čo sa mu chce". S tým sa nedá nesúhlasiť :-)

Na inom mieste, iný exot to vysvetľuje takto: Človek však môže voliť a rozhodovať sa v rámci možností ktoré má. Ak by som mal slobodnú vôľu tak by muselo platiť že keď zatúžim napríklad slobodne lietať, tak lietam. Lenže ja túžim lietať a nelietam. Zo skúsenosti viem, že u Teba je to úplne rovnako. Ak mi neveríš, tak sa skús “slobodne” rozhodnúť lietať a hneď zistíš že tá tvoja slobodná vôľa je úplne impotentná, teda že vlastne žiadna nie je. Maximálne sa môžeš v rámci možností rozhodnúť lietať spôsobom že si kúpiš letenku, alebo aspoň nejakú halucinogénu látku a aj to len v tom prípade že sú tieto možnosti dostupné v závislosti od možností aké máš (finančné, fyzické). Čiže vždy sa môžeš rozhodovať iba v rámci udelených možností, tj. nikdy nie slobodne (pretože úplne nezávislú slobodu má iba Boh). Existujú však situácie kedy sa ľudia rozhodujú v rámci možností ktoré sú im takto ponúkané. Čiže ich sloboda je závislá práve od ponúknutých možností. Voliť však závislosti od možností nie je slobodná (tj.nezávislá) voľba už len z takého dôvodu, že človek sa rozhoduje práve v závislosti na možnostiach (tj. nie slobodne) a to popiera akúkoľvek nezávislosť.

Ak som to dobre pochopil, tak Schopenhauer považuje za vôľu takmer všetko okolo nás. Dokonca aj pudy sú podľa neho vôľa, ktorej sa nedokážeme zbaviť. Nuš, proti gustu žiadny dišputát :-)
0 0 Tony Brosh 7.6.2012 13:36:11
@Alny: Chapem preco takto uvazujes, kazdopadne mozno ta sklamem ... samotny Einstein vo svojom Crede, ktore napisal v roku myslim 1932 , napisal ze neveri na slobodnu volu a vysvetlil preco. Skus si to pozriet a mozno ziskas nove obzory. Cize tema Einsteinom bola spracovana a mnohymi dalsimi. Staci hladat.

@Pavol: Opytaj sa sam seba otazku, ci by si v tomto momente bol schopny niekoho zabit. Ak si odpovies nie, zamysli sa nad tym preco si povedal, ze nie. Ak ano, zamysli sa preco ano. Ja osobne si vzdy odpovedam nie, pretoze moje prostredie v ktorom som vyrastal a zijem ma nijako neovplyvnilo v tom aby som si myslel nieco ine. A verim ze 99,9% ludstva si odpovedanie nie tiez. Ak je to tak, preco by mali niekoho zabijat. Uvedomenie si podstaty toho, ze nemame slobodnu volu cloveka neispiruje k tomu aby zabijal ale naopak. Vie, ake to ma dosledky a vie, ze jediny zmysel zivota je byt stastnym tak naco by niekoho zabijal, nechal sa zavriet a bol nestastny?
0 0 Svetlana Durcakova 7.6.2012 12:25:43
@Pavol: OK, pojdeš a budeš zabíjať a spoločnosť ťa za to šupne do lochu, lebo spoločnosť je tak naprogramovaná :-)
Je zaujímavé, že mnohým ľuďom ako prvý argument napadne tento extrém so zabíjaním. Človeku predsa môžu napadnúť aj iné veci. Napr. že sa nebudem vyvyšovať nad inými za to, čo dokážem, viem, mám, aké mám vlastnosti a schopnosti atď., pretože to nie je "moja" zásluha. Alebo nebudem druhých odsudzovať za to, akí sú, skôr budem mať s nimi súcit. Lebo majú smolu.
@Alny: keď spomínaš sledovanie svojich myšlienok, skúsil si to už? Nemyslím 10 minút, ale hodinu, deň, týždeň... potom len človek uvidí ten matrix.
0 0 Alny 7.6.2012 11:36:52
@Pavol:
1. suhlas
2. dilema. Naozaj sa da pri opakovanom narodeni povazovat ta ista "dusa" za kontinualnu a teda tu istu, ked jej vedomia su smrtami prerusovane a nic o sebe navzajom nevedia? Ako sa moze vedomie formovat na zaklade minulych zivotov, ked si ich nepamata? Zeby podvedome? Ale to by mal potom pravdu Tony :-)
0 0 Alny 7.6.2012 11:23:52
Sorry, nech temu spracuje BBC alebo hoci aj Einstein, takto vytrhnute poznatky z kontextu mozem povazovat prinajlepsom za hoax, ak uz nechcem rovno povedat ze hlupost. Takze, ako vyplyva z prelinkovaneho clanku a teda aj videa, moj mozog vedel uz 6 sekund vopred, ze tu budem reagovat, hoci ja som sa este len rozhodoval? :-) Ked hram sach, karty, sermujem, nechce sa mi ist so smetami, ale nakoniec idem ... tak detto? A co vylet, na ktory sa v nedelu chystam ale este neviem naisto, ci pojdem?
Chapem, ak niekto potrebuje mat v zivote barlicku v nejakej "teorii vsetkeho", o ktoru sa moze opierat. Zjednodusuje to zivot a mozno robi aj stastnejsim. Obavam sa vsak, ze zivot nie je ciernobiely ako sachovnica a vypocitatelny ako sach. Iste, v niektorych zalezitostiach za nas rozhoduju nase geny. Fyziologicke potreby v krajnych stavoch neovplyvnime. Ale staci si pozriet napr. Maslowovu pyramídu hierarchie ludskych potrieb a veci prestanu byt take jednodznacne.
2 sekundy po porode sa pravdepodobne rozhodujem pudovo, ci podvedome. Ale v 5 rokoch si uz hadam vyberam, ci susedovi na dvore ukradnem lopticku, ked sa nediva alebo nie.
Aj vacsinova spolocnost ma pravo si vybrat, ci obmedzi v pravach neprisposobiveho, ktory obmedzuje slobody ostatnych, hoci nie z vlastnej vole ale preto, ze to ma v genoch alebo zazite.
Ano, ked nerozmyslame, tak koname vacsinou podvedome, naucene a nase spravanie je predvidatelne. Ale staci sledovat svoje myslienky, tzv. kybernetika 2. radu - premyslam o tom, ako premyslam (niektori zvadaju dokonca aj 3. radu :-) a konanie prestane byt take jednoznacne.
0 0 Pavol Martiš 6.6.2012 23:52:41
Fajn, takže pôjdem a budem zabíjať, však ja za to nemôžem, tak som naprogramovaný... Tak za 1.Prijatie tejto teórie absolútne zbavuje zospovednosti za vlastné činy, a za 2.Vnímať život od úseku narodenia po smrť je podľa mňa obmedzené . Osobne verím v inú teóriu. Postupný vývin našho ducha (viac životov) a postupné formovanie vedomia na základe nášho rozhodovania a s tým súvisiace dôsledky.
Zajtra.sk > Život > Veda > Čo robiť keď človek zistí, že nemá slobodnú vôľu?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama