spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Zdenko Pek 15.4.2012
Hodnoť článok:
0 0

Platobné tlačidlá a e-shopy

Mať dnes v prevádzke e-shop, ktorý neponúka možnosť platby cez platobné tlačidlo (internet banking) je ako mať zatvorené. Ešte stále je viac preferovaná práve táto možnosť pred použitím platobnej karty. Ako to je s bankami, ktoré ponúkajú túto službu, e-shopmi a developermi?

Platba cez internet banking je druhou najpreferovanejšou platbou na slovenskom internete. Uvádza to i prieskum z poslednej IT ročenky 2011, kde platbu cez internet banking preferuje 28,2% z opýtaných respondentov a taktiež prieskum spoločnosti Gemius hovorí, že v roku 2010 uprednostnilo platbu cez internet banking 27,27% z opýtaných. Teda ide o druhú najčastejšiu voľbu po klasickej dobierke. Až za možnosťou platiť cez internet banking v e-shopoch sa nachádza platba kartou.

Na Slovensku ponúka deväť bánk možnosť implementovať platobné tlačidlo do e-shopov. Podmienky bánk sa rôznia. Niektoré viažu obchodníka zriadením účtu, iné ho spoplatňujú a iné zase obchodníka žiadnym spôsobom neobmedzujú.

Implementácia viacerých tlačidiel býva často neefektívna z pohľadu obchodníkov. Podľa Martina Štrbu z online kníhkupectva Martinus.sk bývajú najväčším problémom práve zavádzanie platobných tlačidiel. „Niektoré banky podmieňujú ich implementáciu otvorením účtu v tej konkrétnej banke, čo je pre firmu, ktorá ponuka veľa spôsobov platby, neefektívne.“ Samotný zákazník je tak často ochudobnený o možnosť platby cez svoju banku a tak siahne už po klasickej dobierke, ktorá je nevýhodná zas pre samotného obchodníka.

Banka Názov Poplatok za službu Povinnosť vedenia účtu Počet klientov
ČSOB Platobné tlačidlo bez poplatku nie 286
mBank mTransfer bez poplatku áno nezistené*
OTP Otp pay ak nie je vedený účet nie 130
Poštová banka E-obchod jednorazový poplatok - ak nie je vedený účet nie 67
Slovenská sporiteľňa Sporopay bez poplatku áno 411
Tatra banka TatraPay ak nie je vedený účet nie 696
UniCredit Uniplatba nezistené* nezistené* 50
Volksbank VeBpay bezpoplatku nie 45
VUB ePlatby VUB bez poplatku áno 213

Zdroj: Banky a internet
* v prípade ak zistíte aktuálne informácie o nezistených poliach, dajte mi vedieť a doplním ich.

Podľa Michala Vargu zo spoločnosti Krea je implementácia platobných tlačidiel jednoduchá, ale zato ako problematické vidia kartové služby od VUB eCard a Webcard od UniCredit banky. S jednoduchou implementáciou sa taktiež stotožňuje Vladimír Vanek zo spoločnosti Riesenia.com, ktorý upozorňuje na sofistikovanejší spôsob platobných peňaženiek, ktoré združujú viacero bánk a tým pádom je celá implementácia jednoduchšia. Upozorňujú však na poplatky spojené s využívaním elektronických peňaženiek, ktoré si je potrebné dobre naštudovať.

Ľubomír Šramo zo spoločnosti ui42 síce tvrdí, že implementácia nebýva komplikovaná, ale problém vidí v samotných bankách. Niektoré neposkytujú vhodné testovacie prostredie iné zas podklady pre implementáciu. „Často majú lepšie podklady spracovane iné firmy, ktoré sa problémom zaoberajú, ako samotne banky.“ Ako najproblematickejšou vidí práve službu Uniplatba od UniCreditu.

Peter Martinák zo spoločnosti WebCreator to vidí troška jasnejšie. „Najčastejším problémom sú jednoznačné nekompletne dokumentácie a chýbajúce príklady implementácie.“ Zároveň banky kritizuje za úroveň testovacích prostredí. „Často mávame problém s otestovaním naimplementovanej platby a musíme posielať žiadosť na helpdesk na testovanie, keďže banka buď neposkytuje žiadne testovacie údaje, alebo implementované konto ešte nie je v ostrej prevádzke.“

Všetci developeri sa však zhodujú na tom, že po implementácii fungujú tlačidlá až na malé výnimky bez problémov. Potešilo by ich keby si banky dali záležať na implementačných príručkách a testovacom prostredí. Lukáš Adamec zo spoločnosti All4shop sa stretol s prípadom, kedy mu banka zaslala neaktuálnu implementačnú príručku, ktorá ako neskôr zistil bola dva roky stará.

V konečnom dôsledku ide o službu, ktorú majú zákazníci e-shopov v obľube. Problém však nastáva ak daný e-shop nemá implementované tlačidlo, ktoré chce zákazník využiť. Často to je spôsobené práve tým, že banky sa snažia viazať e-shop zriadením účtu, alebo iným poplatkami. Osem bánk ma implementovaných Martinus.sk a Zlavadna.sk. Ďalšie e-shopy sa rozhodujú na základe obmedzení zo strany banky (poplatky a povinnosť viesť u nej účet), na základe domácej banky či požiadaviek zákazníkov.

Nič však nebráni tomu aby potencionálny zákazník zaplatil kartou. Tu však nastáva problém na oboch stranách. Banky takmer vôbec klientom nekomunikujú bezpečnosť a riziká platobných kariet, a e-shopy tak isto. Je úplne bežné, že ak zákazník hľadá koľko chce na mnohých stránkach e-shopov nemožno nájsť informácie o bezpečnosti platieb a to čo sa s ich údajmi na karte deje po platbe.

Hodnoť článok:
0 0

15 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Patuľa Trisha 29.1.2014 16:02:36
Ahojte,cize co odporucate mat v e-shope okrem tychto
Sluzieb,ci uz platenych...ja si teraz zakladam e-shop
A pociem vam,ze je na uvazenie,ze ktore formy platby si clovek vyberie vzhladom na majitela stranky....co odporucate mat ako
Vyhodne??ja si zalozim ucet v Slsp,ale oni okrem
Svojho Sporopay mi nedovolili mat ako kvazi terminal,rozmyslam nad paypal alebo ostanem pri klasickej dobierke...
0 0 Miloš 16.4.2012 11:57:16
A myslím, že stojí za to doplniť do mBank, že účet je bez mesačných poplatkov. Pri rozhodovaní obchodníkov to môže byť dosť dôležitý faktor. A ešte ma napadlo, že názvy platobných tlačidiel by sa mohli prelinkovať na stránku s dokumentáciou.
0 0 Gabriel Schwardy 16.4.2012 11:40:00
@Zdenko: sam programujem taketo moduly, takze asi viem ako sa sluzba vola. V odkaze na stranku Postovej Banky mas nazov sluzby uz v prvom riadku... "Pre koho je Platba ONLINE určená:"
0 0 Miloš 16.4.2012 10:59:09
Ďalšou nevýhodou mBank je to, že link nie je zabezpečený proti podvrhnutiu nesprávnych údajov, čiže obchodník si musí sám kontrolovať, či na účet dorazila presná čiastka.

A ten PayPal?
0 0 Majo 16.4.2012 09:38:11
Problem je, ze mTransfer mozu vyuzit iba zivnostnici, pretoze mKONTO Biznis je iba pre zivnostnikov...

K tej UniCredit banke je to takto:

Internetový obchodník musí mať vedený bežný účet v národnej mene v UniCredit Bank Slovakia a. s. alebo v inej banke v SR, na ktorý budú prevádzané platby zákazníkov elektronického obchodu.

UNIPlatbu vyuziva 51 klientov. Viac tu:
http://www.unicreditbank.sk/page/sk/Obcania/Platobny-styk/Uniplatba/Zoznam-spolupracujucich-obchodov.html
0 0 Zdenko Pek 16.4.2012 09:08:09
@Milos a @Gabriel dakujem, mBank som doplnil
0 0 Miloš 16.4.2012 00:18:57
A pokiaľ sa dobre pamätám, v mBank je nutné mať aj účet. Ale výhoda je, že je bez poplatku. Samozrejme, mBank ponúka účty len pre fyzické osoby. Pred 2 rokmi sa hovorilo, že chystajú účty aj pre spoločnosti, ale zrejme sa od toho už upustilo, pretože dodnes nič také nemajú.
0 0 Miloš 16.4.2012 00:16:12
Mňa zas prekvapuje, že na Slovensku sa takmer nepoužíva PayPal. Je to určite bezpečnejšie než platba kartou cez eshop, pretože číslo karty sa už nikam nezadáva (iba raz do PayPal). Ale možno je to legislatívou alebo inými problémami, do ktorých nevidím. Ale očakával by som v tomto článku aj informácie o PayPal. Vie niekto o problematike PayPal v eshopoch viac?
0 0 Zdenko Pek 15.4.2012 15:57:46
@Monika dakujem, doplnil som
0 0 Zdenko Pek 15.4.2012 12:53:07
@Gabriel podla ich webu to nie je uplne jednoznacne ako sa sluzba vola. Ci ide o E-obchod alebo Platba ONLINE.
0 0 Monika Zbínová 15.4.2012 12:38:41
TatraPay je bez poplatkov, ale musí byť otvorený podnikateľský účet.
0 0 Matúš Jančík 15.4.2012 12:28:37
Na implementaciu som zvykol pouzivat http://epayment.monogram.sk/ no je tam iba 5 bank, ale maju urobeny aj simulator na testovanie.
0 0 Gabriel Schwardy 15.4.2012 12:04:55
Implementaciu na slovensku ponuka 9 bank, nie 8, ako je uvedene v clanku. Chyba mTransfer od mBank.
Služba Poštovej banky sa volá Platba ONLINE nie E-obchody.
Zajtra.sk > Život > Podnikanie > Platobné tlačidlá a e-shopy


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama