spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Tomáš Abaffy 24.3.2012
Hodnoť článok:
0 0

Junior Internet 2012: Fajn ľudia sa rodia v tejto krajine

Môj pohľad na konferenciu mladých grafikov, web designerov, web developerov a blogerov JuniorInternet 2012, kde som porotcoval

Druhý krát v živote som bol na JuniorInternete, opäť ako porotca. Na súťaženie som už starý. Je to súťaž pre žiakov základných a stredných škôl, ktorí sa venujú internetovej tvorbe.

Minulý rok som bol v článku trochu rozčarovaný, dnes mám oveľa lepšie pocity. Organizácia mi prišla lepšia, ceny výhercom už neboli, tak trápne ako vlani, balíčky výhier boli plnšie, mnohý získali oveľa praktickejšie veci než vlani. Traja dokonca vstupenku na informatickú výšku bez prijímačiek.

Pár postrehov a pár zaujímavých mladých ľudí, o ktorých ešte v slovenskom internete budeme počuť

Nebudem reagovať na všetko. Len pár postrehov k pár ľuďom, ospravedlňujem sa, ak som zabudol niekoho zaujímavého spomenúť (zabudol som si tam niekde poznámky k súťažiacim), tak napíšem len pár poznámok.

JuniorWeb 2012 - základné školy

Jakub Rosypal rastie v kvalite, prišiel s celkom dobrým projektom. Síce asi nezíska svetové uznanie, ale prišiel s praktickou vecičkou www.kodik.eu. Páči sa mi, že nejaký základoškolák robí aj celkom praktický web, nie len osobnú stránku o sebe. Páčili sa mi aj ďalší, čo robili školské stránky, systémy, niektoré boli fakt zaujímavé.

JuniorWeb 2012 - stredné školy

Ešte pred prezentáciami som sa najviac tešil na Martina Hlivického, jeho projekt i love chemistry sa mi veľmi páčil. Nie dizajnom, ani spracovaním, ale obsahom. A keď som zistil, že si tie videá k pokusom sám natáča, potešilo ma to. Síce veľmi špecifický projektík pre malú cieľovku, ale vidno, že ho to baví, že sú tu ľudia, ktorí robia veci, len tak, lebo ich to baví. Zaslúžil si jednu z cien.

Celkom ma zaujalo video k prezentácií k projektu www.ktomispravi.sk a super video mal aj Patrik Illith k projektu www.ingame.sk, síce možno mohol trochu viac rozprávať o prínosoch projektu pre gamerov, ale viditeľne sa zlepšil oproti minulému roku.

Luboš Perniš pôsobil najlepšie na pódiu, jeho prezentovanie projektu www.teenit.sk patrilo k tým najlepším. Luboša poznám aj osobne, lebo u mňa na BIRDZ.SK vyhral Apple iPad za zhodou okolností za tento istý projekt. Možno však pár ľudí pri prezentácií nahneval tvrdením, že jeho projekt je jediný svojho druhu na svete. Pre pár ľudí to pôsobilo vraj trochu namyslene. Mne osobne sa TeenIT páči.

Osobne síce nefandím školským stránkam a tým, čo prezentujú web, ktorý urobili pre školu, ale Tibor Engler a jeho www.gympos.sk ma veľmi príjemne prekvapil (vrátane administrácie). Naozaj veľmi dobrá práca, aj prezentácia. Okrem jeho školskej práce ma zaujal aj Marek Pukaj. s jeho webom AndrejNews školského časopisu na Gymnáziu sv. Adnreja www.gsa.sk/andrejnews. Ten web, ako taký, sa mi zas (úprimne) až tak veľmi nepáčil. Nebol zlý, ale v súťaži boli mnohé lepšie práce. Zato Marekova prezentácia webu AndrejNews, vecná argumentácia a celkový dojem z neho, patrili k tým najlepším prezentáciam tohto ročníka. U mňa osobne si prezentáciou veľmi zlepšil moje osobné bodovanie.

Technicky zaujímavou prácou bol cliper.co, ktorý naprogramoval Viliam Jobko.

Ale suverejne mojim tohtoročným favoritom bol projekt www.ordinujem.sk (prezentoval novú verziu) od Mira Mašata, ktorý si prvú cenu v JuniorWeb stredné školy zaslúžil. Tak ako vlani, dnes už zakapaný, Pizzalog, je aj tento rok tu fakt zaujímavý projekt.
Osobne si síce myslím, že má veľmi ťažkú cestu a najradšej by som odporučil Mirovi, aby pouvažoval nad nejakým iným projektom, lebo presadenie tohoto projektu bude veľmi ťažké. Ale suveréjne to bolo to najlepšie z tohoto ročníka...

JuniorDesign 2012

Tento rok ma zaujalo viac mladých dizajnérov než vlani. Minuloročný víťaz Marek Dlugoš mal tento rok pekné práce, ale iní ma zaujali oveľa viac. Napríklad Matúš Peciar a Slavomír Glinský. Obaja sa mi mrte páčili (teda ich práce), mali fakt prepracované veci. Matúšove portfólio neexistuje online, niektoré Slavomírové práce nájdete na www.slavomier.com (scrollujte dolu).

Super práce ukázal Andrej Roman - tú stránku s raketou, by ste mali fakt vidieť! Dobré veci ukázali aj Andrej Krajčir a Martin Dulák. Ešte som si spomenul na Gorazda Ratulovského, ktorý mal niektoré printové veci celkom v pohode... A samozrejme aj ďalší. Je možné, že som na niekoho zabudol. Keďže som si porotcovské poznámky zabudol aj ja.

JuniorApp 2012

Celkom ma pobavila matematická flashová hra od Richarda Molnára ako aj zaujímavý nápad na GPS timesheetovú appku Mareka Dlugoša, keď ju trochu lepšie premyslí, možno to bude zaujímavý produkt

Záver

Tento rok som mal dokonca krátku, nepripravenú, prednášku formou improvizácie, o rôznych veciach, ako o živote a tak... Dúfam, že sa páčila. Mne sa tohtoročné práce dosť páčili. Fakt tam bolo veľké množstvo zaujímavých ľudí, tých, čo sa mi najviac páčili som spomenul v tomto článku.

Ak spomínaní ľudia chcú, prípadne aj ďalší (ak som na niekoho zabudol, lebo netvrdím, že tí ostatní sa mi nepáčili, do tohto článku som napísal svoje dojmy, na tých ľudí, čo som si najviac zapamätal, čiže ma najviac zaujali, ale určite aj ďalší šikovní tam boli) nejak so mnou komunikovať, pokojne sa môžeme skamošiť cez BIRDZ alebo Facebook, komunikovať, možno (spolu)pracovať nejak spolu.

Slovenský internet verzus český internet: Je to vidno, sú trochu inde...

Síce po zhliadnutí prezentácií českých víťazov, keďže v Bratislave sa tento rok prezentovali aj ľudia z českého JuniorInternetu a maďarského JuniorInternetu, som bol trochu smutný, že tie české projekty a české prezentácie boli naozaj o triedu inde. Dokonca aj organizácia pôsobila inak. Keď český moderátor ukazoval papieriky "30 sekúnd" a "15 sekúnd", aby prezentujúci vedel, že sa blíži koniec. U nás len porota zdvihla pero, že je po limite, a nikto zo súťažiacich podľa mňa netušil, čo to ako znamená... Na Slovensku sú celkom šikovní ľudia, len ešte máme trochu dosť ďalekú cestu, dobehnúť ten český internet, ktorý je predsalen inde...

Tomáš Abaffy Tomáš Abaffy

Som zakladateľ či spolutvorca webov ako Zajtra.sk, Mediálne.sk, BIRDZ, Varecha.sk, rád rozbieham weby od nuly...
Nájdeš ma na Twitteri, FB, BIRDZi či v mojej firme. Teším sa, keď sa ozveš! :)


Hodnoť článok:
0 0

38 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Tibor Engler 12.5.2012 13:19:59
-
0 0 Miro Mašat 10.5.2012 20:52:57
@FrewCen nechaj to tak... je to zbytocne, gratulujem ti, ze si taky sikovny, ze uz v 14. si programoval objekty. Ak si este na strednej, urcite sa buduci rok prihlas! :-) PS: Mozes sa podpisat aj menom, je to slusnejsie.
0 0 FrewCen 10.5.2012 20:16:43
Martin Maričák
1.) Základný zákon štátu a to ho nemôžem ani čítať, ani aplikovať, ani rozhlasovať? Aké je to občianstvo :D :D :D?

Čo som ja robil v štrnástich? Plnohodnotné objektovo orientované aplikácie na správu knižníc, školy, zamestnancov, stravné systémy a pod. A už v tedy som vedel posúdiť, čo je a čo nie je kvalitné.

... Slovenskej IT komunity .... Neviem aké boli motívy tvorcov, ale ak sa raz napíše článok, s ktorým niekto nesúhlasí, sú tu na to komentáre, nie?

Re P. S.: .... že ak prídeš na slovensku s niečim novým..... FAIL! čítaš ty to, čo sa tu píše? kodik nebolo nič nové. Ak o tom nevieš, prečítaj si prosím celú diskusiu ešte raz.

Re P. P. S.: Veľmi pekný no otrepaný spôsob na stratu s diskusie . Niektorí ľudia si proste myslia že keď budú mať posledné slovo a keď sa budú tváriť že sú nad tým všetkým, budú ich oslavovať. Niekto proste nedokáže nájsť vhodné argumenty na vyvrátenie podložených protestov a tak sa snaží zdúchnuť, kým to ide. Smola. Týmto ti skôr reputácia klesne, než by si nejakú nazbieral.
0 0 Martin Maricak 7.5.2012 11:17:55
FrewCen a ty, čo tu ťaháš cigánov a ústavu? :D:D Čítaš vôbec po sebe?? Ja len narážam na to, že ak je raz niekto úspešný (a nie na úkor iných), tak sa na neho zosype vlna kritiky od nazúrených Slovákov, ktorí by tiež chceli, ale nevedia... A áno dá sa to nazvať úspechom, veď čo si ty robil v 14tich? Predpokladám, že si programoval obrovské appky, ak sa tu tak rozčuľuješ, lebo ináč ti môže byť jeho projekt ukradnutý, alebo, čo? porazil ťa a nevieš sa cez to preniesť?

Mimochodom portál zajtra vznikol na spojenie Slovenskej IT komunity a nie na vadenie sa, či sa mýlim?

P.S. Ináč to je presne to, o čom rozprával Michal Truban na Startup Campe KE, že ak prídeš na slovensku s niečím novým, nikto ťa nepovzbudí, akurát tak zdrbe. Teda, žiadna motivácia, ani spolupatričnosť.

P.P.S. Hádajte sa sami, rešpektujem, slobodu slova a preto nikomu nebudem vnucovať názor, ani ho neokríknem za to, že si ho napíše (ako ty mňa). Myslím, že je pre mňa na čase vykašľať sa na slovenské diskusie, pretože sa tu stále nájde nejaký troll, ktorý už len z princípu vytáča druhých. Prípadné ďalšie reakcie budem ignorovať.
0 0 Milan Vodička 4.5.2012 16:17:23
@For aye mne pripominaju skolku tie prispevky nizsie. To, ze su to deti som vydedukoval, z toho, ze ide o junior sutaz a zrejme sa chlapci poznaju ... inak argumentuju ako deti, pisu ako deti ... a prosim ta povedz mi ako mi to mohlo zvysit ego? Povysujem sa nad niekym? Kritizujem niekoho pracu? Kritizujem nezmyselne expresivne vylevy a argumenty s nulovou hodnotou.

Je nezmysel tvrdit, ze keby sa niekomu nedalo normalne dohovorit, pomohla by ustava.

http://www.hojko.com/download/file.php?id=107066&mode=view/prislovie.jpg ... som rad, ze vela ludom nenapadaju taketo obrazky ;)

A nakoniec, nemusis ma tak oficialne oslovovat. Staci Milan ;)
0 0 For aye 4.5.2012 14:45:03
možno že keby sa dalo niekomu normálne dohovoriť, tak by ústava potrebná nebola. Pri tejto príležitosti ma napadol 1 obrázok: http://www.hojko.com/download/file.php?id=107066&mode=view/prislovie.jpg
Mr. Vodička: Skôr by som povedal, že niečo trápi teba. Zvyšuješ si sebavedomie, že sám seba presvedčuješ, že tí na druhej strane u deti? Sry, ale toto mi pripomína škôlku. :D
0 0 Milan Vodička 4.5.2012 11:26:37
:D tak ustavou sa tu hadam este nikto neohanal ... deti deti, nehonte si tu ega nezmyslami ...

@FrewCen .. teba asi nieco velmi trapi, ze :D
0 0 FrewCen 3.5.2012 13:22:11
Zaujímavé. Na základe Ústavy SR prijatej 1.9.1992 máme plné právo slobodne sa vyjadrovať o zverejnených informáciach. Máme právo hodnotiť ťa a máme právo odporúčať ti.
Ty proste nemáš argumenty a tak vypotíš dva riadky absolútne bez zmyslu.
Maričák: Och áno! Cigán my vykráda dom, tak čo by som mu nedoprial!
0 0 Martin Maricak 30.4.2012 18:30:26
Zial take je Slovensko, tu ludia jeden druhemu nedopraju. Smutne...
0 0 Kubo Rosypal 27.4.2012 10:32:12
Nie, nebol som sklamany... ja neviem proste idem s niecim do sutaze a vy ma tu v komentaroch vsetci ohodnotite ze "ako som sa vobec opovazil tam ist."
0 0 FrewCen 19.4.2012 19:56:19
Ano, ano. Nalev novej skromnosti (falosnej) aby uputal davy.
Prve miesto bol upload suborov pre skolu... Takze tak
Ten upload bol zjavne nad tvoje sily. Aj ked neviem ake to bolo s PHP, ale design usiel. No ten kodik... Lol.....

Tvrdis ze si tam prisiel len pre to aby si tam prisiel a to presne v 4. a 5. vete. Nechcel si robit nic svetoborne, ale potom preco si tam isiel? Aby si tam ukazal takzv. "HELLO WORLD!!!" aplikaciu?! BTW na zaznamoch z fotenia vyzeras pekne sklamany.....

Medzi inym, ak si nechcel tento rok urobit nic svetoborne, tak si to nechcel ani minuly rok, vsak? Potom ak si minuly rok vyhral, znamena to, ze si tam prisiel zo supnou strankou so supnymi funkciami, a nemal si konkurenciu. Inac, skoda minat peniaze na domenu pre nieco, co si "nechcel urobit svetoborne". To si mohol nechat na http://127.0.0.1 .
0 0 Kubo Rosypal 30.3.2012 21:32:41
Znova hovorim: Nic som sa nesnazil kopirovat a ani "stahovat"... Uz to je uz to je... Tak podla mna je uz takmer vsetko vymyslene.. Nechcel som robit nieco svetoborne.. Som rad ze som sa tam dostal... A naozaj ma vie nastvat ked ma niekto odpise: Robil si to zbytocne, nemal si tam ani ist, si uplny debil.... Ale nerozumiem, preco vzdy vsade maju ludia LEN moje meno v "puse". Prve miesto bol upload suborov pre skolu... Takze tak
0 0 Milan Vodička 30.3.2012 00:30:20
I ked lepsi ako ja je mozno uz dnes :)
0 0 Milan Vodička 30.3.2012 00:27:43
Ja som tam sice nebol a nic o tom evente neviem, ale wtf?? O com vam ide ludia? Ved to su mlade ucha. Budme radi, ze nieco robia a nie je to osobna stranka alebo uplne vlastna tema na wordpress. Skor im vychovavatelsky povedzte co robia zle a nie, ze kopiruju alebo robia veci zbytocne. Kks ved ten chalan z kodiku ma 15 ci kolko. Chalan moze byt pan programator ked bude mat 25. Lepsi ako ja alebo polka z vas ked bude mat motivaciu a spravnu podporu, vedenie. A nie bullshit na sposob "on nic nepriniesol" ....
0 0 For aye 29.3.2012 17:49:34
Páči sa mi, že nejaký základoškolák robí aj celkom praktický web, nie len osobnú stránku o sebe. Páčili sa mi aj ďalší, čo robili školské stránky, systémy, niektoré boli fakt zaujímavé.

Jasné, jasné, ale ak si si zapamätal len jeden projekt z tých všetkých, jeden odkopírovaný jednoduchý projekt, z ktorého možno polovica je stiahnutá a neprináša ÚPLNE NIČ tak ja už potom neviem. Veď sám si tam rozprával pri zrode koľkých zľavových portálov si stál, ale je mi čudné, že nedokážeš roztriediť nepoužiteľnú vec od aspoň trochu schopných projektov.
@Miro: Jasné, že ak existuje milión takých projektov, tak to konkurencie schopné nebude. Ak by si vybral vec, kde existujú max 2-3 známe produkty, mal by šancu uspieť.
0 0 Tomáš Abaffy 29.3.2012 09:57:42
@For aye v článku som to spomenul a zdôvodnil, prečo som nespomenul všetkých.
0 0 Miro Mašat 29.3.2012 09:38:32
no ved o tom hovorim :-) ze je to subjektivny pohlad :-)
0 0 Milan Vodička 29.3.2012 09:27:22
@Miro Masat: ... prva veta clanku: "Môj pohľad na konferenciu mladých grafikov, web designerov, web developerov a blogerov JuniorInternet 2012, kde som porotcoval" ... can you see it ?
0 0 Miro Mašat 29.3.2012 08:44:36
tak ako... toto nie je objektívny článok... "ma zaujalo" jasne vyjadruje subjektívny charakter. Bolo viac porotcov, tí môžu tiež napísať blog. Čo je dnes konkurenčneschopné? A na okraj... 100 minútových projektov tam bolo dosť, tento sa mi nezdal taký.
0 0 For aye 29.3.2012 08:17:26
Mám ale otázku na autora, a to prečo nespomenul v časti o základných školách aj PRVÉ a DRUHÉ miesto, ale spomenul až tretie, čo bola práca vytvorená len na to, aby bolo komu odovzdať. Projekt bol veľmi slabý, dal by sa vytvoriť za 100 minút.

Aspoň čo ja viem:
Cieľom súťaže NEBOL osobný rast, ale prezentovanie projektov ktoré majú potenciál a sú konkurenčne schopný.
Zajtra.sk > Život > Správy > Junior Internet 2012: Fajn ľudia sa rodia v tejto krajine


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama