spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Tomáš Abaffy 22.3.2012
Hodnoť článok:
0 0

Rožok 18 Eur, žemľa 28 Eur, celozrnná žemla 49 Eur.

O doménových špekulantoch, 5000 percentnej marže a o hodnote domén

Predám doménu zelenycesnaksmakom.sk za 900 Eur. No, ale že ste to vy, tak len 500 Eur.

Doménové kšefty

Matúš Koprda ma inšpiroval svojou diskusiou Aj vám tie domény niekto kupuje? k tejto krátkej úvahe.

Ľudia chcú zarobiť, ľudia nakupujú investičné majetky. Niekto nakupuje akcie, niekto nehnuteľnosti, niekto domény. Domény ako investičný statok. Samozrejme sú isté domény, ktoré majú naozaj veľkú hodnotu. Domény ako sport.sk, tvprogram.sk, telefony.sk či knihy.sk alebo kultúra.sk majú istotne veľkú hodnotu. Ale takýchto domén je veľmi málo, a väčšinu tých domén si už rozdelili veľkí hráči. Prvé tri spomínané patria nejakému projektu. Prvé dve majú za sebou reálny projekt, tretia - telefony.sk - síce mirroruje na iný web, ale ten web má aspoň ako tak relevantný obsah, sú tam články o technike, vede, telefónoch. Ok. Tie posledné dve nemajú žiaden projekt, vlastní ich buď advokát alebo registrátor a čaká, kým niekto bude ochotný kúpiť doménu.

Predavači domén

Poznám pár ľudí, čo predávajú domény. Niektorí ako hobby, niektorí len tak, a niektorí sa s tým živia. Nakupujú pekné domény, odchytávajú domény za účelom predaja. Potom si zverejnia inzeráty na rôznych weboch typu Webtrh.cz, či možno najnovšie aj na fórum na Zajtra.sk a čakajú.

V lepšom prípade priamo oslovujú potenciálnych záujemcov, napr. vymyslím si doménu "milujemknihy.sk" a osloví všetky veľké kníhkupectvá, či si nekúpia od neho túto super doménu. A potom očakáva, že z tej domény získa stovky či tisíce eur.

Viem, že kamoš si kúpil nejakú skratku trojpísmenkovú. Prečo? Asi preto, že bola voľná. A potom oslovil firmy, ktorých názov mohol mať takú skratku. Jedna firma tú doménu aj chcela kúpiť. Ponúkla 70 Eur a mám pocit, že kamoš sa s nimi potom ani nebavil. Za 70 Eur to riešiť nebude.

Iný kamarát, volá sa Števo, si chcel kúpiť Stevo.sk. Bavil sa s majiteľom, ktorý výslovne v tom čase tú doménu ponúkal na predaj. Kamoš ponúkal 50 Eur, potom 100 Eur. Nedohodli sa. Doména má vraj oveľa oveľa oveľa väčšiu hodnotu...

Áno domény typu knihy.sk či kultura.sk majú istotne väčšiu hodnotu. Ale zvyšok domén? Zvyšok domén je úplne bez hodnoty...

Akú hodnotu má doména Martinus.sk

Predstavte si, že by Mišo Meško nikdy neurobil kníhkupectvo Martinus.sk, že by ho v sedemnástich zrazil autobus, alebo by jednoducho urobil úplne iný projekt a kníhkupectvo Martinus.sk by nikdy neexistovalo. Akú hodnotu by mala tá doména, keby to kníhkupectvo nikdy neexistovalo? Absolútne žiadnu. Áno pre človeka, ktorého priezvisko je Martinus by nejakú hodnotu mohla mať. Koľko? 20 Eur? 40 Eur? Ak by ju držal doménový špekulant, tak by bola nepredateľná. Bežný človek stovky eur za doménu nedá, a priemerný doménový špekulant by sa za také "smiešne peniaze" s ním ani nebavil.

Dnes kníhkupectvo Martinus existuje a doména www.martinus.sk má istotne hodnotu milión eur, alebo aj viac, keďže je na nej veľký reálny biznis. Čo tak, keby niekto chcel vybudovať super kníhkupectvo na Horehroní? Má doména Horehronus.sk hodnotu? Nie, jedine, že by niekto investoval veľmi veľa času, peňazí a energie do vybudovania Horehronusa, potom by tá doména mala hodnotu, ale len preto, že by sa stala značkou.

Tak ako doména Pravda.sk, ako známa značka, má väčšiu hodnotu, než napríklad slovo klamstvo.sk. I keď v bežnej reči sa tie slová "pravda" a "klamstvo" majú podobnú frekventovanosť (nie význam, ale frekventovanosť/hľadanosť a pod)

Chcel som kúpiť Malina.sk

Oslovil som majiteľa. Vypýtal si 700 Eur. Ponúkol som 200 Eur. Majiteľ domény (čudujem sa) bol ochotný zjednávať, ponúkol mi 500 Eur a dodal, že je to jeho posledná ponuka, lebo fakt si nemôže dovoliť to predať za menej... Nechápem? Platí hypotéku a keď nepredá túto doménu nebude mať na splátku hypotéky? :D Nasledovala od neho ponuka na 400 Eur, a neskôr bol ochotný predať to za 250 Eur. Teoreticky by som to kúpil, ale neviem. Na jednej strane chcem tú doménu. Na druhej strane neviem. Vlastne ma trochu uráža predstava, že nejaký špekulant si účtuje 1600% maržu. Ja netvrdím, že nemá mať zisk. Ale 1000%-2000% marža je trochu skoro ako úžerníctvo. Hodnotu 250 Eur pre mňa nemá...

A to moja firma, má framework Malina, ktorého jadro sa používa na viacerých portáloch. Chcel som ju dávnejšie, ale vlastnil ju tuším chalan s priezviskom Malina, ale asi ju nechal prepadnúť.

Rožky 18 Eur, žemle 28 Eur, celozrnná žemla 49 Eur

Predstavte si, že prídete do potravín, a chcete si kúpit rožky, nie bagetu vyplnenú obsahom (kapusta, rajčiny, šunka, syr, vajíčka, kukurica, olivi, neviem čo...), iba čistý suchý bežný rožok. Podobne doména bez projektu, je ako rožok bez výplne. Projekt je bageta, doména je len ten suchý rožok. Prídete do potravín a predavač vám povie, že jeden rožok stojí 18 Eur. Vy by ste boli ochotný si zaplatiť aj viac ako je bežná cena rožku (0,06 Eura), poviete, že pokojne aj 20 centov dáte za rožok, lebo ste hladný. Predajca zníži cenu na 10 Eur, ale pod 10 Eur nie je ochotný diskutovať. Odchádzate hladný... Kúpite si horalku v inom obchode, aj keď ste chceli pôvodne rožok.

Doménový biznis je preceňovaný. Domény nemajú hodnotu bez projektu, alebo bez značky. 99% domén, ktoré sa predávajú na webe sú bezcenné. Otvorte si schválne doménové aukcie na Webtrhu, a pozrite si vejce.eu - 1500 Kč, kozicky.cz - 5000 Kč, KosmetickyShop.cz + KosmetickyShop.com za 20.000 Kč, SkateMode.cz - 20.000 Kč, alebo "prodám doménu monstersleva.cz vhodná a veškeré slevové nabídky" Starting Price: 450.000 Kč, BIN 500.000 Kč (buy now) tu. Ten kto by mal 450.000 Kč na takú doménu (+ si musí zaplatiť projekt a samozrejme aj marketing), tak by za 450.000 Kč dokázal urobiť takú kampaň, že aj velkyprdsmakom.sk by mal relatívne slušnú návštevnosť. Kdežto tu by zacvakal len za doménu a mal by síce doménu, ale miesto návštevnosti veľký prd.

Ľubovoľný iný biznis funguje s pár percentnými maržami, ok, nech je to aj 100% marža, ale títo doménoví špekulanti nemajú kuska hanby účtovať si za "suchý gumený rožok bez šalátu rajčín, šunky, vajíčok" pokojne aj 1000% maržu, 5000% maržu, 10000% maržu alebo aj viac.

Prestaňme im to tolerovať. Nekúpte od teraz nikdy doménu za viac ako 50 Eur.

Tomáš Abaffy Tomáš Abaffy

Som zakladateľ či spolutvorca webov ako Zajtra.sk, Mediálne.sk, BIRDZ, Varecha.sk, rád rozbieham weby od nuly...
Nájdeš ma na Twitteri, FB, BIRDZi či v mojej firme. Teším sa, keď sa ozveš! :)


Hodnoť článok:
0 0

52 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Matúš 29.12.2013 02:59:22
Viem, že tento článok je už starý ale predsa len... ak chceš tvrdiť, že obchod s doménami je zlý máš právo na názor, musel by si potom ale zároveň tvrdiť, že zlý je aj trh s nehnutelnosťami, akciami a vôbec peniaze ako také, ja podnikám v úplne inom odvetví a doménam sa venujem len pár mesiacov skôr ako hobby, ale nevidím dôvod prečo sú ľudia, ktorí v tom vidia zlodejinu, nebudem ja nadávať na šikovných obchodníkov s akciami len preto, že ja sám to nedokážem. Za druhé všetko (aj domény) majú vždy len takú hodnotu, za akú si ich schopný predať. Mohli by sme sa baviť ďalej konkrétne o doménach, ktoré tu boli spomínané a veľmi rýchlo by som vysvetlil, prečo ich majitelia nepredali za 30€
0 0 František Čaník 4.4.2012 11:11:47
Miloš: Súdy sa riadia zákonom o ochrane značky. Samozrejme, ak značka a jej ochranná registrovaná verzia vznikla neskôr ako bol prvý výskyt názvu domény, môžu sa postaviť aj na uši, nemali by nijak získať doménu, pretože aj keď sú držiteľmi danej značky, projekt na doméne bol skôr ako vznikla značka.

Samozrejme sa súdnictvo stretlo aj s doménami, ktoré držali "špekulanti" a tie samozrejme našli svojho majiteľa na základe overovania toho, či ide o dlhodobý projekt a tak podobne. Často krát sa ale stretávame aj s tým, že samotné webhostingové firmy registrujú domény, ktoré potom skúšajú "dražiť" čo je samozrejme tiež napadnuteľné...
0 0 Miloš 4.4.2012 01:47:05
Aha, nevyšimol som si, že František na to odpovedal.
0 0 Miloš 4.4.2012 01:45:01
Tomáš: Samozrejme, keby na doméne nič nemám a niekto si ju vysúdi, tak dobre, ale povedzme, že tam mám nejaký obsah a v podstate prídem o značku ja.
0 0 Miloš 4.4.2012 01:44:02
Tomáš: Ako ten súd prebiehal? Povedzme, že mám projekt na svojej doméne a teraz príde nejaké Tesco, ktoré si vysúdi moju doménu? Trochu drzé nie? Pripadá mi to podobné ako s doménou ta3.sk. Keď vznikla televízia TA3, začali si ju nárokovať. Majitelia odmietli a po čase boli oni tí zlí, že televízii ukradli doménu. Aby sa ukázali v lepšom svetle, istú dobu mali na vlastnej stránke z vlastnej dobrej vôle na úvode link na televíziu s vysvetlením prečo nie je televízia práve tam. Dnes tam už link nie je. Osobne by som ho tam tiež nedával, keď by mi ešte robili problémy ako TA3 robilo im.
0 0 Miloš 4.4.2012 01:23:36
Jedno nemenované mesto si chcelo spraviť stránku. SK doménu s názvom mesta držal doménový špekulant a chcel na tom zarobiť veľké peniaze. Ako to dopadlo? Mesto sa rozhodlo pre EU doménu a na SK doménu už nikto nechodí ani Google. A doménový špekulant si doménu kupuje ďalej, zbytočne.
0 0 František Čaník 25.3.2012 22:36:48
@Monča: Veci sa majú tak, že súd zisťuje, čo existovalo skôr, či platná značka, kedy majiteľ takejto domény viacmenej automaticky prehrá súd, alebo doména, kde potom nie je o čom. Samozrejme sa vždy nájde cesta, ako sa dohodnúť aj s korporáciou, ktorá vlastní práva, len netreba mať "chamtivé" a veľké oči.

Ja osobne si myslím, že doménoví špekulanti vždy boli a vždy budú. S príchodom diakritických domén toho ešte len príde veľmi veľa a už teraz počítam s tým, že ako prvá padne doména čas.sk :D život.sk a podobné... hold, náš národný doménový registrátor však nie je na takéto srandy moc ready a už teraz ho všetci registrátori preklínajú pre

A) zbytočné byrokratické kroky pri získavaní ktoréhokoľvek zo štatútov (užívateľ, registrátor)
B) nefunkčnosť systému a časté výpadky
C) neprofesionálny prístup
0 0 Tomáš Abaffy 25.3.2012 17:43:57
@Monča Holečková vysúdia si ju. Nie je problém. Ja som už zažil súd kvôli doméne:)
0 0 Daniel Dasty 24.3.2012 17:03:53
- domeny su unikatne, a mnozstvo je obmedzene. Porovnaval by som to skor s obchodom s obrazmi uz zosnulych maliarov a nie s rozkami

- domena ma hodnotu aj ked za nou nikdy ziaden projekt nebol. Chapem, ze projekt pridava hlavnu hodnotu domene, ale potencial ustneho/znackoveho/pamatatelneho sirenia domeny je uplne ine pre "pivo.sk" a "mamradpivo.sk". Nemaju rovnaku startovaciu ciaru a aj sa pri druhej viac "nadries". Navyse "martinus.sk" by bol mozno este dalej, keby sa volal "knihy.sk"

- kseftovanie s domenami je naozaj otravane (z pohladu cloveka co chce vytvarat projekty za domeny) a aj mna irituje :( (vidis domenu, ktora by sa prijektu perfektne hodila, ale namiesto toho stoji nevyuzita niekde zaparkovana)

- suhlasim, ze 99% domen na predaj je nepouzitlenych z pohladu samotneho nazvu domeny. Ale vela z obchodovanych domen ma za sebou uz aj nejaku historiu (Google PR) a su zaregistrovane uz dlhy cas (tiez plus)
0 0 František "yderf" Haško 23.3.2012 12:54:53
@mhp: Ked pouzijem moju analogiu s pozemkami, je to to iste - ak by si mal dost penazi na to, neskupil by si celu este "neobsadenu" podu v Severnej Amerike, hned akoby tam bola autorita, ktora by toto vlastnictvo bola schopna potvrdit?

A vobec, ako to, ze tu domenu obsadzuje, stoji nejake peniaze, takze do toho investuje a ako som uz hovoril, uspesnost tohto biznisu je mala...

Samozrejme, ja nehovorim, ze tito obchodnici nie su z velkej casti grazli, ktori sucasny system vyuzivaju (ci dokonca zneuzivaju). No nie kazdy ma filipa na to, ze da quicksort v 10 programovacich jazykoch z rukava...
0 0 Milan Vodička 23.3.2012 11:35:48
@Michal Hadar ... ja si to nemyslim. V pripade ak niekto zrealizuje predaj domeny, ktora ho stala 100e a predaju ze 1000e tak hruby zisk je 900e. To je 9x viac ako to, co dotycny investoval. A to je fakt. Mne ide o pridanu hodnotu, ak rozumies co tym myslim. O to, ze clovek, ktory obchoduje s domenami nepotrebuje takmer nic aby to mohol robit a ani nic nevytvori. Kazdy, kto v procese vytvarania startupu napr. ziska na starupe (prenajom priestorov, hosting, platy, marketing atd) vyrvoril alebo ponuka nieco za co zaplati tvorca startupu. Okrem domeny, kde predajca domeny zarobi len na tom, ze urobil do desat klikov s mysou.

Co sa tyka komoditneho ci ineho trhu. Mam na to svoj nazor. Trh bol vytvoreny na to na co trh sluzi. Teda vytvoril moznosti pre vyrobcov, spracovatelov, distributorov a pod. na jednom mieste obchodovat. To, ze sa zo zakladnej ludksej vlastnosti obohacovat sam seba vytvorili diery a bubliny obrovskych rozmerov je vysledok prave obchodnikov, ktorym sa odliali nerealne velke objemy financii bez toho aby produkovali pridanu hodnotu. Keby ju produkovali a zarabali na nej, tak nie su schopny produkovat take ciste zisky a udrzal by sa prirodzeny tok financii.

Nastastie trh s domenami nie je forex ani komodity. Nikoho to neznici. Myslim si, ze cela debata na zajtra.sk vznikla kvoli ideovym postojom voci tomuto obchodu. Nie je to vsak nelegalne (ani by nemalo byt, samozrejme) a ani za to nikoho neukamenuju. Je to len nieco na co mame rozlicne nazory.
0 0 Michal Hadár 23.3.2012 11:17:31
@Milan Vodička
ked si naozaj myslis ze realny zisk je 2000% preco si take domeny nekupis? Aha, ziadne uz nepoznas.

Ked chcete porovnat predaj domen s predajom bytov, napada ma jediny pripad kde vidim analogiu. Kupis si byt/dom/pozemok niekde kde v buducnosti vyrastie mesto.
A takisto ako nik nevie kde teraz budu vyrastat mesta, nik nevie ktora domena bude mat v buducnosti nejakt vacsi vyznam a v tom je cely figel.
Ci je to moralne alebo nemoralne .. je moralne ze niekto na burze nakupuje komodity s tym ze ocakava rast ich cien? Nic neprodukuje, len kseftuje je to moralne?
0 0 - 23.3.2012 10:57:14
@Frantisek: imo je v tom, ako uvazujes nad domenami jedna "chybka". majitel domen nesprostredkovava ich predaj, nedistribuje ich, nezveladuje, nepridava hodnotu a ani ich nevytvara - on jednoducho obsadzuje nieco existujuce a je ochotny to uvolnit za urcity poplatok. preto na to nemozes (resp. mozes, je to tvoj pohlad :) ) pozerat ako na biznis, kde vytvaras urcitu hodnotu (ci uz vyrobou, navrhom, distribuciou alebo predajom), ale ako predaj svojho vlastnictva. v tom pripade je uplne ukradnute, preco mas doma 1000 bicyklov a ze ich musis servisovat a skladovat - ten bicykel ma hodnotu (napriklad) 500€ a ja nebudem zan platit 5000€, pretoze si sa rozhodol ich mat doma 1000 a treba sa o ne starat. ja si jednoducho kupim iny inde a hotovo. (btw, uz ta argumentacia, ze treba predrazovat, lebo mam velke naklady /a teda by som nic nezarobil/ hovori o tom, aky to je ziskovy biz...)
0 0 František "yderf" Haško 23.3.2012 10:47:41
@Tomas Nope, zla analogia. Lebo za predpokladu, ze nespadne dom, tak byt ma nejako danu hodnotu na trhu. Hybe sa, no nijako vyrazne v kratkom casovom obdobi. Naopak, lubovolna domena ma na zaciatku hodnotu povedzme 13 eur, teda kazda z tych tisic domen ma taku hodnotu. Vzhladom na to, ze moze o 3 mesiace vyrast startup QpZM s tazkym potencialom, ktory bude chciet mat domenu QpZM.com, tak automaticky hodnota domeny qpzm.com stupla. Neviem, co je na tom take cudne. Podobne, ked uz chceme robit analogie, cena pozemkov historicky vyrastla rychlejsie tam, kde vzniklo velke mesto. Samozrejme, tento proces bol trosku pomalsi :).

A dodam, mam len jednu svoju domenu (yderf.net), ktoru uspesne ignorujem a pouzivam iba na mail/sklad uz par rokov.
0 0 Tomáš Abaffy 23.3.2012 09:15:34
@frantisek a argumentovat ze musi predat 1 domenu za 2000, lebo ma dalsich 99 nepredatelnych...
Na to sa da povedat len jedno "naco preboha dakto kupuje "nepredatelnu donenu"??? Koho je chyba ze obchodnik nakupi nepredatelny tovar?!?
0 0 Tomáš Abaffy 23.3.2012 09:11:59
Ty nemozes zohladnovat v cene tovaru svoju neschopnost s predajom inych produktov. Ty nebudes robit 2000% marzu na webhostingu, len preto, ze si si kupil macbook, photoshop, ilustrator a nikto si neobjednava loga u tvojej webhostingovej firme
0 0 Tomáš Abaffy 23.3.2012 09:09:26
@Frantisek argumentacia mnozstvom je irelevantna. To je ako keby si niekto kupil 10 bytov a jeden z nich by chcel prenajat za cenu 20nasobku hodnoty ma trhu (lebo co ak zvysnych 9 bytov neprenajme)
0 0 František "yderf" Haško 23.3.2012 00:29:38
Nevidim problem. Ty si ides za 50 Eur kupit malina.sk a hlavny distributor malin (tych naozajstnych) v SR ta nemoze tromfnut vyssou cenou? Podobne, redkvicka.sk nechce nikto, tak nikto za to sa nebude prebijat.

btw. mozno to niekto spomenul, no vsetky tie marze co sa tu spominaju, kolko je domen, ktore takyto "podnikatel" kupi, su mu nanic. Imho tazka vacsina. Takze nemozno pozerat, ze na jednej domene zarobil 2000-13 eur, ked ma kupenych 100 domen za 13 (niektore mozno aj niekolko rokov), pricom len jedna spravi zlatu banu...
0 0 Loch Ness 23.3.2012 00:01:48
Skuste niekto zistit za kolko kupil AZET domenu AUTOBAZAR.sk . . a 2000% zisk to nebol :-))
0 0 Milan Vodička 22.3.2012 22:14:35
@Michal Hadar: Nemozes predsa pocitat s drzanim viacerych domen ak sa bavime o jednej ... ake su naklady na jadnu domenu ked ju predas v prvy rok ??? 13e? A ked sa ti podari ju strelit druhy rok tak 26e? ... kolko hodin clovek stravi nad spravovanim takejto domeny aj s predajom a vymyslenim ? 5 hod. ?? Naklady su absolutne zanedbatelne. Aj prevadzkovanie neziskoveho blogu je drahsie ako robit biznis s domenami. Takze je realen ked niekto preda domenu s 2000% ziskom. 2000% ZISKOM!!!!! To skratka nie je normalne.
Zajtra.sk > Život > Podnikanie > Rožok 18 Eur, žemľa 28 Eur, celozrnná žemla 49 Eur.


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama