spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

František Čaník 15.3.2012
Hodnoť článok:
0 0

Na prácu treba hlavu, či len niečo v nej?

Čas, kedy Vaša hodnota bola definovaná počtom titulov pred a za menom je dávno fuč a v dnešnej dobe sa dá povedať, že už za Vás rozhodujú iné priority.

Hodnota praxe vs. hodnota štúdia?

Možno budem ukrižovaný všetkými chalanmi a celkovo študentmi, čo sa moria v škole, aby dostali svoj diplom a popri tom sa snažia nejako si zarobiť prácou typu "študentovi sa isto hodí". Nehovorím, že to vždy musí byť niečo, čo je podradné, ale vo väčšine firiem vládne pravidlo, že ak niečo nestíhaš, zober na to študenta - je lacný, odrobí čo treba a máš pokoj. Skúšať rozvádzať túto tému by bolo zbytočné, pretože výnimka vždy potvrdí pravidlo a je jedno, či je písané alebo nepísané. Všetci vieme, že to tak funguje. Tu však vzniká problém, čo s tými hodinami, ktoré študent strávil v škole, kde mal hlavne teóriu a prax je tak popredu, že aby ju vedel, musí ešte minimálne rok pôsobiť niekde, kde načerpá skúsenosti z reálneho života?

V životopisoch paradoxne môžete mať titulov koľko chcete a vždy je to vecou firmy, čo u nej zaváži viac. Či už sú to roky praxe a nejaký zabehnutý pracovný režim, alebo diplom preukazujúci teoretické vedomosti a minimálne návyky na tímovú prácu, či nebodaj nejaké praktické zručnosti. Ak by som mal hodnotiť výberový proces na základe toho, s čím sa stretávam ja osobne, skutočne sa nikto nepýta, prečo nemám dokončenú nejakú vysokú školu ani nič podobné. Skôr sa zaujímajú o referencie a skúsenosti, ktoré mám za sebou.

Skutočná hodnota človeka?

Kde človek zistí, aká je jeho skutočná hodnota? Ako sa dopracovať k tomu, či ste alebo nie ste skutočne zaujímavý kandidát na tú-ktorú pozíciu? Všetky odpovede hľadajte priamo v zadaní pracovnej ponuky a inzerátu ako takého. Niekedy je to skutočne o čítaní medzi riadkami, ale ak sa to naučíte, alebo máte talent, hneď na to prídete. Ak firma hľadá tímového hráča, znamená to, že hľadá niekoho ako náhradu za nejakého "uprchlíka", čím teda spočiatku asi nedostanete toho moc veľa, aj keď budete mať roboty viac než ostatní. V tomto prípade máte hodnotu čistého náhradníka a musíte počítať s tým, že sa spočiatku riadne zapotíte, kým sa usadíte.

Senior vs. junior developer? No. Tak či onak, naše firmy vôbec nerozumejú týmto pojmom a tak si môžete byť viac ako istí, že aj keď obsadzuje firma pozíciu senior developera, budete zastrešovať všetky tie začiatočnícke práce, no počítajte s tým, že budú požadovať kompetencie ako za seniora. Väčšina vecí pôjde na Vašu hlavu, pretože ako senior predsa máte mať nad tým kontrolu, no nie? Ak sa bavíme o Vašej hodnote v tomto prípade, je to pokus o udržanie hodnoty kvalitného človeka, no s jemnou pochybnosťou o jeho kvalitách.

Čo zvyšuje a čo znižuje Vašu hodnotu?

Presne určiť hodnoty sa nedá. Každá firma či každý internista má svoje vlastné predstavy o hodnotách na rôzne pozície. V každom prípade si povedzme, čo zvyšuje jednak Vašu hodnotu a jednak aj Vašu cenu na pracovnom trhu:

 • Kvalitné spracovanie životopisu
  Áno. Môžete si ho vytvoriť na profesii, ale byť originálny znamená bonus navyše. Z profesie si kľudne berte inšpiráciu ohľadne obsahu, no myslite hlavne na to, že sa musíte predať a predá Vás to, čo dokážete, nie to, v čom "pokrivkávate".
 • Vaše skúsenosti - Vaša cena
  pracovali ste, študovali ste, je to jedno. Dôležité je mať za sebou niečo, čo existuje, prípadne na čo sa dá poukázať, že to je z Vašej dieľne, že je to Vaša značka a Váš odkaz. Referencie sú to, čo dokáže zvýšiť Vašu cenu, pretože práve na referenciách môžete ukázať, čo všetko ste pre daný projekt odrobili a s čím ste sa na projekte stretli. Napíšte všetko čo si myslíte, že je zaujímavé a niečo Vám to prinieslo.
 • Iný svet, iný jazyk, iný mrav...
  nie darmo sa hovorí, že koľko jazykov vieš, toľko krát si človekom. Možno blbosť, ale verte mi, je skutočne pozitívne hodnotené, keď uchádzač má za sebou istú základňu cudzích jazykov. Štandard asi všetci poznáme, ale pripomeňme si, že bez angličtiny či nemčiny sa dnes nepohneme. Zriedka som videl, že je očakávaná ruština, maďarčina či španielčina. Hold. Ak niečo ovládate aktívne, je to Váš bonus a máte otvorených viacero dvier...
 • Pracovné skúsenosti a zamestnávatelia
  každý (pokiaľ sa nebudeme baviť o študentoch, i keď nie sú výnimkou), má svoje pracovné skúsenosti, prípadne predchádzajúcich zamestnávateľov. Mohli ste robiť čokoľvek, ako napríklad ja. Keby som spísal celý zoznam prác, ktoré som robil a napísal by som ich do životopisu, asi by si mysleli, že som sa nesmierne dlho hľadal, preto je dôležité vytiahnuť len to, čo súvisí s pozíciou o ktorú sa budete a chcete zaujímať. Na to si dávajte fakt pozor. Niekedy je veľa skúseností fajn, inokedy je to skôr na zamyslenie sa, prečo ich je toľko!

Záverom?

Je jedno čo študujete, alebo ste študovali. Ak hľadáte prácu, tak ju nájdete (poväčšinou). Alebo ako zvyčajne hovorím... Jedine, že by nie.

František Čaník František Čaník

Programátor, webdesigner a webdeveloper niekoľkých webových projektov. Má za sebou prácu v reklamnej agentúre, médiách a na rôznych pozíciách v oblasti IT.


Hodnoť článok:
0 0

3 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Peter Vrábel 15.3.2012 16:20:27
> Marcel - ale učiteľky, čo učili a čo učia. Možno som to zle napísal :(
0 0 Marcel Zúbrik 15.3.2012 14:33:40
@SNiPI: Dobrý článok, hlavne pre študentov. Po strednej som dostal na pohovore najlepšiu radu - "vytvor si portfólio". Túto radu som mal dostávať neustále už na škole. Pretože pre zamestnávateľa či tvoju samostatnú činnosť, je dôležité iba to, čo skutočne dokážeš. A to najlepšie odprezentuješ na vybraných veciach, ktoré si už dokázal.

@Peter Vrábel: "... ako som sa ja na SK jazyku učil písať životopis (ťažký komunizmus)" :) No, trochu v tejto vete prehánaš, poďme na dokazovanie matematicky => :) máš podľa profilu 27 rokov a revolúcia bola v 1989. Z toho vyplýva, že: buď si písal životopis ako 5 ročný, alebo si tým odkazoval na zastaralosť výučby na škole, alebo si starší :)
0 0 Peter Vrábel 15.3.2012 07:51:37
>SNiPI: nádherný článok s ktorým sa 100% stotožňujem. Ale nadá mi niečo k tomu povedať. VŠ alebo získanie množstva titulov na Slovensku je dehonestujúce. Prečo ? VŠ majú dotácie na študenta ktorý študuje, myslím že je to zásadná chyba. Financie by mali byť prerozdelené na základe uplatnenia študentov na pracovnom trhu. Dnes cvičím na VŠ, je katastrofálne že študent si neuvedomuje prečo študujú, nemajú žiadnu iniciatívu byť najlepší vo svojom obore (česť výnimkám). Ako spomínaš dôležité sú referencie a skúsenosti. Školské organizácie (IAESTE, SAIA, ERASMUS, BEST a pod.) ponúkajú zahraničné stáže vo firmách. Záujem je alarmujúci, 22% je doslova výsmech.
Nie je mi to jedno a tiež razím teóriu o tom ako AZU (aktivita zvyšuje úspech). Práve participujeme na študentskom projekte AZU, spolu Technickou Univerzitou. Projekt má za účel, pozdvihnúť transfer Študentov do pracovného trhu. Vedomosti nadobudnuté počas štúdia, treba aj počas štúdia aplikovať pomocou vlastnej iniciatívy (aktivity). Projekt má krásnu myšlienku, len sa obávam že študenti stratili iniciatívu. Nie všetci.
Ja osobne rozdeľujem študentov VŠ na tri skupiny. Aktivisti, ktorý majú výsledky priemerné ale už počas školy (5 rokov) majú dostatočné skúsenosti v danom obore a nemajú problém sa uplatniť. Následne je tu skupina ktorá ma výsledky nadpriemerné, ale majú problém sa uplatniť, v konečnom dôsledku to dosiahnu, ale zaradia ich na okrajové pozície, aplikujú ich na školenia a majú postupný rast. Najväčšou skupinou sú ako ich volám ja fagani, ide im len o zábavu ktorá je popri VŠ dosť zaujímavá. Niektorý študujú len z donútenia rodičov a absolútne netušia čo budú v živote robiť a aké sú ich ciele.
SNiPI ďakujem za článok, zhmotnil si aj moje myšlienky. Na záver len dodám, ak príde k nám do firmy študent ktorý má záujem o prácu a definujeme mu požiadavky na absolventa. Pohotovo odpovedá že to zvládne je učenlivý a nemá problém tomu venovať dostatok času. Problém je len v tom že sme komerčný , čo znamená že nevzdelávame ale predávame produkty. Naša odpoveď je že učiť sa mal na škole alebo počas nej.
PS: Na zahraničných školách (osobné skúsenosti) sa študenti dokážu predať za každú cenu. Životopis majú tak spracovaný ako keby vynašli liek na rakovinu. Máme čo doháňať a profesia.sk generuje len zoznam resp. štruktúru činnosti. Vďaka aj za to, nebudem definovať ako som sa ja na SK jazyku učil písať životopis (ťažký komunizmus).
Zajtra.sk > Život > Osobný rozvoj > Na prácu treba hlavu, či len niečo v nej?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama