spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

František Čaník 12.3.2012
Hodnoť článok:
0 0

Nie je koniec ako koniec

Mimoredakčná ;) informácia pre objasnenie a možno usmernenie informácií o konci redakcie magazínu Zajtra.sk

Rovnako ako množstvu čitateľov, tak ani mne sa viacmenej nepáči osud stránky zajtra.sk, avšak - pozrime sa na to z inej strany. Tomáš napísal článok o konci redakcie nie však o konci aktivít a komunity ako takej.

Aj keď možno redakcia ako taká zanikla, nezanikli správy, ani portál a ani komunita ľudí, ktorá tento portálik navštevuje. Rovnako tak ako ja, tu určite zostane aj yablko a mnoho ďalších writerov, ktorí písali články a podieľali sa na obsahu zajtra.sk. Sám Tomáš avízoval ešte nejaké články, ktoré určite chce publikovať, takže určite je stále dôvod, prečo sa na zajtra.sk vrátiť.

Projekty, práca, minimum času?

Je normálne, že niekedy má človek času veľa, inokedy zasa pomenej. Je jasnou vecou, že sa mohlo s týmto počítať, avšak veci sa dajú vždy riešiť (aj) inak ako možno rušením. Pamätám si projekt Šoubiznis.sk, ktorý som robil pod vedením Jula Viršíka a ktorý fungoval v podstate na 3 aktívnych redaktoroch a inak len na prispievajúcich. Aj keď bola politika taká, že budú známe osobnosti písať svoje blogy, neujala sa sekcia blogov, nakoľko nemali tieto osobnosti čas písať, alebo to ani poriadne nevedeli. Pamätám si to ako včera, keď písala Didiana svoj prvý blog a mal som pomaly horúci telefón niekoľko hodín, aby vedela, či to fakt napísala dobre, či sa to hodí do komunity a tak podobne.

Samozrejme, my sme už iná IT komunita, ktorá sa ničoho takéhoto báť nemusí, ale je to presne ten príklad, kedy sa stretávame s ochotou a možnosťou niečo napísať. Určite každý z nás rád niečo napíše, ale všetko je podmienené jediným - voľným časom. Žiaľ, čím viac projektov človek má, tým menej času si nájde a ak si ho nájde, je to na úkor niečoho. Napríklad mňa bude táto reakcia stáť čas v práci, ktorý budem musieť niekde nejako dohnať, takže všetko má svoje klady aj zápory. Je to len otázkou, či to dokáže autor akceptovať. Ja nemám problém stratený čas nadbehnúť a napísať niečo v čase, kedy mi to napadne. Ale čo iní autori? Spýtajte sa ich.

Hodnota a motivácia

Veľmi veľa autorov, ktorí by aj chceli písať a majú na to čas, čakajú určitú satisfakciu v podobe motivácie. Je jedno či finančnej alebo inej. Mňa osobne motivuje do písania fakt, že vidím, že tí ľudia to reálne čítajú a komentujú, prípadne napíšu nejaké tie pekné slová. Ale to som opäť iba ja. Samozrejme sa musím priznať, že čím viac kritiky príde, tým menšia chuť písať niečo ďalšie, pretože ak sa nájde taký odborník, čo "požral" všetku múdrosť, tak Vás prejde chuť na všetko a poviete si, že keď je tak super, tak nech si to píše sám. Živý príklad je článok, ktorý písal Marek Gura. Odhliadnuc od možno nejakej objektívnosti, kvality, dĺžky a tak podobne, málokto ocenil jeho pokus a ja sa nečudujem, že zatiaľ nepribudlo nič nové z jeho produkcie. Možno by som mu odporučil, aby sa skúsil zamerať skôr na niečo iné ako php, pretože viem, že sa dosť prelúskal cez tvorbu pluginov v jQuery a tak. Možno to by bol super smer v kombinácii s yablkom.

Redakcia vs. otvorený projekt

Redakcia zanikla... Neviem, či by som to napísal takto. Ako som spomínal, šoubiznis.sk sme ťahali celý rok a ukončili sme ho, lebo nebol žiadny predaj reklamy, no redakcia aj keď fičala na 3 aktívnych ľuďoch + na mne ako hlavnom editorovi, vždy mala informácie a vždy bolo čo publikovať. Samozrejme sme boli denník a tak sme mali čo robiť, aby sme rozdelili články tak, aby to vyzeralo, že je to "natlačené" pričom v podstate existoval možno len jeden jediný TOP článok + nejakých pár krátkych správ z agentúr. Všetko však bolo o tom, že sme vedeli kto čo pripravuje, čo sa bude dať publikovať, čo je lepšie podržať a tak. A tu je podľa mňa problém, prečo redakcia zajtra.sk nefungovala. Veľmi veľa vecí bolo otvorených a nebolo presne určené, čo by kedy mohlo ísť von, kto by čo mohol pripraviť. Ak sa všetko nechá na "však niečo príde" stane sa, že nepríde nič. Nemôžem to nikomu zazlievať, no ak sa bavíme o tom, že boli aj ľudia, čo mali určité finančné ohodnotenie, myslím, že mohol byť na nich trošku väčší tlak. Samozrejme všetko je to o komunikácii. Nechcem nikomu hovoriť, ako čo mohlo, ako čo malo alebo tak. Sám viem, že tiež som rozpísal niekoľko článkov, ktoré nešli von, pretože napríklad Facebook zmenil určité veci a už bola polovica článku neaktuálna ešte skôr ako by sa odpublikoval.

Prísľub či "Čo na záver?"

Ja osobne neopúšťam túto loď, pretože verím, že je pevná vo svojich základoch a že aj keď možno len s veslami a bez plachiet, bude plávať ďalej po internetovom mori a bude prinášať veľmi veľa zaujímavého. Je jedno, či ten obsah budem stavať ja, či ďalších XY ľudí, verím, že kým sú čitatelia a kým je chuť, dá sa všetko. Osobne pripravujem článok o zmenách ohľadne Facebook Fan pages.

František Čaník František Čaník

Programátor, webdesigner a webdeveloper niekoľkých webových projektov. Má za sebou prácu v reklamnej agentúre, médiách a na rôznych pozíciách v oblasti IT.


Hodnoť článok:
0 0

8 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Loch Ness 13.3.2012 22:29:40
či to ukončenie redakcie :-) nebola len reklama
0 0 ... 13.3.2012 14:51:05
@SNiPI: debilkovia hladaju v clankoch chyby, inteligenti informacie :D
0 0 František Čaník 13.3.2012 09:04:20
@modo: treba si osvojit par zakladnych veci a podla toho pisat, potom to uz pojde. A takychto vyryvacov si netreba vsimat
0 0 ... 13.3.2012 09:02:29
vela ludi by rado publikovalo... ale "najsammusrejsi blbeckovia on the world" by ich zozrali v komentoch zaziva.
0 0 Peter Vrábel 12.3.2012 19:48:15
Ostanem a zvýšim aktivitu. Pretože mi ZAJTRA.sk vyhovuje a rád čítam tieto riadky.
0 0 Tibor Repček 12.3.2012 15:09:01
Nie som tu ešte dlho, ale zatiaľ sa mi tu toho viac páčilo, ako nepáčilo. Bol by som nerád, keby tento web zanikol.

A článok o zmenách ohľadne Facebook Fan pages si veľmi rád prečítam. Už teraz sa naň teším...
0 0 František Čaník 12.3.2012 12:51:46
@Tomas: to si zabil :) podľa môjho skromného názoru by redakcia, alebo aspoň aká-taká podpora typu redakčného zastrešenia mala vždy fungovať, aj keď sa napríklad publikuje minimum. Nikdy nevieš, čo sa môže prihodiť. Hlavne keď boli veľké rozhovory, kontroverzné témy a pod. Vtedy to malo určite záhul aj na návštevnosť a zároveň aj o zvýšenie povedomia. Nehovoriac o tom, že keď už bolo zajtra aj témou HN a pod. tak by si to zaslúžilo ponechanie určitej kompetencie typu redakcia. Ale to je len môj skromný názor. Dobre vieš, ako sa veci majú.
0 0 Tomáš Abaffy 12.3.2012 12:49:08
Možno bez redakcie bude viac článkov :DDD
Zajtra.sk > Život > Správy > Nie je koniec ako koniec


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama