spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Tomáš Abaffy 12.3.2012
Hodnoť článok:
0 0

Koniec

Redakcia Zajtra.sk končí, stále však môžete písať nové články, zakladať fóra, uploadovať práce do portfólia, diskutovať, súťažiť...

30. septembra 2010 sme spustili portál Zajtra.sk. Veľa ľudí čakalo niečo iné, čakali nejaký spravodajský portál s novinkami o IT. To sme nechceli robiť. Šiesti plánovali sme to. Nakoniec štyria sme začali robiť magazín, analytický, náučný, o ľuďoch, trendoch, projektoch. Traja z pôvodných pravideľne písali. Pribúdali noví členovia. Zo začiatku sa to aj trochu darilo. Síce bola skupinka kritikov, ktorí nás označovali za fail. Také reakcie sme si prečítali už týždeň po spustení, a niektorí (tí istí verní kritici) nás kritizujú do dnes...

Nevyšlo to

Ja som pri vzniku Zajtra.sk uvažoval takto:

1. Na Slovensku sú spravodajské weby, nemá zmysel robiť to isté
2. Vo svete sú "profesné" webové magazíny, kde ľudia píšu články o trendoch, projektoch, prípadne tutoriály
3. Na takýchto weboch nemusí vychádzať veľa článkov denne. My by sme každý pracovný deň jeden-dva mohli zvládnuť (zo začiatku sa darilo)
4. Zajtra.sk im umožní písať tutoriály, články o trendoch atď, vybuduje si okolo seba komunitu čitateľov. Každý autor bude mať pri každom článku automaticky relatívne slušnú čítanosť, lebo ľudí naučíme, že taký obsah tu je.
5. Zajtra.sk si vybuduje dobré meno, ľudia sem píšuci si budú článkami zlepšovať svoje meno, získavať vďaka tomu nových priateľov, kontakty a zákazky (a to sa aj dialo, fungovalo to u väčšiny autorov, ktorí aspoň nejakú dobu písali (a písali dobre)). Vďaka tomu budú motivovaní písať na Zajtra.sk ďalej, lebo si budú dlhodobo budovať dobré meno, a tým bude rásť úroveň a meno Zajtra.sk a pomáhať to ostatným. Taký začarovaný kruh.

A možno veľmi naivný plán.

Autori prichádzali a nestíhali

Autori prichádzali. Niektorí písali dobre, niektorí slabšie (a potom sa na nás hnevali, keď sme poslúchli reakcie čitateľov, že také veci nemáme zverejňovať). Dialo sa presne to, čo som očakával. Články boli fakt skvelé. Články mali stovky až tisíce čitateľov (niektoré aj desiatky tisíc) v priebehu pár hodín od zverejnenia. Obsah bol pestrý. Autori získavali nové kontakty, priateľov, zákazky či spolupráce.

A to bola tá chyba. Predstavte si, že píšete o nejakej téme a zaujmete ľudí. Napíšu vám mail. Chcú s vami spolupracovať, dávajú vám prácu, zákazky, spolupráce. Vďaka tomu spoznávate nových ľudí, rozbiehate nové veci a nové veci a nové veci.... A zrazu vlastne nemáte čas na Zajtra.sk... A prestanete písať.

Netýkalo sa to úplne všetkých autorov, niekto chcel dostávať honoráre za články (lebo vraj zákazky nedostáva), tak sme začali vyplácať niektorým honoráre. Po pár honorovaných článkoch dotyčná skončila, lebo "už na to nemala čas"...

Popri tom všetkom nás naši čitatelia v našej vlastnej ankete označili za fail roka a tak aj niektorí verní (vrátane mňa) stratili chuť ďalej dačo robiť. V tom čase som mal nejaké články rozpísané a pripravené, ale načo... Možno ich niekedy dokončím. Možno sem občas dačo napíšem. Ale všetko je neoficiálne.

Redakcia už neexistuje. Už dávno. Vlastne asi od čias, kedy sme sa stali failom roka. Zajtra.sk žial nevyšlo.

Vlani v novembri som písal neprerábajte na ziskových projektoch, týkalo sa to dvoch-troch projektov (jednou z nich bolo aj Zajtra.sk). Potom sa pár ľudí podujalo, že trochu rozbehnú Zajtra.sk ľahším IT bulvárom, a tak sme tú našu agóniu predĺžili. V januári tu skúsili trochu iný formát článpkov. Prestali s tým, keď sa začali angažovať v protestoch proti ACTE a na Zajtra.sk už nemali čas...

Ak by som bol poverčivý, asi by som si niečo zlé začal namýšlať...

Čo ďalej?

Redakcia Zajtra.sk neexistuje. Projekt zostáva. Články teoreticky budú pribúdať naďalej (ale redakcia s tým nemá nič spoločné), pred pár dňami sme na hlavnú stránku pridali fórum inzeráty, pracovné ponuky. Zmenili sme index, aby hore boli 1-2 zaujímavé nové články (ak pribudnú), pod tým vaše fóra, pracovné ponuky, inzeráty a pod tým náhodné články z nášho archívu. Na Zajtra.sk je totiž veľa geniálneho obsahu, ktorí si nájde stále nových a nových čitateľov. Tak nech sa náhodne nejaký zobrazí (a o 15 minút tam bude iná náhodná kombinácia článkov z archívu). Zajtra.sk nekončí ako projekt. Ostáva otvorený...

Oficiálna prevádzka Zajtra.sk skončila. Zajtra.sk pokračuje ako otvorený magazín. Ak sem budú chodiť ľudia, písať si, diskutovať, pridávať veci do portfólia, tak tento web môže pokojne existovať aj ďalších 10-20-30 rokov. Nemáme problém platiť hosting a prevádzku tohto tu. Ale nebudeme robiť žiadnu oficiálnu podporu. Redakčnú emailovú schránku nebudeme sledovať, nebudeme robiť žiaden support. Nepíšte nám ako chcete spolupracovať, ako chcete cenník reklamy, ako chcete, aby sme vám dali 2% z daní. Zajtra.sk jsa mení na otvorený magazín, píšte si tu, čo chcete, diskutujte, pridávajte si diela. Spamerov a narúšačov poriadku zabanujeme a vymažeme ich obsah. Ale to je tak všetko.

Ja osobne možno niečo ešte napíšem. Možno.

Vlastne sa nič nemení...

Vlastne sa nič nemení. Redakcia je mŕtva už dávno. Len sme to museli tak oficiálne napísať, lebo to bolo celé také trápne. Články budú pribúdať aj naďalej, ak ich budete sami písať.
Vlastne úplne všetko bude rovnaké ako posledné mesiace, len sa pod tým nebude oficiálne podpisovať redakcia. A nebudeme predávať reklamu, začínať spolupráce atď...

Jednoducho Zajtra.sk je tu pre vás, rozvíjajte si to tu, ako chcete...

Tomáš Abaffy Tomáš Abaffy

Som zakladateľ či spolutvorca webov ako Zajtra.sk, Mediálne.sk, BIRDZ, Varecha.sk, rád rozbieham weby od nuly...
Nájdeš ma na Twitteri, FB, BIRDZi či v mojej firme. Teším sa, keď sa ozveš! :)


Hodnoť článok:
0 0

34 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Peter Kováč 19.3.2012 18:57:33
Problém je v "malosti" Slovenska. A to doslova. Nie je tu jednoducho dosť ľudí na to, aby pravidelne produkovali slovenský obsah poriadnej kvality. Konkurenciou je totiž celý internet, hlavne ten anglicky hovoriaci. Len si to porovnajte s počtom článkov a autorov v takom www.alistapart.com - píšu tam ľudia z celého sveta a je to vidieť. Taký obsah pritiahne dosť ľudí.

Keď chce byť slovenský developer na úrovni, slovenský internet mu nestačí, musí čítať aj zahraničné zdroje. A dôsledkom je, že o slovenský obsah na tú istú tému až taký záujem nemá. Snáď jedinou šancou pre podobný magazín v slovenčine je venovať sa výsostne slovenským záležitostiam, a nie produkovať články o IT/podnikaní/dizajne všeobecne. To však nie je také "ľahké".

Každopádne, vďaka za pokus. Myslím, že to stálo za to a ešte sa uvidí, ako to tu dopadne.
0 0 Miro 16.3.2012 19:35:17
som zvedavý ako sa to dotkne tých, ktorí sem chodili väčšinou kvôli tým článkom ktoré ste písali vy, redakcia. teraz tu môže byť z toho úplne iný portál, plný balastu a ostatného odpadu.
0 0 Neo 13.3.2012 22:31:41
"Netýkalo sa to úplne všetkých autorov, niekto chcel dostávať honoráre za články (lebo vraj zákazky nedostáva), tak sme začali vyplácať niektorým honoráre. Po pár honorovaných článkoch dotyčná skončila, lebo "už na to nemala čas"... "

kto to bol? :P
0 0 Jano Dynamit 13.3.2012 12:20:44
@TomášAbaffy Áno robíte a ja som rád, že sa tieto súťaže realizujú. Ja narážam na to, že mi chýba článok, ktorý tu bol, a propagoval celý tento nápad. Síce ako potenciálny zadávateľ môžem poslať mail redakcii /prečíta si ho teraz?:)/ a popýtať sa na možnosti, ale v článku som videl ten prínos, že jasnejšie propaguje takúto možnosť na zajtra.sk, jej perspektívy a tiež čierne na bielom "pôsobí" na čitateľov v zmysle "je tu takáto možnosť, uvažuj o nej, ak ťa to doteraz nenapadlo." Dúfam, že vieš, čo týmto myslím. Je to podľa mňa super nápad, ako získať finančné prostriedky na chod celého zajtra.sk. Čo sa týka tých limitov, tie som vtedy kritizoval za ich výšku. Tie limity by mali mať len odporúčací charakter pre zadávateľa aby vedel v akých cenách sa pohybujú tieto služby a akú kvalitu má očakávať. Teraz bolo vidno, za akú sumu akú kvalitu očakávať a myslím si, že časť návrhov bola hodnotná a použiteľná. Že sa tam objavia excesy ako adekvátne logo, tomu sa nedá zabrániť ani limitom ani vysokou odmenou.
0 0 Tomáš Abaffy 13.3.2012 10:08:03
@Jano Dynamit ale veď súťaže robíme... Bola súťaž o webhostingy... Veď sme ten nápad rozvinuli, len sme zrušili cenové limity... A vďaka tomu pribudli ľudia, čo poslali len adekvátne logo...
0 0 Jano Dynamit 13.3.2012 09:51:52
@TomášAbaffy

1. Toto nejdem už ďalej rozoberať radšej.

2. Ktorý článok nezmizol? Ja som mal na mysli toto: "Ak mi prídu aspoň 3 platby, tak nabudúci týždeň napíšem pokračovanie tohto článku s nejakými nápadmi a tipmi, ako spraviť úspešnú premium službu v slovenských podmienkach. A ten kto pošle najväčšiu sumu, s tým sa osobne stretnem a dám mu free konzultáciu pre jeho web."
A to pokračovanie som už nenašiel.

3. Môj komentár bol k článku o súťažiach na zajtra.sk, nie k SNG. A práve naopak, pokiaľ si pamätám, väčšina ten nápad hodnotila pozitívne, len k jeho prevedeniu boli pripomienky. Ten článok kde redakcia chcela polovicu sumy za realizáciu a promo bez ohľadu na výšku výhry. A namiesto konštruktívnych zmien sa celý článok aj diskusia na fb stiahli, bez nejakého vysvetlenia. Na tom nevidím nič na pochvalu..
0 0 Tomáš Abaffy 13.3.2012 07:51:20
Mimochodom od leta tu bola možnosť, aby sa ktokoľvek zaregistroval a pridával čokoľvek, áno my sme neboli schopní vytvoriť/udržať redakciu, každý mal možnosť písať, a kto chcel, písal, a ak písal aspoň trochu dobre, tak sme ho mediálne/sociálne podporili... Každý mal možnosť pridávať sem svoje diela, a ak by tu na tomto trhu bol dopyt po nejakom dribbble, tak možno by sa zo zajtra.sk postupne dribbble stalo, ak by tu bol dopyt po písaní odborných článkov, tak by sa tak stalo. Už nemá veľmi cenu reagovať ďalej do diskusie. Ďakujem všetkým čitateľom, spolutvorcom aj kritikom.
0 0 Marcel Zúbrik 13.3.2012 07:46:07
@Peter Širka: Nie som Tomášov obhajca, no nevidím nič konštruktívne na písaní "ale bodov" až do komentára pod článkom, ktorý sumarizuje ako a prečo sa rozhodli zmeniť redačný web na otvorený. Skôr mi to pripomína také to "SK klasika" rýpanie.
Urobili rozhodnutie. Nechali projekt žiť vlastným životom, namiesto zrušenia. To je skôr chvályhodné.
Ak máš vlastnú víziu, zrealizuj ju - schopnosti na to máš. :)
0 0 Tomáš Abaffy 13.3.2012 07:26:51
@Jano Dynamit

1. k webhostingovej súťaži, to bol len technický problém, žiaľ ten článok sa trochu zdržal. Klient (sponzor) dostával logá priebežne ako chodili do súťaže a tak či tak v tej súťaži rozhodoval klient (sponzor súťaže) o víťazovi.

2. ten článok nezmizol.

3. k SNG súťaži, zverejnili sme nápad, my sme reagovali. následne sme ponuku stiahli na základe prípomienok čitateľov, myslím, že by ste mali naopak POCHVÁLIŤ našu promtnú reakciu a zrušenie toho, čo tak čitateľov pobúrilo.
0 0 Jano Dynamit 12.3.2012 23:55:25
Len krátko k tým 0,2%-0,3%. Ono nejde ani o to malé percento ale skôr o tému, ktorá zmizla. Ja si spomínam na dve. Prvá bola niečo v duchu, že ak ti ľudia pošlú nejaké peniaze, predstavíš svoju alternatívu, mám pocit že sa to PIANA týkalo, ak si dobre pamätám, nevylučujem niečo iné. Výsledok som neregistroval žiadny.. A druhá vec bola prezentácia nápadu so súťažami po SNG. Tam sa rozprúdila diskusia s podľa mňa konštruktívnymi podnetmi a namiesto reakcie, prípadne vecnej argumentácie všetky články zmizli a neobjavila sa žiadna odpoveď, že prečo.

Toto sú pre mňa dve veľké sklamania.

Jedno mini sklamanie je "náhodné" rozhodenie súťažných návrhov napr. aj pri webhostingoch. Návrhy bolo možné sledovať chronologicky cez portfólio a v takom poradí sa objavovali aj v článku. A potom sa pár málo log prehodilo dopredu a zvyšok ostalo. Vyzeral to ako zámer dať tie logá dopredu, nech ich čitateľ vidí.

Okrem vyššie uvedených vecí sem opäť rád zavítam a aj keď sa nevenujem IT oblasti, vždy som si našiel veci, ktoré ma zaujali. Čiže portál vo zvyšku hodnotím veľmi pozitívne a je škoda tohto "konca". A anketu fail roka som tiež bral ako recesiu, na jej základe by som nerobil žiadne závery :)
0 0 Tomáš Abaffy 12.3.2012 22:39:44
@Peter Širka v októbri 2010 sme vznikli, pár mesiacov to fungovalo, potom sa to postupne zhoršovalo, skúsili sme veľa veci, nevyšli tak, ako sme chceli. nie je nič povrchné na tom, že sme istú dobu skúšali nové veci (otvorená komunita s možnosťou písania článkov, portfólia, it novinky krátku dobu), tie zmeny sme robili preto, lebo sme cítili, že to čo tu je nefunguje, tak ako by sme chceli. A po istom počte zmien a pokusov, sme si povedali, že stačí...
veľa zmien si na stránke ani nemusíš všimnúť, prečo by sme mali robiť veľa zmien pár dní pred zánikom oficiálnej prevádzky? spustili sme fórum, inzeráty a pracovné ponuky, kto chce, nech to používa...

čo je "SK klasika" na poznámke "pridali sme minulý týždeň", teraz presne nechápem? myslím si, že je to pravý opak "SK fungovania", nemyslím si, že akýkoľvek iný web pár dní pred ukončením oficiálnej prevádzky spustil niekoľko nových jednoduchých funkcií, aby mohol web žiť sám svojim životom...
0 0 Peter Širka 12.3.2012 22:19:52
@Tomáš Abbafy neber to osobne, nedávam ti to za chybu. Bol si prvý čo s týmto prišiel, ale nedotiahol si to.

Aj napriek mojej kritike k tejto stránke, nevšimol som si veľa zmien okrem fóra a pokazenia titulnej strany. Skutočne mi je len ľúto, že to tak povrchne berieš - skúšali sme, nevyšlo, resp. pridali sme minulý týždeň, atď. - to je na SK klasika. Niekedy sa pýtam sám seba, či to väčšina z nás robí - lebo to robiť musí alebo je to hobby. Ešte raz - ospravedlňujem sa, nechcel som nikoho uraziť, nechcel som dehonestovať prácu druhých - išlo mi len o to, povedať svoj názor. #skončil-som
0 0 Tomáš Abaffy 12.3.2012 22:00:58
@Peter Šírka k rekaciam:

k prvej časti:
1. áno, cca 0.2% - 0.3% článkov sme zmazali pár hodín po zverejnení. 99.7%-99.8% článkov sa toto netýkalo, tak neviem prečo to tak generalizujete.
2. no a? zajtra.sk nemal nikdy byť spravodajský, my sme chceli robiť publicistiku, dokonca ísť možno až ku glosám.
3. čo sú to konštruktívne články? :D
4. podľa mňa to matúš spravil celkom dobre.
5. všetok obsah sme poskytovali zadarmo, zadarmo, zadarmo, istú dobu sme odmietali predávať reklamu
6. asi som nesprávne formuloval, ja keď mám nejaký nápad a zrealizujem ten projekt, tak verím, že sa uchytí, niektoré sa vydaria a uchytia, niektoré nie... pár projektov mi vyšlo, par nevyšlo, tento nevyšiel... nevadí.

----
k druhej časti:

1. preto sme to radšej zrušili, lebo nevieme zohnať VEĽA skúsených ľudí
2. súhlas
3. súhlas
4. a dokonca ani za peniaze :)

----
k tretej časti

máte pravdu, na zahraničných stránkach je toho oveľa viac a kvalitnejšie.

1. na zahraničných stránkach je toho oveľa viac a kvalitnejšie
2. skúšali sme, nevyšlo. Resp. vyšlo, ale len čiastočne, na zahraničných stránkach je toho oveľa viac a kvalitnejšie.
3. skúšali sme pred 8-9 mesiacmi, nevyšlo.
4. hádajte prečo v profiloch ľudia môžu vyplniť profesiu
5. barcampov, startupcampov, unicampov je dosť, nevidíme nejaký prínos ďalšieho campu
6. pridali sme minulý týždeň (o polroka možno napíšeme "nevyšlo")
7. pridali sme minulý týždeň (o polroka možno napíšeme "nevyšlo")
8. uvidíme, či to fórum vôbec niekto bude používať.

------

k štvrtej časti:

- Stránka nebola nikdy one man show page.
- Veď sme sa ani na nič na fóre nepýtali.
0 0 Peter Širka 12.3.2012 21:42:47
Myšlienka zajtra.sk sa mi páčila, ale ...

1. miloval som články typu, teraz tu je o 2 hodiny tu nie je
2. obsah väčšiny článkov mi pripadal ako osobný blog
3. skoro žiadne konštruktívne články
4. rýchlo a nekvalitne zbúchaná stránka (už toto bol pre mňa zlý obraz)
5. peniaze, peniaze, peniaze a kvalita nikde (to je k bodu 1.)
6. vytvoriť niečo a dúfať, že sa to chytí je len také detinské

-----

Som si vedomý:
1. tvoriť obsah je extrémne komplikované, na to treba skúsenosti a tu je len pár skúsených ľudí
2. skúsených ľudí je na slovensku extrémne málo
3. málo ľudí sa chce deliť o skúsenosti a vedomosti
4. nikto to zadarmo robiť nebude

-----

Nakoľko písať články pre IT je podľa mňa už nemožné, lebo všade na zahraničných stránkach je toho oveľa viac a kvalitnejšie ... bolo by dobré zmeniť filozofiu na:

1. väčšiu prezentáciu osobného profilu užívateľa, aby obsah tvorili ľudia z IT branže
2. spojiť/vytvoriť niekoľko základov známych služieb z IT napr. dribbble (aby som si sem postoval obrázky, bannery, keďže na dribbble sa nedostanem), blogy, postovanie vlastných kódov, knižnica nápadov, atď..
3. vytvoriť správičky (s rozdelením) z IT branže
4. vytvoriť skupiny a vytvárať komunitu, spájať ľudí, ich hobby a prácu
5. vytvoriť nejaké stretnutia, aby sme nemuseli chodiť na zahranične vytvorený BarCamp, aby sme mali svoje národné veci.
6. pridať sem pracovné pozície z IT branže
7. pridať sem nejaké inzeráty na tvorbu napr. webu alebo banneru
8. vylepšiť diskusné fórum, aby boli napr. stavy problém vyriešený, atď..

-----

Stránka nesmie byť one man show page. Ináč sa to nepohne. Jednať tieto veci na fóre je to najhoršie.
0 0 Tomáš Abaffy 12.3.2012 17:09:56
@Viktor Čech teraz neviem, hovoríš o sebe? :D
0 0 viťo 12.3.2012 17:02:37
to mas tomas z tych deti, co tak podporujes.. nic v zlom
0 0 Patrik Bóna 12.3.2012 15:17:12
Skusil si, nevyslo. Nevadi, skusaj dalej, drzim palce!
0 0 Andrej Očenáš 12.3.2012 14:54:41
Tiez by som nebral tu anketu fail roka ako smerodatnu...tie vysledky boli podla mna recesia. Pre mna je to uz dlhsie jedna z najvaic navstevovanych stranok vobec. Snad sa stale najdu ludia co obcas napisu daco uzitocne ako to bolo doteraz.
0 0 Tomáš Stankovič 12.3.2012 14:34:49
veľmi som si oblúbil tento web a dlho ho už navštevujem denne. vždy zaujímavé čítanie ohladne webu. nuž snáď my uživatelia si to tu dokážeme dalej nejako vybudovať. Možno aj ja prispejem nejakým tutoriálom keď si nájdem kus času, už dlhšie na niečo podobné mám chuť aj keď niesom profesionál :)
0 0 Veronika Pizano 12.3.2012 12:49:31
Mozno bolo problemom prilis siroke a nespecificke zameranie. Osobne ma najviac zaujimali clanky o dizajne, hoc aj jemne bulvarne. A to sa mu vobec profesionalne nevenujem. Flintu do zita by som Tomas nehadzala, skor to skusila vyspecifikovat. Ved hodnotenie stranok, sutaze o dizajne a pod. veci boli super. Len na to treba uzku skupinu nadsencov, nenajdu sa dvaja traja?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama