spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Peter Špireng 11.12.2011
Hodnoť článok:
0 0

The Passionate Programmer

Kniha o tom ako prežiť v IT svete. A vlastne tiež o tom, ako to prežitie vymeniť za vášeň.

Zvažovali ste už niekedy vašu kariéru v obore, v ktorom pôsobíte? Myslím, naozaj zvažovať. Zrekapitulovať technológie, ktoré poznáte a používate a tie, ktoré by ste sa naučiť chceli. A potom ich porovnať so svetom. Od celosvetových štatistík najpoužívanejších jazykov, platforiem, serverov, až po pracovné inzeráty vo vašom okolí. Ak nie, tak asi by ste mali. Len preto, aby ste jedného dňa neboli prekvapení. Aspoň to sa snaží poradiť Chad Fowler vo svojej knihe The Passionate Programmer.

Prvé vydanie tejto knihy má názov My Job Went to India a na obale knihy je vyfotený žobrajúci chlapík s nápisom „Budem programovať za jedlo“. Aj keď táto kniha už tak agresívne k tejto téme nepristupuje, je v nej cítiť snahu autora vysvetliť, ako zostať dostatočne žiadaný v odbore, aby vám jedného dňa práca nezmizla. Okrem tohto hlavného, je v knihe aj druhý myšlienkový prúd, ktorý sa ňou prelína a je daný tým, že autor je pôvodom hudobník (jazzman), a teda prirovnaní postojov a myslenia programátora k hudobníkovi je neúrekom. A skrz tento druhý prúd sa autor snaží naučiť vášni pre programovanie (rovnakej, akú cítia hudobníci pre hudbu).

O čom ale kniha vlastne je? Je o tom, ako si vybrať a nenechať za seba vyberať iných. Inak povedané, ako sa zorientovať v rosiahlom poli rôznych technológií, programovacích jazykov, databázových systémov, operačných systémov atď. a zvoliť si technológiu, ktorá vás bude baviť a zároveň vás uživí. Napríklad autor radí vytvoriť si diagram používaných technológií. Naľavo máte technológie, ktoré už pomaly odchádzajú do dôchodku, v strede hlavný prúd a napravo novinky. Podľa Chada sú najzaujímavejšie tie vľavo a vpravo. Vľavo preto, lebo už nemusí byť veľa ľudí, ktorí technológiu ovládajú. Vpravo preto, lebo ešte nemusí byť veľa ľudí, ktorí technológiu ovládajú. V strede to nie je nič moc. Mainstream generuje najviac dopytu, a teda je najpravdepodobnejšie, že mu vznikne ponuka niekde v lacnejšej krajine. Samozrejme, ani tie okraje spektra nie sú bez rizika. Takýchto podobných cvičení/zamyslení je v knihe veľa. Veľa z nich je sebareflexivných (aby ste si ujasnili, čo vlastne chcete), a veľa na hodnotenie situácie (aby ste si ujasnili, čo chce svet).

Kniha je písaná v kapitolách dlhých 2 – 3 strany, kde každá obsahuje nejakú myšlienky a na záver zoznam akcií, ktoré odporúča vykonať, aby ste si v danej veci urobili jasno. Okrem základnej témy, ktorá súvisí s každodennou prácou programátora, obsahuje aj niekoľko kapitol o fungovaní na pracovisku a komunikácii s manažmentom a zákazníkmi. Najzaujímavejšie ale na knihe je, že vás bude učiť vášni pre programovanie (preto nový názov pre druhé vydanie). Autor doslova vyzýva k tomu, aby ste si skúšali nové techonológie, pohrali sa s nimi, čítali a písali o nich a takýmto spôsobom si svoju prácu skutočne obľúbili (ak sa už tak nestalo).

Myslím, že prečítanie knihy stojí za čas, ktorý do toho investujete. Kníh, ktoré by sa zaoberali priamo kariérou pre oblasť výpočtovej techniky nie je až tak veľa. Kniha je dobre čitateľná a rozdelenie do krátkych kapitol ju robí ešte prijateľnejšiu. Hudobnícka minulosť autora robí s prostredím tvorby softvéru zvlášnu kombináciu, ktorá má svoju osobitnú príchuť. Každopádne vo vás môže vyvolať myšlienky a otázky, ku ktorým sa je v každodennom zhone niekedy ťažko dopracovať. A dobrá otázka vie byť nekedy na nezaplatenie.

Peter Špireng Peter Špireng

"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." -Oscar Wilde


Hodnoť článok:
0 0

8 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Dušan Kocúrek 12.12.2011 20:57:47
+1
0 0 Peter Špireng 12.12.2011 16:56:54
@Tomáš Stankovič: Najlepší zdroj na knihy aký som zatiaľ našiel je www.bookdepository.com - tam ju majú.

@Vladimir Modrooký Diablik: Tu jeden odkaz z tej knihy, ktorý by mohol niečo napovedať: http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html
0 0 Vladimir Modrooký Diablik 12.12.2011 11:15:16
A čo je podľa vás teraz IN??
0 0 Tomas Misura 11.12.2011 23:53:01
Ja som sa rozhodol robit DBA a som spokojny...
0 0 - 11.12.2011 21:47:07
@Peter Špireng: Ďakujem za článok :-).

Presne to s tým main-stream som riešil prednedávnom. Nie len čo sa týka staré/aktuálne/nové technológie, ale aj z hľadiska dopytu v rámci aktuálnych. Preto sa momentálne púšťam do ďaľších, nie najpopulárnejších frameworkov v PHP a JS + oprašujem zopár ďaľších jazykov, ktorým som sa už dlhšie nevenoval.
0 0 Michal Gašparík 11.12.2011 21:12:12
Podľa mňa by malo byť programovanie pre programátora vždy vášňou inak v tom nevidím zmysel.
0 0 Peter Jurkovič 11.12.2011 20:16:37
Na amazone sa dá kúpiť.
0 0 Tomáš Stankovič 11.12.2011 20:07:02
Kde sa dá kupit? na martinuse a gorile som nenašiel...
Zajtra.sk > Život > Osobný rozvoj > The Passionate Programmer


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama