spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Maroš Kováč 12.11.2011
Hodnoť článok:
1 1

Víkendové aktivity

Nabratie síl na ďalší týždeň...

Určite si cez týždeň hovoríte, nech už konečne príde víkend a počítate dni, ktoré zostávajú do vytúženého piatkového večera. Pravdepodobný scenár väčšiny z nás je hneď v piatok večer ísť von do tej zimy, prebehnúť do nejakého podniku a tam zostať až do rána bieleho. Na druhý deň človek horko-ťažko vstane z postele a celú sobotu presedí doma s bolehlavmi (a to nehovorím o alkohole). Po sobote príde nedeľa, ktorá človeku zbehne ako voda a už je tu začiatok týždňa... V pondelok, keď treba ráno vstávať je priam nemožné postaviť sa z postele a oči sú zavreté aj o dve hodiny.
Na takéto veci mám jedne overený systém, pomocou ktorého si naplno užijem piatkový večer, vychutnám si celý víkend a ešte sa aj dobre vyspím. Podstatou toho všetkého je "aktivita". Popíšem tu príklad na sebe...

V piatok večer pôjdem vonku do nejakého podniku, kde pobudnem pár hodín. Potom sa buď presuniem s priateľmi do ďalšieho alebo pôjdem domov, kde urobím pár pracovných vecí, čiže spať pôjdem zhruba v rovnakom čase.

V sobotu sa nenamáham vstať presne o siedmej alebo ôsmej. Spím, dokedy môžem a keď sa zobudím, nevynechám "chvíľku preberania sa". Nakoniec vstanem a šup na raňajky. Po raňajkách odporúčam kávu. :-) Potom si rovnomerne rozdelím všetko, čo ma v ten deň čaká a na všetko si vymedzím dostatok času. Napríklad po raňajkách budem venovať dve hodiny telke a naobedujem sa. Po obede venujem pol hodiny až hodinu relaxu pri hudbe alebo čítaní. Nasledovať bude práca alebo nejaké iné dôležité povinnosti. Tomu sa vždy snažím venovať čo najviac času, aby som toho spravil čo najviac a kvalitne. Po takejto práci dobre padne vypadnúť vonku a prejsť sa po čerstvom vzduchu alebo zabicyklovať si v teréne. Pred večerom prídem domov, voľný čas strávim podľa vlastného uváženia, navčeriam sa a potom len pozerám telku alebo pracujem na počítači (záleží podľa nálady a nutnosti).

V nedeľu sa snažím používať ten istý postup ako v sobotu, avšak intenzívnejšie sa venujem práci a trávim viac času aktivitami, či už vonku alebo vnútri. Čím viac sa unavím, tým kvalitnejší je spánok a tým viac sa človek vyspí do začiatku nového týždňa.

Keby človek celý víkend nerobil nič a len sa váľal, zlenivel by a o to ťažšie by boli jeho začiatky v novom týždni. Keď si však rovnomerne rozdelí všetky aktivity a povinnosti, postíha veľa vecí, zabaví sa a ešte si aj príjemne oddýchne. Ďalší pracovný alebo školský týždeň bude hneď jednoduchší...

Je to môj prvý článok, tak dúfam, že sa vám páčil a budem ešte radšej, ak vám pomôže.

Maroš Kováč Maroš Kováč

Mladý programátor, ktorý pchá nos do všetkého, čo súvisí s počítačmi a IT. Snaží sa perfektne naučiť C++, HTML, CSS a PHP. Zároveň funguje ako leader vývojárskej skupiny MacroGaming zaoberajúcej sa tvorbou počítačových hier.


Hodnoť článok:
1 1

2 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Maroš Kováč 16.11.2011 08:54:27
Ja som napísal príklad na sebe pre lepšie pochopenie. V časti, kde ja chodím zdolávať kopce na bicykli, iní môžu robiť hocičo iné, čo ich baví. Bicykel nie je podmienka, ani nič podobné. Každý nech robí to, čo ho baví.

Víkend som v článku zvolil preto, lebo poznám kopec ľudí, ktorí sa neustále sťažujú, že víkend prešiel ako voda a nič nestihli spraviť, oddýchnuť si, vypadnúť niekam a podobne.
Ďakujem za koment. ;)
0 0 Marcel Zúbrik 16.11.2011 08:01:20
Ideálne vraj je, ak je fyzická aj psychická aktivita aspoň v nejakom pomernom množstve. U ITčkárov je väčšinou v katastrofickom nepomere a preto je väčšina vychudnutých, alebo s nadváhou (v závislosti od genetickej výbavy metabolizmu a zvykov). Popritom psychická pohoda, fyzický pohyb a organizácia času spolu úzko súvisia.

Tvoj článok sa snaží načrtnúť, ako to riešiš ty. Ja by som k tomu pridal to, že netreba zabúdať ani na pohyb. Nemusí každého baviť bicykel, či futbal - treba skúsiť mať otvorenú myseľ a nájsť si to, čo vám je blízke. Keď mám ale frustráciu z práce, alebo je z nej hlava už príliš unavená, mne osobne veľmi pomáha, vyzúriť sa pohybovo (robím lezenie). Nemusí to byť iba víkend a nie vždy treba niekam chodiť - zožente si domov niečo na cvičenie a budte sa môcť ponaťahovať aj v pracovných pauzách. Neraz som dostal najlepší nápad na riešenie práve keď mozog na minútku oddychoval pri cvičení a mal možnosť upratať si.
Zajtra.sk > Život > Osobný rozvoj > Víkendové aktivity


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama