spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Rastislav Weber 7.11.2011
Hodnoť článok:
0 0

ÚSPEŠNÝ E-SHOP II.: Vyberáme softvér (1)

Internetový obchod potrebuje podobne ako výsadkári spoľahlivú základňu a účinné zbrane. V našom prípade predstavuje jedno aj druhé softvér - od kvality „vojakov“ a ich výcviku zatiaľ abstrahujeme, im sa budeme venovať v ďalších dieloch seriálu.

Internetový obchod je od klasického vzdialený ako jednotka červených baretov od falangy Alexandra Veľkého. Jedni aj druhí bojovali v Afganistane, dokonca s podobnými výsledkami. Macedónski hopliti však pochodovali na bojisko dva mesiace, informácie dostávali od pastierov, používali kopiju a meč a počas boja už nedokázali zmeniť taktiku. Výsadkári musia udrieť bleskovo, na základe podrobného prieskumu a v boji musia okamžite reagovať na akúkoľvek zmenu situácie. Plus, používajú rôzne druhy zbraní a vedia ich používať aj o polnoci so zavretými očami.

Internetový obchod potrebuje podobne ako výsadkári spoľahlivú základňu a účinné zbrane. V našom prípade predstavuje jedno aj druhé softvér - od kvality „vojakov“ a ich výcviku zatiaľ abstrahujeme, im sa budeme venovať v ďalších dieloch seriálu.

Základňu e-shopu tvorí samotný e-shop systém - ďalej o ňom budeme vravieť ako o redakčnom systéme alebo CMS, aby sa to neplietlo. Okrem toho potrebujeme softvér na správu skladu a účtovníctva (ďalej ako ekonomický systém alebo ERP - Enterprise resource planning). A nejaké utility na prípravu obsahu - písanie textov, úpravu obrázkov, vytváranie bannerov a podobne.

Internetový obchod musí zákazníkovi nahradiť osobný kontakt s tovarom. E-shop preto potrebuje podrobné popisy a ilustračné obrázky. Práca s fotografiami je často podceňovanou znalosťou a potom vidíme „kostrbaté“ e-shopy plné nevzhľadných a nezosúladených obrázkov. Rutinné ovládanie aspoň základných editačných programov je preto nevyhnutné. Na začiatok postačia aj zdarma dostupné prezerače fotografií, ktoré zvládajú editáciu. Napr. Irfan Viewer alebo FastStone Image Viewer. Na bannery je aj pre začiatočníkov vhodný Swish Max, ktorý vytvára flashové animácie a stojí výrazne menej ako ťažkotonážny Adobe Flash. Bannery nie sú pre prevádzku e-shopu nevyhnutné, ale v rámci self promo sa im zrejme nevyhnete, sú účinné.

Ak prevádzkujete kamennú predajňu, ekonomický systém už máte. Ak začínate z nuly, môžete si vybrať. Možností je veľa, niektorí výrobcovia ERP dokonca ponúkajú aj e-shopovú nadstavbu k svojim programom. Takýto balík by vám vyriešil aj výber vhodného redakčného systému.

Ale pozor! Tvorba internetových aplikácií je odlišná od tvorby ekonomického softvéru a tieto nadstavby sú spravidla funkčne/vzhľadom obmedzené. Lepšie sú na tom výrobcovia ERP, ktorí spolupracujú s firmou, ktorá sa špecializuje na e-shopové redakčné systémy. Aj oni vám vedia poskytnúť balík, ale v tom prípade získate aj profesionálnu CMS aplikáciu, aj tesné spojenie e-shopu s ekonomickým systémom. V každom prípade sa však pýtajte na referencie takýchto riešení.

Väzbou ERP - CMS sa nemusíte obmedzovať, veľa e-shopov pracuje tak, že objednávky z e-shopu do ekonomického systému prepisuje obsluha. Takýto model je však použiteľný len pri malom počte objednávok denne. Pri väčších počtoch by už prepisovanie objednávok zamestnalo vlastnú pracovnú silu a je spravidla lacnejšie dokúpiť si prepojenie ERP - CMS, ako zamestnať človeka len na prepisovanie objednávok.

Prepojenie ekonomického systému a e-shopu môže byť rôzne:

 • systémové / natívne, kde je obsluha e-shopu integrovaná do ERP. E-shop je automatický aktualizovaný podľa zmien skladových kariet v ERP a objednávky sa zapisujú priamo do ekonomického systému.
 • import/export údajov medzi ERP a e-shopom. Takéto prepojenie môže byť dávkové (raz za čas sa synchronizuje cenník a objednávky) alebo v reálnom čase, keď ERP aktualizuje e-shop ihneď po zmene v skladovej karte a e-shop okamžite zapisuje objednávku do ekonomického systému. Spojenie v reálnom čase je veľmi náročné na kvalitu spojenia medzi serverom s ERP a serverom s e-shopom. Platí to najmä v prípade častých zmien cenníka a pri väčších počtoch objednávok. Skutočne veľké e-shopy preto umiestňujú databázy ERP a e-shopu do jednej vnútornej siete.

Samozrejme, prepojenie môže byť aj jednostranné - len export cenníka/skladu do e-shopu alebo len export objednávok do ERP. Všetko záleží na počte položiek, tovarov a objednávok. Sortiment e-shopu, kde je 30 tovarov, sa dá v pohode aktualizovať ručne. A 5 objednávok prepíšete raz-dva. Ale pri tisícke tovarových položiek je už ručná aktualizácia náročná, okrem spotreby času je tam aj riziko chyby ľudského faktora. A vy potrebujete predávať, nie hrbiť sa nad fakturáciou.

Pri výbere ERP sa môžete pokojne rozhodovať aj podľa ceny, veľká väčšina dnešných ekonomických programov umožňuje výmenu dát v XML, takže výraznú chybu nespravíte. Ale podobne ako pri redakčnom systéme záleží na tom, či sa dá program upgradovať a doplniť novými funkciami. Na začiatok si môžete kúpiť aj najlacnejšie riešenie, ale zistite si, či máte možnosť bezbolestného prechodu na vyššiu verziu. Pretože nároky konverzie zo systému na systém sú vysoké - takéto výmeny sa spravidla realizujú až ako posledný zúfalý krok. Konverzia znamená prevod dát, niekedy sa nedajú prekonvertovať 1:1 a časť sa neprenesie. A nový systém znamená aj nové zaúčanie obsluhy.

Ak vás netlačí čas, dá sa najprv vybrať redakčný systém pre e-shop a od neho odvinúť ekonomický systém. Autori CMS už vedia, s ktorými ERP systémami pracujú ich e-shopy a vedia vám ekonomický systém odporučiť. Povedia vám tiež, aký formát exportu/importu dokážu spracovať a vy sa budete vedieť spýtať vo firme, ktorá predáva ERP. V prípade potreby sa vie tvorca CMS prispôsobiť ERP, opačne to býva ťažšie. Pretože každú inštaláciu e-shopu je možné upraviť na mieru, kým u ERP aplikácie to spravidla nejde.

Obrázok 1 E-shop integrovaný do ekonomického systému

 • + obsluha e-shopu je totožná s obsluhou ERP
 • + jednoduchá práca s objednávkami a faktúrami
 • + spravidla cenovo výhodné riešenie
 • - spravidla limitovaný vzhľad e-shopu
 • - spravidla obmedzená funkcionalita e-shopu
 • - výpadok ERP znamená automaticky aj výpadok e-shopu
Obrázok 2 E-shop, ktorý je partnerom ERP

 • + bezproblémový export/import údajov
 • + profesionálny e-shop
 • + spravidla cenovo výhodné riešenie
 • + e-shop je funkčne nezávislý na ERP
Obrázok 3 E-shop nezávislý na ERP

 • +/- kvalita exportu/importu závisí od kvality e-shopu a ERP
 • + voľný výber ERP a e-shopu podľa vlastných potrieb
 • +/- balíková zľava nie je, ale cena je pod kontrolou
 • +/- možnosť využiť open source redakčné systémy
Obrázok 4 E-shop bez ERP

 • +/- vhodný len pre šedú ekonomiku, predaj vlastných výrobkov bez dokladu, najčastejšie cez komunitné weby (facebook) alebo profesionálne trhoviská (eBay, mimibazár).

Tento výber softvéru sa ukázal ako príliš rozsiahly a tak je rozdelený (predbežne) na dve časti. V texte tiež nie sú živé odkazy na jednotlivé softvéry - tento seriál sa snaží byť nestranným a tak odporúča použiť vyhľadávanie. Na rozdiel od CMS je trh s ekonomickými systémami pomerne stabilný a hráčov nie je veľa. Dá sa preto v pohode zostaviť tabuľka, kde si porovnáte požadované vlastnosti ERP. V ďalšej časti seriálu si tú tabuľku budete vedieť doplniť o veci, ktoré má mať CMS a budete sa vedieť zorientovať aj u ekonomických systémov, ktoré sú ponúkané s e-shopovými nadstavbami.

Samostatnou kapitolou by bola voľba banky vzhľadom na možnosti online platieb. Ale tú si preberieme v rámci prevádzky e-shopu, na začiatok je z pohľadu e-shopu v podstate jedno, akú banku si zvolíte. Najmä ak to bude... viac v ďalších dieloch :)

 • ÚSPEŠNÝ E-SHOP I.: Ideme na vec
 • ÚSPEŠNÝ E-SHOP II.: Vyberáme softvér
 • ÚSPEŠNÝ E-SHOP III.: Staviame
 • ÚSPEŠNÝ E-SHOP IV.: Štartujeme
 • ÚSPEŠNÝ E-SHOP V.: Bojujeme
 • ÚSPEŠNÝ E-SHOP VI.: Rastieme
 • ÚSPEŠNÝ E-SHOP VII.: Zvládame úspech

Tento seriál nie je písmo sväté a vychádza z dlhoročných skúseností autora článku s tvorbou a správou e-shopov. Ak máte informácie, ktoré dopĺňajú alebo opravujú tie z článku, pridajte ich, prosím, do komentárov.

Rastislav Weber Rastislav Weber

Som študovaný marketér. Internetu, internetovým aplikáciám a internetovému marketingu sa venujem od roku 1998. Do roku 2009 som pracoval ako freelance, od 2009 som spoločníkom MANETI, s.r.o., kde mám na starosti návrh internetových aplikácií a praktický internetový marketing. Starám sa biznis našich klientov, riadim vlastné projekty a popritom školím, píšem, čítam a fotím. Ak mám viac času, tak lozím po horách alebo sa potápam :)


Hodnoť článok:
0 0

17 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Gabo L. 26.7.2012 14:37:08
Kedy bude pokračovanie????

ÚSPEŠNÝ E-SHOP III.: Staviame
ÚSPEŠNÝ E-SHOP IV.: Štartujeme
ÚSPEŠNÝ E-SHOP V.: Bojujeme
ÚSPEŠNÝ E-SHOP VI.: Rastieme
ÚSPEŠNÝ E-SHOP VII.: Zvládame úspech
0 0 MH 8.5.2012 14:35:17
@Juraj: "na cierno" sa da predavat aj na internete. by si sa cudoval kolko takych sa najde.

robil som uz aj riesenia, ktore sluzili na spravu poloziek na skalde, prip. boli prepojene s externym skladovym hosp.

co sa faktur tyka to dnes ponuka uz takmer kazde eshop riesenie, staci sa lepsie poobzerat.

i6 nepoznam. poznam IE6 co je zastaraly web browser, no v priapde ak si tym "i6" myslel ten tak nechapem tej poslednej vete:

"Tie vacsie az po tom ,co im to prepoja s uctovnictvom a bude im fungovat skladove hospodarstvo spolu s eshopom ,ale zas chcel by som vediet kto pouziva napr i6 a chodi na zajtra.sk , nic v zlom."
0 0 Juraj Moric 3.5.2012 21:58:51
@Martin Hrkút: Predavat na cierno mozes tak na trhu :D
Kazdopadne zatial nepoznam soft co riesi sklad aj fakturacia a bezi ako eshop ,ak ty ano ,daj nazov. Sklad je povinny ,takze v ramci zakona jednoducho cigler software S4/S3 a slapes maximalne spokojne. Ak nepoznas i6ku ,tak to som prekvapeny.
0 0 Juraj Moric 3.5.2012 21:58:44
@Martin Hrkút: Predavat na cierno mozes tak na trhu :D
Kazdopadne zatial nepoznam soft co riesi sklad aj fakturacia a bezi ako eshop ,ak ty ano ,daj nazov. Sklad je povinny ,takze v ramci zakona jednoducho cigler software S4/S3 a slapes maximalne spokojne. Ak nepoznas i6ku ,tak to som prekvapeny.
0 0 MH 12.3.2012 11:20:59
Juraj: aj mensi obchod potrebuje niekde vystavovat faktury (ak teda nepredavas na cierno). ano da sa to aj inak v externom softveri, no preco? ked vela eshop rieseni to ponuka v zakladnej cene?

i6?
0 0 Juraj Moric 9.3.2012 15:31:55
@Martin Hrkút: Nejaky eshop prevadzkujem a poviem ti, ze mi absolutne nechyba tlac faktur dobropisov. Mensie obchody toto nepotrebuju. Tie vacsie az po tom ,co im to prepoja s uctovnictvom a bude im fungovat skladove hospodarstvo spolu s eshopom ,ale zas chcel by som vediet kto pouziva napr i6 a chodi na zajtra.sk , nic v zlom.
0 0 Rastislav Weber 16.12.2011 21:02:56
Po Vianociach, momentálne staviame a podporujeme úspešné e-shopy :) Keď budú mať konečne inventúry, bude čas na články.
0 0 Gabo L. 8.12.2011 20:41:48
Kedy bude pokračovanie?
ÚSPEŠNÝ E-SHOP III.: Staviame
0 0 MH 10.11.2011 16:02:34
Tak potom pardon :) doslo len k nepochopeniu tabulky z mojej strany
0 0 Rastislav Weber 10.11.2011 09:39:39
@Martin: Bez ERP je myslené úplne bez ekonomického softvéru, teda aj bez účtovníctva. E-shop, ktorý spomínate, som označil ako e-shop nezávislý na ERP. ERP môže byť aj jednoduché účtovníctvo za pár eur, do ktorého niekto preťukáva faktúry, ktoré vygeneroval e-shop. Malý počet tovarových položiek a malý počet objednávok nekladú nároky na ERP, ale aspoň nejaký peňažný denník sa viesť musí - inak by bola daňová kontrola v šoku :-)
0 0 MH 10.11.2011 00:16:53
Bezny eshop nepotrebuje okrem moznosti vystavovat faktury a dobropisy z hladiska uctovnictva v podstate nic viac. Mierne teda nechapem oznaceniu e-shopu bez zbytocneho a zloziteho ekonomickeho softveru za "sedu ekonomiku".

E-shop rieseni, ktore neponukaju tlac faktur a aspon zakladne skladove hospodarstvo je dnes uz velmi malo. Vsetky tie ostatne vratane najvacsich su akoze na hrane zakona? Z akeho dovodu?
0 0 Rastislav Weber 9.11.2011 21:17:14
@Juraj: Asi tak. Ale človek si potrebuje vybrať aj toho plateného profesionála. A o tom bude ďalší diel. Pretože nie všetci profíci na to idú rovnako a rôzne e-shopy potrebujú rôzne prístupy. Niekto potrebuje taký modul a iný zasa onaký - a škoda platiť za niečo zbytočné. Radšej tie peniažky investovať do reklamy...
0 0 Juraj Moric 9.11.2011 20:34:41
Odskusal som asi vsetko co bolo dostupne free ,skoncil som u realnych ludi ,co sa touto problematikou zaoberaju na 100% a som maximalne spokojny :) Ak niekto chce zarabat, musi dat zarobit :) Bez toho to nejde.
0 0 Rastislav Weber 9.11.2011 13:27:28
Každý open source e-shop má exporty/importy (xml). Takže záleží od konkrétneho ERP, či bude schopné takéto štruktúry využiť. Opačne je to zložitejšie, pripojenie ľubovoľného ERP na Magento je v podstate možné, ale je potrebný nový plugin do Magenta. Tam je potom problém podobný ako pri grafike na mieru - modul treba naprogramovať, grafiku nakresliť a následne spracovať do formy vhodnej pre Magento. A to chce čas a veľmi skúseného programátora/webdesignéra. A tí už zadarmo nie sú. V konečnom dôsledku vás môže Magento na mieru stáť viac, než komerčný systém slovenskej firmy. Hotové šablóny sú výhodné - gros práce už spravil niekto iný, vy alebo váš grafik len upravíte detaily (logo, farebnosť, menu...). Odpichnúť sa dá aj od hotových šablón, ktoré sú dostupné zdarma.
0 0 Gabo L. 9.11.2011 11:39:51
K Magente Community Edition sa dá pripojiť ekonomický systém (ERP)? A ako je to s dizajnom na mieru a nie hotovou šablónou?
0 0 Rastislav Weber 8.11.2011 17:04:32
O Magente bude pokec v ďalšom dieli seriálu. M. má svoje výhody aj nevýhody, ale Community Edition + zakúpená hotová šablóna by mohli poslúžiť na slušný a finančne nenáročný začiatok (ak sa nájde aj dostatočne výkonný a cenovo prijateľný webhosting). U riešení tohoto typu však vidím problém v prílišnej komplexnosti. Magento a podobné projekty sa snažia pokryť všetky možné funkcie a následne majú vyššie nároky na obsluhu. Ale ak e-shop spravuje človek, ktorý je IT znalý, Magento je v pohode. Osobne by som ho medzi open source e-shopmi preferoval, ale chýbali by mi tam features, ktoré sú až v platených edíciách a nemal by som chuť programovať ich alebo hľadať/upravovať či kupovať.
0 0 Gabo L. 8.11.2011 16:03:07
Čo hovoríte na Magento?
Zajtra.sk > Život > Podnikanie > ÚSPEŠNÝ E-SHOP II.: Vyberáme softvér (1)


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama