spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Dušan Kocúrek 6.11.2011
Hodnoť článok:
0 0

Manažment projektu inak - Tehly a piesok

Agilný projektový plán nestojí len na piesku...

Produkty sú pri klasickom projektovom riadení pripravené na začiatku veľmi podrobne. Projektový manažér plánuje projekt od začiatku tak, aby v ňom boli všetky úlohy, často až do najmenších detailov. A aj vrátane "bezpečnostnej vaty 10-15%". Robí to v dobrej viere, že projekt je naplánovaný, odhadnuteľný a realizovateľný. Detailné plánovanie sa však v praxi zrúti ako domček z kariet v momente keď sa požiadavky zmenia. A to znamená "čoskoro a vždy".

Agilný projekt má samozrejme tie isté úskalia. No agilita dovoľuje flexibilitu rozsahu požiadaviek, čo by produktový vlastník mal využiť. Využiť aj tým, že backlog bude obsahovať vlastnosti rôznej náročnosti (veľkosti).

Prediktívny aj agilný plán majú tie isté východiská, no projekt realizujú odlišným spôsobom:

  • Agilný projekt má síce dohodnuté dátumy dodania, no obsah dodávky je možné zmeniť. V tradičnom projekte sú väčšinou pevne dohodnuté dátumy, rozsah a často aj rozpočet. To znemožňuje pružne reagovať na zmeny.
  • Plán vždy obsahuje veľké požiadavky, tzv. eposy (v anglickej literatúre sa používa slovo epics). Produktového vlastníka zaujímajú práve eposy vytvárané na základe vízie produktu. Príklad: Správa zákazníkov, Správa produktov, Prehľady.
  • Plán obsahuje niekoľko malých, no konkrétnych požiadaviek, ktoré sa majú dokončiť v jednej alebo dvoch nasledujúcich iteráciách. Nie pre celý plán, len pre niekoľko iterácií! Tieto menšie požiadavky, stories, vznikajú iteratívnym a/alebo inkrementálnym rozdelením eposu. Príklad: Pridanie nového zákazníka, Pridanie kontroly údajov do formulára, Mesačný výkaz účtu


Zdroj: Wikipedia

Agilný plán obsahuje "tehly aj piesok". Eposy (tehly), ktoré tvoria základ aplikácie a stories (piesok), ktoré tvoria detaily.

Produktový vlastník tak má čas pripravovať eposy dopredu, zatiaľ čo tím má čas konkrétne požiadavky (stories) implementovať a dodávať.

Toto je základ dobrého agilného projektového plánu. Ako ale určíme, ktoré eposy potrebujeme skonkretizovať na stories a kedy?

Dušan Kocúrek Dušan Kocúrek

Pracujem ako agile kouč, najčastejšie v NAVTEQ/Nokia/Ness. Keď netrénujem, tak pravdepodobne programujem v .NET. Zakladateľ slovenskej agilnej komunity Agile@Slovakia, http://www.agile.sk. Produktový vlastník riešení ScrumDesk (http://www.scrumdesk.com, http://www.scrum.sk) - aplikácie pre manažment agilných projektov pomocou Scrumu.


Hodnoť článok:
0 0

7 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 - 8.11.2011 21:29:57
@obcan: ja v tom clanku vidim nacrtnutie hrubeho prehladu nejakej temy, ktora sa bude dalej rozoberat, takze mi to dalo predstavu, o co sa asi bude jednat v dalsom clanku + mam teraz predstavu, ako sa taky projekt deli, takze mi to nieco dalo.
0 0 rony spravodaj 8.11.2011 21:06:28
diky moc. tvoja kapitola je daleko za ramec popularnejsie pisaneho textu, predpokladam, ze clanok, pod ktorym diskutujeme je niekde dalej pred tym, cim je tvoja kapitola. je pekne, ze ti nic nedal ale ak si sa uz takym veciam nedal, tak ti mohlo byt len jasne, ze ta nim neoslovuje a cielovka je clovek bez zakladu, ktory uz mas. takze tvoja kritika je nieco ako ked Mojzisove vystupenie v Lampe o fyzike kritizuje fyzik zo SAVky neuvedumujuc si, ze do TV patri zrozumitelnejsie vyjadrovany material :-) Predstav si, ze na tomto webe sa pohybuje tolko ludi s minimalnym vzdelanim voci tebe resp. voci ktoremukolvek absolventovi s dlhorocnou praxou, ze aj tento typ clanku je pre nich mimohviezdny.

Inak tvoju kapitolu si odkladam, chce na precitanie klud a rozvahu :-))))
0 0 Moďerný Občan 8.11.2011 01:26:07
Jaj a link som zabudol http://dl.dropbox.com/u/19288912/School/castbc.pdf
0 0 Moďerný Občan 8.11.2011 01:25:57
@mhp nechcem nijako dehonestovat autora, urcite je profik v tom co robi, ale toto podla mna patri do nejakeho blogu a nie do clanku. Je to kratke a v zasade to nehovori o nicom. Alebo si sa z toho nieco konkretne dozvedel?

@rony tu je cast o agilnych metodikach. Temou BP bol Vyvoj webovych aplikacii pre male a stredne firmy. Kedze som ale na aplikacii nepracoval v teame, agilne metodiky som riesil len okrajovo. A neprikladam celu BP, lebo som v nej riesil komercny produktm, ktory sa teraz predava. Myslim, ze ani skole som nedal vyhradne prava. Uz si nespominam..
0 0 rony spravodaj 7.11.2011 23:27:09
nakopiruj sem tu bakalarku, vdaka.
0 0 - 7.11.2011 20:18:43
@obcan: na zaklade poslednej vety predpokladam, ze k tomu clanku bude este pokracovanie s viac detailami. Btw, dakujem autorovi, ze to este nevzdal s tymto serialom :).
0 0 Moďerný Občan 7.11.2011 18:54:27
Nic v zlom, ale vela som sa z tohto clanku nedozvedel a aj moj vseobecny pokec v bakalarke na tuto temu da citatelovi podstatne viac.
Zajtra.sk > Život > Rozvoj projektu > Manažment projektu inak - Tehly a piesok


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama