spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Roberto Kurucz 20.10.2011
Hodnoť článok:
0 0

Všade je už StartUp

alebo prečo mnohé z nich neuspejú...

Neviem ako vy, ale v poslednej dobe sa pomerne často stretávam so slovným spojením StartUp. Pod slovom startup sa často rozumie hlavne začínajúca firma z oblasti IT ktorá sa rozhodla najprv možno z nadšenia vyvíjať softwarový produkt, službu čí mobilnú alebo webovú aplikáciu. Dnes sa už takmer žiadna konferencia nezaobíde bez startup súťaže alebo minimálne prezentácie. Som rád, že sa tejto oblasti dáva pozornosti a mladím podnikavcom možnosť prezentácie. No rád by som sa v dnešnom článku na túto oblasť pozrel aj z iného uhla.

Slovo startup sa podľa mňa až moc začína u nás predcenovať a pre niektorých je startupom už aj to, že vstanú z postele. Ono to síce je taký štart, ale akurát tak štart do dňa. V jednom zo štúdií tejto oblasti som čítal jednu zaujímavú štatistiku ( link na ňu žial už neviem nájsť ) : 80 až 90 % start-upov sa nepodarí naplniť ich očakávané plány a svoj biznis často z tohto sklamania potom zabalia. Samozrejme, vždy sa oplatí ísť do toho, ale je doležité si predtým riadne premyslieť aj zopár iných vecí ako len to ako bude dizajnovo vyzerat náš web alebo aplikácia.

Chyby StartUpov

Zídu sa traja IT vývojari a na svoj produkt alebo službu pozerajú často iba zo svojho pohladu. Ak to so svojím biznis plánom myslia vážne, je potrebé, aby si do tímu privzali aj človeka z oblasti marketingu, ktorí síce možno nevie všetko o IT, ale vie ako to správne uviesť na trh. Proste musí tam vstúpiť človek, ktorý vám povie : Takto to chceme a takto to bude mať zmysel. Celú túto vec najlepšie vystihuje jedna myšlienka ktorá preletela Twittrom : ,, Veľký problém dnešných startupov je, že managera robí programátor. Skúste dať naopak managerovi niečo naprogramovať.

Jednoduchosť na prvom mieste

Občas sú niektoré startupy natoľko pretechnizované, že zabúdame na jednoduchosť. Osobne si myslím, že tie najlepšie startupy v blízkej dobe vzídu z jednoduchých vecí a potrieb ľudí. Ak poznáte hru Doodle Jump pre mobilné platformy iOS alebo Android tak pri tejto hre spoznáte úspech v jednoduchosti ? Táto hra obsahuje úplne jednoduchú grafiku a hratelnosť pochopí ihneď aj malé dieta. Skáčete po oblakoch so zeleným tvorom, nesmiete spadnúť a sem tam sa vyhnete príšerám. To je celý dej hry. Vývojár tejto inak chytlavej hry je dnes ako sa vraví za vodou. On proste pochopil, že užívatel mobilu nepotrebuje graficky náročnú hru, ale len prostú ,, odreagovačku na pár minút,,. Treba si uvedomiť pri akomkoľvek startupe, že najdôležitejšiu úlohu hrá užívateľ. A ten od akéhokoľvek produktu alebo služby očakáva dve veci. Bude to fungovať a nepotrebujem k tomu návod - čiže to robiť pre úživatela čo najjednoduchšie. Mnohí svoje aplikácie alebo služby testuju len medzi svojou IT - komunitou. Je dôležité si k testovaniu pripustiť ľudí z bežného prostredia. Od študenta na ZŠ až po robotníka čo vám zatepluje bytovku. Od nich sú tie najlepšie spätné väzby a v podstate asi hlavne pre nich tvoríme to čo tvoríme.

Prezentácia a investori

Ak sa rozhodneme pre svoj startup získať investora a financie je nesmierne doležitá prezentácia. Často pri prezentovaní svojho nápadu pred investormi máte len pár minút na to,aby ste ho zaujali. Háčik je, ale v tom, že pripraviť sa na túto prezentáciu nie je otázkou pár minút, ale občas treba na ňu aj pár dní. Prečo? Investora budú zaujímať hlavne peniaze a nielen navrátnosť vkladu, ale aj zisk. A tak vás zaskočí otázkami typu : Za ako dlho sa nám vráti vklad? Akým spôsobom to chcete dosiahnuť? Máte už prvých klientov? Ako je na tom konkurencia? Urobili ste si prieskum trhu? Ak na tieto otázky odpoviete len tak z brucha, investor to hneď spozná a vaša šanca na jeho ulovenie klesá. Jednoducho ľudom z tejto brandže nestačí len dobrý nápad. A mnoho skvelých nápadov pohorí práve na tejto veci.

Podľa môjho osobného názoru by vstup investora mala byť, ale skutočne posledná možnosť pre startup. Investor vám síce vleje peniaze a nejaký ten mentoring do vášho nápadu, ale často aj vezme ten pocit slobodnej firmy, ktorá ide a tvorí svoj produkt svojou vlastnou cestou. Ak svojmu nápadu skutočne verím, tak by som pre jeho rozbehnutie osobne hladal inú formu financovania akou je investor. Začal by som šetriť, požičal si od rodičov, rozbiehal svoj projekt popri práci. Dôvod? Mnohí úspešní startupisti tak začali. Boli si vedomí toho, že sa musia snažiť,aby sa im vrátili ich vlastné financie v čo najdohladnejšej dobe, poprípade aby ich čo najskôr vrátili svojim rodičom či blízkym. A navyše zrejme niet lepšieho pocitu ako keď si staviate naozaj firmu na vlastnom piesočku a nikto iný vám do toho nedeleguje. No a čo sa týka mentoringu ktorí vám investor ponúkne, tak si myslím, že ten dokážete objaviť aj sami. Internet je plný rôznych rád, tipov a inšpirácii pre know - how. A niet lepšej školy ako sa učiť na vlastných chybách. Týmto samozrejme nikoho neodrádzam od vyhladávania investorov. Toto bol môj skromný názor z iného uhla na StartUpy u nás na slovenskej a českej scéne.

Ďakujem za pozornosť a prajem vám úspešné startupy v osobnom aj pracovnom živote.

Roberto Kurucz Roberto Kurucz

Som Slovák, narodený v roku 1985 v Českej republike.Rodinu a ani niektoré životné okolnosti si človek občas nevyberie a tak som sa stretol so všeličím,no čo nás nezabije to nás posilní.Všetky tieto skúsenosti ma viedli k jednej veci.Venovať sa článkom,prednáškam a workshopom na tému motivácia a osobný rozvoj.Mojou túžbou a vášnou je motivovať človeka nech je v akejkoľvek životnej situácii.Mojím prvým krokom k naplneniu týchto mojich cieľov je aj projekt na stránke www.nikdysanevzdaj.com


Hodnoť článok:
0 0

3 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 - 30.10.2011 20:27:00
"Veľký problém dnešných startupov je, že managera robí programátor. Skúste dať naopak managerovi niečo naprogramovať." - moja osobna skusenost: pracoval som pre 2 ceske a 1 slovensku firmu a fakt bol taky, ze v 2 boli sefovia byvali programatori a v tretej serverista. A vsetky 3 prosperuju. Takisto by som spomenul napr. Bill Gatesa na vyvratenie toho tvrdenia. Fakt je taky, ze skusenosti v poli (logicky) davaju naskok, pretoze clovek vie, s cim vlastne pracuje. Pracoval som v 1 z tych firiem, kde predajcovia(= lídry na projektoch, ktore zohnali) boli ludia, ktory o programovani nemali pojem - total katastrofa, mimoriadne frustrujuca skusenost (nebudem vysvetlovat), jeden z dovodov, ktore ma priviedli k odchodu. na slovensku podla mna nie su dostatocne vysoke platy, aby vykompenzovali pracu s niekym, kto poriadne nevie o com hovori...
0 0 Roberto Kurucz 20.10.2011 15:56:13
Tony Brash: Vdaka za pochvalu,ta vzdy cloveka potesi a povzbudi k dalsim clankom.Inak aj ja sledujem tvoju tvorbu tu na zajtra.sk a tvoje clanky su taktiez top.Zvlast sa mi pacil ten o tom ako ku nam prichadza Next big think z Izraelu:)
0 0 Tony Brosh 20.10.2011 14:55:13
Very very nice :) Preosial si to cez 3 sita a napisal si skvely clanok congrats. Suhlasim absolutne so vsetkym. Je zaujimave divat sa na to ako si ludia nachadzaju tieto slovicka ako startup, urobia z nich "znacku" a postupne sa to transformu az kym to cool slovicko strati na sile a opat sme za na zaciatku. Inak nikdysanevzdaj super projekt!
Zajtra.sk > Život > Podnikanie > Všade je už StartUp


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama