spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Matúš Koprda 4.9.2011
Hodnoť článok:
7 0

Pomodoro

Nechce sa ti robiť? Alebo by sa ti aj chcelo, ale nemôžeš sa sústrediť? Ako posledná záchrana ti môže pomôcť technika "Pomodoro". Je prekvapivo účinná a to hovorí niekto, čo neuznáva GTD ani iný prísny time management.

Čo majú rajčiny s produktivitou?

Pomodoro je vo svojej podstate metóda time managementu. Pod time managementom si veľa ľudí (vrátane mňa) predstaví kopu zoznamov, TODO listov, úloh, kalendárov, plánov a iných vecí, ktoré sami o sebe čas spotrebovávajú. Pomodoro má od toho našťastie ďaleko a ide skôr o veľmi jednoduchý a rýchly psychologický "hack". ..a podozrivo účinný.

Táto metóda je hlavne pre ľudí, čo vykonávajú činnosť vyžadujúcu veľa sústredenia na jednu vec a z toho hľadiska ju budem aj rozoberať. Názov vychádza z kuchynskej "minútky", ktorá občas máva tvar rajčiny (taliansky pomodoro). My si vystačíme s akoukoľvek minútkou, resp. niečím, čo dokáže odpočítavať čas a na konci zazvoní. Keď chceš byť strašne cool, bez rajčiny to samozrejme nejde. Prípadne môže byť aj mechanický pomaranč. ;)

Postup

  • Natiahni rajčinu na 25 minút
  • Makaj
  • Po zazvonení si daj povinnú 5 minútovú pauzu

Toto opakuj koľkokrát chceš a po každých štyroch pomodorách si daj dlhšiu pauzu (15-20 minút).

Teraz to dôležité...

Čo robí pomodoro funkčným je vnímanie týchto úsekov. Buď pred začatím alebo tesne po začatí úseku si treba určiť jednu úlohu, na ňu sa zamerať a do najväčšej možnej miery ignorovať čokoľvek iné. Toto je veľmi dôležité. Maily, IM správy, nutkanie pozrieť si čo je nové na sociálnej sieti X a aj okolitých ľudí treba jemným a vyberaným spôsobom poslať preč.

Celkový efekt je dosť zaujímavý. Za 25 minút sa toho nedá až tak veľa stihnúť, takže ťa to motivuje pohnúť riťou, aby si aspoň niečo stihol/la. Keď počas 25-minútového bloku príde akékoľvek rozptýlenie, odlož si ho do 5 minútovej prestávky. Ignorovať všetko mimo určenej činnosti sa dá aj bez vymedzených časových úsekov, ale je to ťažké, okrem iného preto, že všetky relatívne nepodstatné veci sa dajú odložiť len na neurčito, takže ich asi radšej ani neodložíš a pozrieš si aká kravina zas vyliezla na Facebooku. A produktivita ide dole vodou.

S pomodorom si povieš, že však 15 minút ten mail počká a nerušene pracuješ ďalej. Takto sa pekne odseparujú činnosti, zruší sa multitasking, ktorý ničí sústredenie a stihneš sa venovať aj podstatným veciam aj blbostiam, bez straty produktivity. Navyše za 5 minút nestihneš zabudnúť čo si robil/a a po prestávke môžeš veľmi rýchlo pokračovať.

Pomodoro je vyslovene dobré na situácie keď ti behajú myšlienky kade tade a potrebuješ sa začať sústrediť. Ja väčšinou skončím tak po druhom úseku, lebo mi to natoľko naštartuje koncentráciu, že sa mi prestanú chcieť robiť prestávky. Je až neuveriteľné ako dobre to funguje. Minimálne na mňa.

V návodoch sa zvykne odporúčať písať si činnosti na papier a po každom pomodore robiť krížik. Na to som ja moc pohodlný, ale má to jednu obrovskú výhodu - vieš si presne odmerať koľko času trvala ktorá úloha.

To je v skratke technika pomodoro. Za 30 rokov existencie (áno, také je to staré) si získala kopec fanúšikov, teraz je velice "in" a existujú o nej dokonca celé knihy. Myslím, že takýto stručný návod bohate stačí, takže keď najbližsie pôjde do tuhého, odporúčam skúsiť.

Matúš Koprda Matúš Koprda

Momentálne robím internety a keď budem veľký, snáď sa dostanem aj k hrám alebo niečomu zmysluplnému. :) Mám rád minimalizmus, obskúrnu hudbu, všetko geeky a rýpanie sa v detailoch. Ďalšie kecy odo mňa nájdeš na brm.sk a na Twitteri @blade_sk.


Hodnoť článok:
7 0

18 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Mišo 27.9.2016 21:15:07
Jjjjj technika je fakt super. Vlastne je to len jednoduchý trik s kuchynským minútovačom, ktorý môže priniesť ohromné výsledky :-) Poraziť prokrastináciu, zvýšiť produktivitu, motivovať. Dokonca i učenie sa je vďaka paradajke efektívnejšie: cez prestávky sa vedomosti uložia do pamäti takže nebudú vytlačené novými vedomosťami. Trik fakt odporúčam ;)

O prínosoch pre učenie som písal na mojom webe o vzdelávaní:
http://bezbolestneucenie.sk/pomodoro-technika/
0 0 Igor Fedorko 16.9.2011 18:14:28
tak toto je naozaj super:) dik za tip
0 0 Ján Vdovec 16.9.2011 13:18:11
Pomodoro na trochu vyššej úrovni (anglicky): http://www.nicheprofitclassroom.com/blog/pomodoro-method-to-manage-time-effectively/ - páči sa mi to samotné plánovanie, ktoré tam je navyše oproti tomuto článku - konkrétne ten Activity a To-Do list... Ten Record sheet je už myslím zbytočná papierovačka. Tak je možné pracovať na odstraňovaní zlých návykov pri práci. Inak ja na windowse používam egg.timer - http://e.ggtimer.com/pomodoro - jednoduché a plní svoj účel.
0 0 - 16.9.2011 09:29:03
@andrej: ved aj rozmyslanie je praca ;). cize si ho das do tych 25 minut, kedy pracujes.
0 0 Andrej Molnar 16.9.2011 02:19:17
podla mna blbost, obcas treba aj rozmyslat, nie vzdy robite ako "delnik", mozno len ked robite na vymysloch inych, IMHO
0 0 viťo 5.9.2011 16:33:47
Hmmm, toto si neviem predstavit pri fyzickej praci.. bolo by to kontraproduktivne. co sa tyka webu, ja mam pauzu raz za 30-40 minut - ked dostanem chut na cigo :)
0 0 Fero Volar 4.9.2011 23:42:05
To si sikovny, ze si sa do toho za 2 mesiace dostal ;)
0 0 Martin Plakinger 4.9.2011 22:00:01
Tak som to dnes vyskusal. A nejaky efekt to predsalen malo. Jedine co sa mi nepacilo bolo, ze zakazdym co zazvonil casovac tak ma skoro slak trafil :)
0 0 Miro 4.9.2011 16:20:36
http://www.focusboosterapp.com/ je celkom sikovna utilitka, aj ked mozno az prilis primitivna
0 0 Dušan Kocúrek 4.9.2011 16:09:25
Pekný článok, Matúš.

Pomodoro odporúčam na agile školeniach už niekoľko rokov a ešte stále je pre mňa zaujímavé pozorovať ľudí, ktorí neveria, že koncentrovať sa dá tým, že:
- Robím iba na jednej úlohe, nie na viacerých.
- Mám otvorenú práve jednu aplikáciu. Tú ktorú používam.
- Pracujem v intervaloch a až potom prepnem kontext.

A práve Pomodoro je technika, ktorá to umožní veľmi jednoducho. Horšie to už je so sebadisciplínou...
0 0 - 4.9.2011 15:51:15
pomodoro som skusal, ale nejak mi to nesadlo :-/. moze to byt tym, ze som to skusal, ked som bol unaveny a potreboval som extra motivaciu pokracovat, ale dopadlo to tak, ze som bol este skor unaveny ako inokedy a k tomu este frustrovany. asi 100 ludi, 100 vyhovujucich technik.
1 0 MH 4.9.2011 15:38:19
kto mate androida dobra appka na pomodoro je - "pomodoroido" (cucnete v markete)
0 0 Miroslav Rosival 4.9.2011 13:28:11
No idem vyskúšať :)
0 0 František Čaník 4.9.2011 12:06:51
to by som toho moc neporobil :D hlavne ked odpojim inetrnet... to vies... programator :D
0 0 Michal Chovanec 4.9.2011 11:12:36
a úplne najlepšie je odpojiť internet
1 0 Dušan Korytko 4.9.2011 10:33:39
Asi najlepsi clanok, co som tu kedy cital.
0 0 Štefan Hosťovecký - SthosStudio 4.9.2011 10:09:46
Dúfam že to bude fungovať aj u mňa hlavne pri učení sa do školy :))


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama