spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Tomáš Abaffy 28.10.2010
Hodnoť článok:
4 0

Ako začať podnikať na nete: Živnosť vs. S.R.O. [INFOGRAFIKA]

Si web designer, programátor, venuješ sa SEO alebo si aktívny bloger a dostal si sa do fázy, že sa zo záľuby, občasných brigád stáva tvoj každodenný chlieb. Uvažuješ o tom, že by si chcel začať podnikať? Prečítajte si o výhodách a nevýhodách živnosti a vlastnej sro-čky, tak ako to vidím ja, web dizajnér, programátor, tvorca webov, ktorý skúsil oboje formy podnikania.

Nebudem uvažovať, či má vôbec význam podnikať. Predpokladám, že kto začal uvažovať nad založením firmy alebo živnosti, tak má asi na to dostatočné dôvody (rastúci počet klientov, prevažne firemnú klientelu, ktorá uprednostňuje faktúry, dosiahnutie 18. roku života a pod).

Posledný týždeň sa ma asi 5-6 kamarátov spýtalo tie isté otázky: Ako začať podnikať (ako programátor, web designér, SEO konzultant, blogger...), aké výhody a nevýhody má živnosť, aké výhody a nevýhody sro-čka. Keďže ja som skúsil oboje a už niekoľko rokov (vraj úspešne) podnikám, tak by som im rád poradil. Nie som ani ekonóm a ani právnik, venujem sa web designu (moje portfolio), programujem, píšem články a robím videoblogy, preto nečakajte zákonmi nadupaný článok. Pokúsil som sa to napísať jednoducho, aby to bavilo čítať tých, ktorí neradi čítajú tie právne omáčky a urobil som k tomu aj infografiku, nech to baví čítať aj tých, ktorí nečítajú nič.

Nebudem uvažovať, či má vôbec význam podnikať. Predpokladám, že kto začal uvažovať nad založením živnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným, tak má asi na to dostatočné dôvody (rastúci počet klientov, prevažne firemnú klientelu, ktorá uprednostňuje faktúry, dosiahnutie 18. roku života a pod).

Infografika: Živnosť verzus S.R.O.

Infografika: Živnosť verzus Spoločnosť s ručením obmedzeným - ako začať podnikať

Už si si vybral? Nevieš čo chceš byť? Tak čítaj ďalej...

Všetko dôležité o živnosti

Živnosť je najjednoduchšia forma podnikania, dá sa ľahko vybaviť na živnostenskom úrade, treba pár Eur na kolky. Živnostník je podnikateľ, ktorý je často jediným zamestnancom tejto “firmy”. Nie je to však podmienkou, jeden živnostník môže mať teoreticky nekonečne veľa zamestnacov, ak im má z čoho platiť plat.

Živnostník môže viesť jednoduché účtovníctvo alebo podvojné účtovníctvo. V prípade, že si uplatňuje paušálne náklady nemusí si vôbec viesť účtovníctvo výdavkov. V tom prípade sa automaticky odráta 40% jeho prijímov, akože sú to paušálne výdavky. A 19% daň platí len z toho zvyšku, čiže z tých 60%.

Živnostník si musí platiť zdravotné poistenie a odvody do sociálnej poisťovne (šetrenie na dôchodok). Problém je, že sú to percentá z tvojho prijímu, a čím viac zarábaš, tým väčšie zdravotné a sociálne odvody platíš. Pri vysokom prijíme sa ti živnosť neoplatí.

Živnostník si môže kedykoľvek vyberať svoj zisk a použiť ho akokoľvek, lebo peniaze živnosti sú jeho vlastné peniaze. Živnosť sa dá pozastaviť a znovu obnoviť, a v čase pozastavenej živnosti akože nepodnikáš. Jeden živnostník môže mať len jednu živnosť.

Všetko dôležité o S.R.O.

Spoločnosť s ručením obmedzeným (skrátene s.r.o.) je spoločnosť s ručením obmedzeným. Čo to znamená? Že podnikateľ (majiteľ s.r.o.) neručí za svoju firmu celým svojim majetkom.
Náklady na založenie s.r.o.čky sú oveľa vyššie (pokojne sa to môže vyšplhať aj na 1000 Eur so všetkými potvrdeniami, kolkami a podpismi notáriek), prevádzka spoločnosti je trochu náročnejšia na papierovanie, než živnosť. Ja som to riešil tým, že som si našiel účtovníčku, ktorá mi okrem účtovníctva pripravuje snáď všetky tie papiere, čo treba. Ty ako web designér, programátor radšej obetuj 20 - 100 Eur mesačne na svoju účtovníčku, nech sa nemusíš tými vecami zaoberať.

Ak si založíš s.r.o., tak môžeš byť zamestnancom svojej firmy, ale nemusíš. Dokonca nepracovať vo svojej firme má aj mnohé výhody. Firma totiž musí za svojich zamestnancov platiť odvody do sociálnej poisťovne i zdravotnej poisťovne. Sú to pomerne veľké náklady. Pokiaľ sám seba nezamestnáš vo svojej s.r.o.čke a si len konateľ, ktorý nedostáva žiaden plat, tak nemusíš za seba platiť odvody do sociálnej ani zdravotnej poisťovne. Teda tvoja firma nemusí. Ty sám musíš platiť zdravotné poistenie ako dobrovoľný samoplatiteľ, no platíš ho v úplne minimálnej výške.

Tomáš, ty kašleš na dôchodok?

Spýtal sa ma zhrozene kamoš, keď som mu povedal, že si nesporím ani v prvom ani v druhom pilieri (resp. existuje ešte zo živnostenských čias, ale nič tam nepridávam). Asi som v jeho očiach klesol z niekoho šikovného, na blbca, čo nemyslí na budúcnosť. Nuž, môj názor je, že som príliš mladý na to, aby som si šetril na dôchodok. Teraz tie peniaze viem použiť aj lepšie, na výlety, šport, investície do softwaru, hardwaru, ľudí, čo budú pre mňa programovať. Na dôchodok si budem (možno) šetriť, tak cca 15-20 rokov pred dôchodkom. Navyše "štátny dôchodok" bude aj tak na prd, a nevyžijem z neho. Čiže možno bude jedno či ho mám, alebo nemám, tých "pár stovák" mi príjemnú starobu nezabepečí. Čiže by som sa mal o svoj dôchodok postarať sám, napríklad zakladaním takých portálov, ako je zajtra.sk, lebo o polroka budeme zarábať veľké peniaze na reklame :-)

Odvody do sociálnej poisťovne (to je prvý aj druhý pilier dokopy) nemusíš platiť vôbec. Oplatí sa to hlavne, ak očakávaš vyššie prijímy, tak by odvody v prípade živnosti z nich zobrali veľmi veľké percentá.

Spoločnosť s ručením obmedzeným musí viesť podvojné účtovníctvo. Nič ako paušálne náklady neexistujú. Za podvojné účtovníctvo si účtovníčka bude účtovať viac ako za jednoduché, lebo jednoduché je asi jednoduchšie. Pri podvojnom účtovníctve vzniká daňová povinnosť zaplatiť daň z nejakej faktúry v deň vystavenia faktúry, nie je podstatné, či ti klient zaplatil faktúru alebo nie, tým že si faktúru vystavil je to tvoj "výnos" a musíš z neho zaplatiť daň (pri najbližšom daňovom priznaní v marci nasledujúceho roka)

Zisk si akože môžeš vyberať jeden krát ročne. V daňovom priznaní je uvedený zisk firmy za minulý rok a ten si môžeš sám sebe vyplatiť ako svoj podiel na zisku (a ten už nezdaňuješ). Môžeš mať aj viac firiem, resp. byť spoločníkom vo viac s.r.o-čkách. Každá spoločnosť s ručením obmedzeným môže mať aj viac majiteľov. Ak chceš založiť firmu s kamarátom - napríklad ty dizajnuješ a on programuje - tak spoločná s.r.o.-čka môže byť lepšou voľbou, ako dve živnosti.

Tomáš Abaffy Tomáš Abaffy

Som zakladateľ či spolutvorca webov ako Zajtra.sk, Mediálne.sk, BIRDZ, Varecha.sk, rád rozbieham weby od nuly...
Nájdeš ma na Twitteri, FB, BIRDZi či v mojej firme. Teším sa, keď sa ozveš! :)


Hodnoť článok:
4 0

35 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

1 0 Zoltán Mitlík 30.1.2013 15:45:05
Zivnost zrusena, s.r.o. zalozena. Asi tak :)
0 0 Milan Dvorský 7.1.2013 00:12:15
ako sa maju veci teraz?
0 0 Patrik Čevela 16.4.2012 22:09:36
@zoltan ak mas sikovnu uctovnicku, dokazes peniaze z firmy dostat aj inak ako na vyplate, pricom si mozes stale udrzat minimalku. pri uveroch to je vsak horsie (ale ak tocis sukromne peniaze na ucte u nich, tak to problem nie je, pretoze banka pozera na vypis z uctu, a ak tam budes mat raz mesacne vklad xxx€ tak to budu brat ako za vyplatu). Hypoteka ako taka ma podobne podmienky ako uver (zas musis tocit peniaze na sukromnom ucte).
0 0 Zoltán Mitlík 15.4.2012 08:57:25
Ja som zivnostnik a dost ma prekvapilo ze dane platis len z uhradenych faktur. Moja uctovnicka to vyvracia a pravidelne tie dane musim platit aj z neuhradenych faktur, nakolko dane sa mi vyratuvaju z vystavenych faktur a nie prijatych uhrad na ucte...Rovnako danova povinnost mi vznika datumom uvedenym na fakture, cize ked som fakturu vystavil v decembri a je uvedena danova povinnost v decembri a mne zaplatia v januari buduceho roka, tak dane platim za minuly rok...Teraz je otazka ci zavadza clanok alebo moja uctovnicka, lebo ma to tento rok stalo rapidne zvysenie socialky a zdravotneho aj ked som si velke faktury nechal uhradzat az na novy rok.....

Rovnako som rozmyslal ze prejdem na sro, ale k mojim nakladom na zivot (splatky auta, najom, nafta, telefony atd) by som si musel dat velky plat a tym padom vela socialky zdravotne, dane z prijmu atd...Keby som len konatel a vyplacam si odmeny, to by som musel byt jasnovidec kolko si mam vyplatit aby som mal pokryte vsetky zivotne vydavky na par mesiacov do predu? Minimalna mzda nemoze byt lebo mi nestaci ani na splatky auta...Ked som len konatel a tym padom nezamestnany, ako sa ku mne chova banka ak by som chcel uver, hypoteku? Tieto veci ma dost zaujimaju lebo aj to patri k zivotu...dlho som uz rozmyslal na sro ale aj to uctovnictvo. Teraz zaplatim za uctovnictvo 20 eur rocne. Pri sro to moze byt aj 50-100 eur mesacne..A som tam ako keby som platil odovdy skoro...Znamy co maju sro vravia ze lepsie je minimalna mzda, z minimalky oficialme nevyzijem...Nie je to take jednoduche...Na dochodok si sporim aj pomimo uz 10 rokov na dochodkovom sporeni...
0 0 tester 27.3.2012 11:47:24
cau tomas, ak budes moct .. asi okrem mna bude Xdalsich vdacnych za podobny clanok o platca vs neplatca dane :) je to komplexnejsia tema a na nete je nespocetne ludi, ktori nevedia pochopit rozdiely (vratane mna :)) .. je tam viac kombinacii kto kedy komu plati a od koho nakupuje podla sro. ci je platca neplatca a laik tazko odhadne co je pre neho lepsie .. dikes :)
0 0 Michal Šlichta (fb) 18.7.2011 00:00:00
Ja som bol zamestnanec, potom zivnostnik, teraz konatel v s.r.o. s platenim DPH. DPH je fakt otrava, ale ma vyhodu pri nakupovani cohokolvek s DPH a tiez sa mi paci, ze uctovnictvo sa takto robi viacmenej priebezne pocas roka, takze v januari uz odnesiem uctovnicke len doklady vynate z DPH. Neviem, ci uz bola spomenuta jedna vyhoda, ale ak nie, tak: ako konatel si platim zdravotne poistenie, ale nemusim platit prvy ani druhy pilier. Mozem si zalozit sukromne dochodkove poistenie, ktore je ovela lepsie ako to statne. Zo vsetkeho sa mi eserocka paci najviac.
0 0 Helena Bednárová (fb) 15.7.2011 00:00:00
Paušalne vydavky sa nepočitaju zo zisku! ale z príjmu! príjem a zisk je velký rozdiel. chyba v prvej vete.
0 0 Gorazd Ratulovský (fb) 12.4.2011 00:00:00
zaujímalo by ma že v prípade ak nemám ešte dovŕšený vek na založenie "podniku", ale chcel by som robiť stránky či sa dá vystaviť dáky doklad pre klienta,,,

respektíve ak by som aj mal už vek napr na živnosť vyplati sa mi to ked nebudem mať stáli prísun zákaziek? kedže odvody sa platia každý mesiac, aby som v konečnom dôsledku nebol stratoví..
0 0 Tomas Griger (fb) 21.2.2011 00:00:00
Super clanok, vdaka!
0 0 Filip Vačko (fb) 6.2.2011 00:00:00
Dobrý deň, kedy bude pokračovanie?
0 0 Róbert Hričan (fb) 21.11.2010 00:00:00
Je možné začať niečo vlastné úplne od nuly ?
0 0 Stanislav Bačík (fb) 7.11.2010 00:00:00
Matej Ondrušek:
ten bod 2 nerieš, daniari sa ťa nič neopýtajú, lebo si majiteľ/spoločník, ako konateľ konáš za firmu a vyplácaš si "mzdu" zo zisku "raz za rok" ;-)
0 0 Stanislav Bačík (fb) 7.11.2010 00:00:00
s.r.o sa bez problémov dá založiť za 500-600 € podľa počtu predmetov podnikania a aké sú to predmety, či voľné, viazané, remeselné. Ostatné zvyšuje to, či si zaplatíte na to firmu.
ďalej konateľ môže dostávať odmenu myslím 357 € z toho nemusí platiť ani daň, ani odvody,...
Ak nemá firma obrat, či zisk nič vás nestojí, ak nemá živnostník obrat, či zisk, aj tak musí platiť nejaké min.
Najhoršie je, že živnostník ručí svojím celým majetkom.
Inak pre laika pekné porovnanie
0 0 Ľudmila Ľuľu Sivčáková (fb) 30.10.2010 00:00:00
super pomocka na obk :o))
0 0 Igor Socha (fb) 29.10.2010 00:00:00
este fakty: neprispievame sebe na dochodok, ale sucasnym dochodcom. ci sa my dozijeme nejakeho dochodku vie len PAN BOH :D este sa zmeni tolko vlad, a mozno bude ten vek v 90tke... ina vec je, ak sa stanes dochodcom invalidnym - potom, ak si neplatis riadne odvody, hold smola, ale to je vec karmy :D ked ju mas blbu, nepomoze Ti ani platit odvody :D
0 0 Miroslav Keliar (fb) 29.10.2010 00:00:00
pekne spisane rozdiely, no dovolim si trosku nesuhlasit s nakladmi za zalozenie sro...bezna cena uz dnes je okolo 400 eur aj so vsetkymi poplatkami. Viem o tom svoje!:)
0 0 Radovan Dzurcanin (fb) 29.10.2010 00:00:00
Tomas, dovolim si nesuhlasit, ze "Zisk si akože môžeš vyberať jeden krát ročne.". Mozes si ho vyberat aj 100 krat rocne, vzdy ked o vyplate podielov na zisku rozhodne "valne zhromazdenie" (nepamatam presny termin pre sro). Skor by bolo treba povedat, ze zisk sa nemoze vyplacat priebezne, ale az po skonceni uctovneho obdobia. Vtedy sa moze cisty zisk (po zdaneni) rozdelit medzi spolocnikov vo forme podielov na zisku.
0 0 Matej Ondrušek (fb) 29.10.2010 00:00:00
Tomáš, to, čo si napísal, je všetko viac menej pravda, chcelo by to ale dodať nasledovné:

1. Výhody sro v zmysle možnosti nižších odvodov nemusia mať dlhé trvanie, súčasná vláda pravidelne vyhlasuje, že to chce zmeniť, takže z výhody sa ľahko môže stať aj nevýhoda.

2. Prevádzkovať sro ako single osoba bez akýchkoľvek zamestnancov je potencionálny problém. Ide o to, že ty máš vo vzťahu k sro ako právnickej osobe akési "trojjediné" postavenie - si jej spoločník (majiteľ), vykonávaš činnosť konateľa (štatutára) a vykonávaš tiež činnosť spojenú s predmetom podnikania (robíš prácu - webdesign, ktorý sro predáva). Keď sa ťa spýtajú daniari, na základe akého vzťahu (zmluvy) robíš tú poslednú činnosť, čo im povieš? Že to robíš pre sro len tak, zadarmo, lebo Ti je "sympatická"? ;-) Nezabúdajme, že bezodplatné plnenia medzi blízkymi osobami treba tiež zdaňovať.

Čiže aby som to zhrnul - ak má niekto zamestnancov, s.r.o. je často lepšia voľba ako živnosť. Ak však žiadnych zamestnancov nemáš, tak robiť si s.r.o. len aby si ušetril na odvodoch, je pre právneho laika vždy tak trochu riziko a navyše význam toho do budúcnosti je otázny.
0 0 Štefan Tomečko (fb) 29.10.2010 00:00:00
Kazdy zivnostnik moze mat len jednu zivnost? Ako to myslis? Ja mam styri zivnostenske listy, kazdy na inu podnikatelsku cinnost. Niekedy to bolo tak, ze si mal jeden zivnostensky list, ale mohol si mat na nom niekolko (vela) cinnosti.
0 0 Emília Síbková (fb) 29.10.2010 00:00:00
Výborný článok. Základné veci zo zložitých zákonov, vysvetlené jasne a s perfektnou grafikou. Mal by ste aj vyučovať na VŠ.
Zajtra.sk > Život > Podnikanie > Ako začať podnikať na nete: Živnosť vs. S.R.O. [INFOGRAFIKA]


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama