spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Ján Baláž 20.10.2010, článok je súčasťou seriálu Ako písať blog
Hodnoť článok:
0 0

Milujte svoju konkurenciu: má to svoje výhody!

Neznášate ich? Oberajú vás o zákazníkov, robia škaredé veci, ktorými vás chcú predbehnúť? Zmeňte taktiku, začnite ich milovať! Milujte svoju konkurenciu, má to svoje výhody!

Ako podnikateľ, bloger, dizajnér, ale aj ako obyčajný človek, prídete počas svojho života do styku s konkurenciou. Už len keď vidíme slovo konkurencia, stúpne nám tlak, na krku navrú žily a konkurenta vnímame ako čisté zlo. Skúsme však zmeniť spôsob myslenia a nájdime výhody. Pozrime sa na to ako optimisti a nájdime výhody, ktoré so sebou prináša ten, kto nám konkuruje.

Konkurencia nás núti ísť za hranicu našich síl

Konkurent vydal skvelý článok a má plno ohlasov?! Gratulujem, ale vás to nesmie zložiť, ba práve naopak. Keď si veríte, je vyššia pravdepodobnosť, že dosiahnete svoje ciele a úspech. Nechajte, nech vás zdravá konkurencia vyburcuje za hranicu vašich síl. Využite to pri písaní článkov, buďte lepší ako vaši súperi!

Ako sa hovorí, poučte sa z ich čo i len najmenších chýb a využite to vo svoj prospech. Nikde nie je napísané, že konkurencia je lepšia. Je len na vás, ako vediete svoj blog. Prekážky sú výzvou a ich prekonanie odmenou. Odmeňujte sami seba aj svojich čitateľov kvalitnými článkami. Je viacero druhov motivácií, no konkurencia je jednou z najsilnejších.

Slabšia konkurencia dodáva viac síl, ale nenechajte sa predbehnúť

Viete, že škodoradosť je najväčšia radosť? Je to, našťastie, tak. Našťastie preto, lebo slabá konkurencia vás iste poteší. Povedať si, že váš blog je lepší ako stránka niekoho iného, určite zahreje pri srdci. Doprajte si preto tú radosť a vyhľadajte si slabšiu konkurenciu. Vidíte tie katastrofálne chyby? Tešia vás? Ak áno, tak je to v poriadku, vychutnajte si ten pocit.

Mať radosť z chýb iných nie je nič zlé. Vás to motivuje a konkurencia o tom nevie. V žiadnom prípade však konkurentovi nepíšte, aké chyby robí. Čo ak by ich začal odstraňovať? :)

Konkurencia znamená dopyt

Ak vo svojej oblasti vidíte konkurenciu, väčšinou to znamená, že na trhu je dopyt po tom, čo robíte, resp. čo píšete. Je to výhodné v tom, že píšete o žiadaných témach. Presadiť sa je v takom prípade síce ťažšie, ale to je pre vás zas motiváciou k snahe. Pamätajte si, že viac rýb chytíte v rybníku plnom rýb aj rybárov okolo, než v rybníku bez rybárov, ale s jednou rybou.

Nesmúťte, ak nemáte veľa konkurencie. Tešte sa, že máte o starosť menej, ale nepoľavte v úsilí. Pamätajte, že peniaze, svokra a konkurencia nikdy nespia! Dokonca aj keď možno konkurenciu nemáte, verte, že raz sa objaví.

Prezrite si aj názory dvoch ľudí, ktorí odpovedali na otázku: "Ako vnímate konkurenciu? Vidíte v nej aj pozitíva?"

Jozef Beka, copywriter: "Konkurenciu v oblasti copywritingu vnímam veľmi priaznivo. Keby jej nebolo, nemal by som sa prečo zlepšovať. Avšak netreba sa zamýšľať len nad konkurenciou, treba si určiť vlastné ciele, tie postupne dosiahnuť a byť originálny."

Branislav Rác, bloger: "Konkurencia je dobrá vždy, či už v podnikaní alebo v blogovaní. Možno u bloggerov je to troška iné tým, že sa ako komunita navzájom poznáme a dosť často aj osobne. A myslím, že aj tu je konkurencia dobrá vec. Niekedy vás konkurent nakopne a aj inšpiruje k vyskúšaniu nových postupov. Takže áno, konkurenciu vnímam veľmi pozitívne."

Tomáš Abaffy, zakladateľ internetových portálov vrátane projektu Zajtra.sk: "Konkurencia je super. Je síce ťažké, niekedy aj nemožné, konkurovať nadnárodným firmám s obrovskými rozpočtami, ale konkurencia sama o sebe je skvelá. Bez konkurencie by šiel pokrok veľmi pomaly a my by sme možno žili ešte v 18-tom storočí. Aj Zajtra.sk verí v konkurenciu, veríme, že čím lepšie a zaujímavejšie články budeme prinášať, tým sa viac budú snažiť aj ľudia v Mediálne.sk, Žive.sk a iných weboch píšucich o internete."

A ako vnímate konkurenciu vy? Ako niečo príšerné alebo tiež vidíte isté pozitíva? Ak áno, tak v čom? Napíšte do diskusie pod článok.

Ján Baláž Ján Baláž

Copywriter a ešte stále aj študent. Na stránke Akopisat.sk ponúkam copywriting & ghostwriting, nájdete tam aj všetky referencie.
Ak chcete sledovať moje binárne stopy, pridajte si ma na Google+ alebo ma followujte @JanBalaz.


Hodnoť článok:
0 0

2 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Ján Johny Baláž (fb) 22.10.2010 00:00:00
Miroslav: Ako autora ma to, samozrejme, nesmierne teší :). Dúfam, že budete spokojný aj s ďalšími článkami na Zajtra.sk.
0 0 Miroslav Sopko (fb) 21.10.2010 00:00:00
Zbožňujem tento článok :)
Zajtra.sk > Život > Podnikanie > Milujte svoju konkurenciu: má to svoje výhody!


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama