spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Sleepy 31.1.2020
Hodnoť článok:
0 0

Ako prekonať zimné blues?

Sychravé počasie, zima... Človek by tam ani len psa nevyhodil. Určite to poznáte. Možno aj vás v tomto období možno prepadne takáto zimná depresia, kedy sa vám nič nechce, len spať a spať. Duševne aj fyzicky upadáte do „Zimného blues“.

Táto zimná depresia je psychický stav, no ovplyvňuje aj našu fyzickú stránku. Zimné blues je druhom sezónnej melanchólie, ktorú zažíva mnoho ľudí počas jesenných a zimných mesiacov. Zmizne obvykle spolu so zimou. Predpokladá sa, že ho spôsobuje kombinácia krátkych dní (väčšinu dňa je tma), chladnejšieho počasia a stresu zo sviatkov. Pokles intenzity slnečného žiarenia môže viesť k nerovnováhe chemických látok v mozgu zodpovedných za zlepšenie nálady, serotonínu, ktorý ovláda našu chuť k jedlu a náladu, a dopamínu, ktorý reguluje našu motiváciu, náladu a pozornosť.

Našťastie sa s tým dá bojovať pomerne jednoducho aj s „menšou“ pomocou technických gadgetov. Keďže nám v zime chýba ranné svetlo a večer je skoro tma, môžeme si pomôcť lampami. Rada za všetky peniaze, však? Nemysleli sme samozrejme obyčajné lampy. Dôležitá je farba svetla a tú si dnes vieme veľmi jednoducho prispôsobovať pomocou farebných RGB žiaroviek, špeciálneho svetla simulujúceho prirodzené denné osvetlenie, či farebných LED pásikov. Nevytvárajte si však nejaké náladové tlmené osvetlenie, ale nechajte rozžiariť celú miestnosť. Vytvorte si aspoň na chvíľu umelé „denné svetlo“ najmä ráno, keď sa prebúdzate.

Veľmi pomáha aj drobná fyzická aktivita. Nerovnováha serotonínu a dopamínu ovláda našu chuť na jedlo. Prechádzka je vždy lepšia ako čokoláda. V zime sme náchylnejší jesť nezdravo a menej sa hýbať, lenže „cvičiť“ môžete dnes i v pohodlí domova napr. na rôznych trenažéroch a alebo aj pri počítačovej hre – máme na mysli pohybové hry, ako je napr. Kinect, alebo hry s virtuálnou realitou, kde zapájate do hry aktívne celé svoje telo. Je to iná zábava ako cvičiť niekde s činkami a zapotíte iste viac než pri bežnej hre.

Najlepšie sa bojuje s depresiou spolu s priateľmi. Ak sa ani im nechce do sychravého počasia, skúste video chat. Zistíte, že je to skvelá zábava porozprávať sa takto virtuálne. Technika v tomto smere urobila veľké pokroky a obraz na veľkej obrazovke – no, bude to akoby ste sedeli všetci u vás doma.

A keby vám náhodou priatelia dali košom, využite tento čas a naučte sa niečo nové. Internet je nekonečná studnica vedomostí. Na YouTube určite nájdete zaujímavé návody, ktoré pre vás môžu poslúžiť na štúdium čohokoľvek. Napr. môžete skúsiť niečo nové uvariť a pozvať priateľov na menšiu „hostinu“, prípadne sa môžete naučiť vytvárať zaujímavé kreatívnejšie fotografie, alebo sa zdokonaliť v práci v nejakej aplikácii, ktorú môžete využiť pre svoje projekty alebo ďalšiu prácu.

A nezabúdajte relaxovať. Na kvalitu vášho spánku má rovnako veľký vplyv kvalita a prostredie spálne. Pohrajte sa trochu s farbami (svetlom), pustite si relaxačné zvuky alebo upokojujúce videá na notebooku. Skutočne to pomáha uvoľniť myseľ a prekonávať melanchóliu.

Zimné počasie býva fádne a nudné, lenže vy taký byť nemusíte. Kľúčové je zimu prijať, nie sa jej brániť a keď zmeníte svoje vnímanie zimy, prirodzene sa z vás stane šťastnejší a pozitívnejší človek. Tento pocit sa prenesie na ľudí vo vašom okolí a budú sa s vami budí cítiť tiež príjemnejšie a šťastnejšie.

Sleepy Sleepy

Som KOCKÁČ. Teda dnes sa tomu hovorí Geek, ale my sme vyrastali v časoch, keď boli počítače ešte hranaté skrine a kamaráti sa nám preto vysmievali, že z toľkého programovania máme "kockaté hlavy". Som starší ako Facebook, Youtube, alebo WWW. Som dokonca starší ako IBM PC alebo Microsoft, či Apple. Počítače ma však ani po rokoch neprestávajú baviť a venujem im veľkú časť môjho života.


Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Život > Správy > Ako prekonať zimné blues?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama