spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Tomáš Koleň 28.12.2019
Hodnoť článok:
0 0

MUDr. Adriána Šimková - "Na medicínu som nešla preto, aby som ošetrovala len celebrity."

Prax všeobecného lekára na mestskej poliklinike v Pezinku prebrala v r. 2012. Odvtedy sa ambulancia aj priľahlé priestory zmenili na nepoznanie. Moderný interiér, pekné pastelové fary, všade oku ladiaci, ale účelový nábytok. A prístrojové vybavenie, ktoré nemajú ani niektoré nemocnice. A pri stole nás víta veľmi pekné, usmievavá mladá žena, ktorej by sme hádali sotva maturantský vek. Ani oblečenie

Nepôsobíte ako klasická doktorka. Nenosíte biely plášť, nemáte okuliare, stále sa usmievate, prísnu tvár si u Vás akosi ani neviem predstaviť Navyše pôsobíte veľmi mladistvo. Viete si vôbec u pacientov udržať autoritu?

Hm, tie okuliare nemám len vďaka modernej laserovej operácii, ktorú som podstúpila - medicína si vyžiadala svoje. Ale to ostatné? Myslíte si, že lekár je lekárom, len keď sa obrní do bieleho, nahodí prísnu tvár, stále niečo prikazuje a zakazuje? Som, aká som a nerada sa pretvarujem. Do ambulancie mi chodí veľa mladých ľudí a verte, že kontakt s nimi omnoho rýchlejšie nadviažem cez bezprostrednosť a milotu. Ale keď ma pacient „ naštve“ napríklad hrubosťou, netrpezlivosťou, alebo klamaním, viem si s ním rýchlo poradiť. Kľudne mu odovzdám kartu a poviem, nech si hľadá iného lekára. A neverili by ste, ale 9 z desiatich sa mi príde ospravedlniť a pokračuje v liečbe u mňa naďalej. Keď sa pýtam prečo, povie, že som prvá doktorka, u ktorej si uvedomil, že mi na ňom záleží. Tí predtým napísali recept a snažili sa ho rýchlo zbaviť. A potom už s bývalým problémovým pacientom vychádzam výborne. A nielen to - často práve takíto pacienti privedú do mojej ambulancie celú rodinu.

Vyzeráte tak na 25. Aj keď sme sedeli v čakárni, pacienti Vám hádali vek. Je to trochu nezdvorilé, ale ako ste vlastne stihli celé dlhé medicínske vzdelávanie?

Ďakujem Vám veľmi pekne, ten odhad veku ma teší. Stále sa mi stáva, že do ambulancie príde pacient a pýta sa po doktorke, lebo nechce by vyšetrovaný medičkou. Ale v skutočnosti mám už 37. Nehambím sa za to, možno keby ste prišli o desať rokov, budem si roky uberať, ale dnes? Mám dve dorastajúce deti a čas nezastavíte. Pokiaľ som prišla na ambulanciu do Pezinka, stihla som urobiť atestáciu z internej medicíny, atestáciu zo všeobecného lekárstva, špecializovanú skúšku z brušnej sonografie. A keďže ma bavil aj výskum, stihla som na fakulte urobiť aj PhD - doktorát z filozofie.

Obvodných lekárov s troma atestáciami a doktorátom je na ambulanciách všeobecného lekára na Slovensku len veľmi málo - prečo ste neostali v nemocnici?

Práca na ambulancii je omnoho pestrejšia a dynamickejšia, ako na klinike. Viete u nás sa kedysi na ambulancie dávalo akoby z trestu - tí šikovnejší si vždy hľadali teplejšie miesto na klinikách, kde zodpovednosť za pacienta preberá viacero lekárov, všetko ide svojím zabehaným rytmom, kolegovia o štvrtej poobede zabuchli dvere a nemuseli sa o nič starať. To ma nebaví. V zahraničí som videla, koľko toho dokáže zvládnuť lekár na ambulancii. Je schopný urobiť toľko vyšetrení, koľko u nás zvládne tak stredne veľká nemocnica. Napríklad v Nemecku je viac ako 98% pacientov schopný „obvoďák“ vyšetriť a aj ošetriť sám. Len asi 2 % posiela k špecialistom alebo do nemocnice. Nechce sa zbaviť pacienta, lebo potom mu ho poisťovňa nepreplatí. U nás je tendencia opačná. „ Obvoďáci“ vypíšu lístok a pacienta posunú ďalej. Ale chvalabohu sa situácia postupne mení. Aj ambulantní lekári dostávajú väčšie právomoci, môžu prepisovať stále širšie spektrum liekov, robiť interné predoperačné vyšetrenia.. Ale zmeny nastupujú pomaly.

Vaša ambulancia vyzerá ako na drahej súkromnej klinike. Kto ju financoval?

Ja sama. Teda, aby som povedala pravdu, s výraznou pôžičkou od manžela. Len dúfam, že ju odo mňa nebude žiadať späť. Ale aj on bol v zahraničí a videl, ako to tam môže fungovať. Je samozrejmé, že pacienti nebudú vyhľadávať ambulancie so špinavými stenami a sliepňajúcou žiarovkou. Chodila som do takých a vždy na mňa padala depresia . Hovorila som si, že tá moja musí byť plná svetla a pohody. Škoda, že ostatné priestory ešte tak nevyzerajú. Ale aby som bola spravodlivá, aj na poliklinike sa dejú výrazné zmeny. Maľujú sa chodby, boli vymenené okná. Postupne sa obnovujú napríklad záchody, čo je azda najlepšou vizitkou každého zdravotníckeho zariadenia. Vidieť, že Pezinku na jeho poliklinike záleží. A to je výborné. Ľudia vidia, že mesto sa o nich stará, že sa to dá, že nie všetko ide do súkromných rúk veľkých finančných skupín.

Mimochodom, Vás do takej súkromnej polikliniky, alebo nemocnice nelákali? Predsa len lekárka s troma atestáciami, praxou na klinike...

Samozrejme, lákali. Ale mne to pripadá ako novodobé otroctvo. Bola som sa tam pozrieť a mne by ten systém práce určite nevyhovoval. Tam nejde už len o pacienta, ale rozhodujúcu rolu hrajú peniaze, ktoré pre súkromnú nemocnicu alebo polikliniku zarábate. Na pacienta máte maximálne 15 minút, potom už začne blikať monitor počítača, že vonku čaká ďalší platiaci pacient. A to nehovorím o tom, že musíte poslať určitý počet pacientov ku ďalším špecialistom, aby ste naplnili limit súkromnej polikliniky. Brŕŕ - to nie je pre mňa.

Ale predsa, to prístrojové vybavenie, žiadne starosti s poisťovňami, bohatí pacienti, prestížne kontakty...

Na medicínu som nešla preto, aby som ošetrovala len celebrity. Keď ma v meste s zdraví zmrzlinár, ktorého som vyliečila a pozýva moje deti, aby si zadarmo zobrali ich obľúbenú čokoládovú, cítim sa, lepšie, ako keby som dostala 1000 Eur. A naťahovanie so zdravotnými poisťovňami je síce namáhavé, ale aj tam občas oslávime nejaký ten úspech. Veď aj zamestnanci poisťovní sú len ľudia a potrebujú z času na čas lekára...

A tie prístroje?

Na našej ambulancii máme také kvalitné prístroje, ako na ktorejkoľvek súkromnej klinike. A dovolím si tvrdiť, že lekári na poliklinike v Pezinku sú tak erudovaní, že dokážu poskytnúť minimálne rovnako kvalitnú starostlivosť, ako súkromné polikliniky s obrovskou reklamou. Vynovené oddelenie rádiodiagnostiky je vybavené takými istými prístrojmi, ako ktorákoľvek klinika v Rakúsku, alebo Nemecku. Do Pezinskej polikliniky pribudol v poslednom čase skvelý neurológ, ortopéd, sú tu výborní chirurgovia, ale aj iní lekári Chodia sem stovky pacientov z Bratislavy, čo azda nepotrebuje komentár.

Ale predsa, súkromné zdravotnícke zariadenia poskytujú vysoký nadštandard, sú schopní pacientov vybaviť okamžite, ponúkajú luxusné prostredie..

Aj si to nechajú veľmi dobre zaplatiť. U lekára je dôležitá jeho skúsenosť, vedomosti a nie to, či nosí nažehlený plášť, alebo či Vás vítajú uniformované recepčné a sedíte na kožených kreslách. Dovolím si tvrdiť, že na našej poliklinike v Pezinku dokážeme ponúknuť také isté služby, ako na ktorejkoľvek súkromnej klinike. A ak chcú pacienti nadštandardné vyšetrenia, na ktoré nemajú z zdravotníckeho poistenia nárok a chcú si ho zaplatiť, nie je to tiež žiaden problém. Sme im schopní ponúknuť komplexné preventívne prehliadky zamerané na kardiovaskulárny systém, onkologickú diagnostiku, pohybový aparát a pod. - podľa toho, čo sa im vyskytlo v rodine, alebo čoho sa najviac obávajú. Môžu si svoju prevenciu doslova vyskladať. Na poliklinike sú k dispozícii naozaj skvelé ultrazvukové vyšetrovacie prístroje, celotelové merač hustoty kostí (denzitometria), v ambulancii máme prístroje na 24 hodinové meranie tlaku alebo tepu srdca, sme im schopní vyšetriť všetky biochoemické aj krvné parametre. A to všetko za zlomok ceny, ktorú by zaplatili v súkromných centrách. A nielen to. Zabezpečujeme napríklad infúznu analgetickú liečbu pri bolestiach chrbtice alebo po úrazoch, či operáciách.

A príjmate ešte vôbec nových pacientov? Vaša čakáreň je stále plná.

Ale áno. Zatiaľ ma práca veľmi baví a manžel má pre moje občasné neskoré príchody pochopenie.

S akými ochoreniami Vás navštevovali pacienti v lete?

Extrémne teploty zhoršovali u našich klientov hlavne potiaže obehového systému. Vysoký tlak, srdcové arytmie, kolapsy boli najčastejšími následkami vysokých teplôt. A potom paradoxne zápaly močových ciest, hlavne u žien.

Zápaly? V teplotách nad 35 stupňov?

Aj ja som bola prekvapená. Ale potom sme prišli na príčinu. Samozrejme, pri vysokých teplotách sa každý chce schladiť. Ale hlavne citlivejšie pacientky nemôžu mať chladu vystavené močové a pohlavné orgány dlhšiu dobu. A to ani vo vysokých teplotách. Treba sa osušiť, prezliecť. A to mnoho pacientok zanedbalo. Prechádzky v mokrých plavkách sa im veru nevyplatili. Často to znamenalo koniec kúpania aj na dva týždne.

Celý rozhovor s MUDr. Adriánov Šimkovou si môžte prečítať na jej osobnej stránke

Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Život > Veda > MUDr. Adriána Šimková - "Na medicínu som nešla preto, aby som ošetrovala len celebrity."


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama