spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Sleepy 9.5.2019
Hodnoť článok:
0 0

Bezpečnosť sa začína už pri dverách

Z dovolenky sa vraciame plný energie, ale doma nás môže čakať hotová katastrofa. Policajné štatistiky hovoria jasno – k najväčšiemu počtu krádeží dochádza počas dovolenkovej sezóny. Nedajte zlodejom šancu! Dnes už môžete byť krok pred nimi a mať nad všetkým kontrolu.

Rýchlosť je pri lúpeži veľmi dôležitá. Čím rýchlejšie sa zlodejom podarí dostať dnu a čím rýchlejšie odídu aj so svojim lupom preč, tým menšia je šanca, že budú vôbec niekedy odhalení. Včasná detekcia a skomplikovanie celej lúpeže rôznymi bezpečnostnými prekážkami tak pomáhajú chrániť váš majetok. Ak zlodejov chytia priamo pri čine, vznikne vám relatívne malá škoda, no ak s lupom utečú, škoda môže byť obrovská a ukradnuté veci sa už nikdy nemusí podariť vypátrať. Platí teda zlaté pravidlo, že čím dlhšie sa zlodeji zdržia na mieste činu, tým väčšia je vaša šanca. Ostatne, zamyslite sa sami na chvíľu, kadiaľ by sa lupič mohol dostať do vášho domu a koľko by mu to asi tak trvalo.

Spoľahlivé vchodové dvere sú pri riešení bezpečnosti tým prvým, pretože ich zlodej musí obvykle prekonávať ako prvé a rozhodne sa nevypláca na nich šetriť. Vstupné dvere sú však zároveň aj vašou vizitkou pre návštevy a preto by mali byť aj pekné, no tiež funkčné a okrem bezpečnosti proti zlodejom by mali poskytovať (najmä v panelákoch) i zvukovú bariéru a fungovať ako tepelná brána – či už ako ochrana pred chladom z vonku, alebo ako ochrana v prípade požiaru. Toto všetko našťastie dnes nie je až taký problém zabezpečiť. Veľmi dôležité pre bezpečnosť je mať pevnú zárubňu (obvykle je vhodné nechať ju zaliať betónom, čo zvýši pevnosť a tuhosť aj dverí).

Pri rodinnom dome alebo nižších poschodiach treba tiež počítač s možnosťou vniknutia cez balkón, okná alebo garáž (nezriedka sa zlodeji dostanú do domu veľmi jednoducho cez okienka na pivnici, alebo garáž pripojenú k domu). Mreže na oknách síce nevyzerajú esteticky, ale sú účinné.

Pokiaľ nie ste fanúšikom mreží, môžete dnes investovať do bezpečnostných okien. Bežné okno pomerne ľahko otvoríte zvonku, no takéto bezpečnostné majú špeciálny uzamykací mechanizmus, uzamykaciu kľučku a pánty, ktoré znemožnia ich otvorenie z vonku. Samozrejme namiesto bežnej sklenej tabule je potrebné v takomto okne použiť špeciálne bezpečnostné fólie alebo nerozbitné náhrady sklenenej tabule a mali by mať mechanizmus, ktorý umožní bezpečné vetranie, pretože otvorené okno je proste vždy bezpečnostnou dierou.

Ani najlepšie bezpečnostné okná a dvere vás ale neochránia pred vlámaním, ak použijete nekvalitné zámky. Lacné zámky vám otvorí trochu šikovnejší zlodej v priebehu pár sekúnd, takže s lacnou zámkou nebudete nikdy v bezpečí.

Sleepy Sleepy

Som KOCKÁČ. Teda dnes sa tomu hovorí Geek, ale my sme vyrastali v časoch, keď boli počítače ešte hranaté skrine a kamaráti sa nám preto vysmievali, že z toľkého programovania máme "kockaté hlavy". Som starší ako Facebook, Youtube, alebo WWW. Som dokonca starší ako IBM PC alebo Microsoft, či Apple. Počítače ma však ani po rokoch neprestávajú baviť a venujem im veľkú časť môjho života.


Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Život > Správy > Bezpečnosť sa začína už pri dverách


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama