spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Sleepy 5.2.2018
Hodnoť článok:
0 0

Aby práca z domu nebola peklom

Práca z domova má nepochybne rad výhod, pretože napr. šetríte čas. Rozhodne nie je vhodná pre každého. V nasledujúcom článku sa pokúsim zhrnúť moje postrehy, skúsenosti a tipy ako si ju naozaj užiť.

Práca z domova má nepochybne rad výhod, pretože napr. šetríte čas. Nemusíte nikam dochádzať, cestovať, stresovať sa v zápchach. Nemusíte dodržiavať „štábnu kultúru“ a namiesto v obleku môžete pracovať aj v teplákoch, alebo v pyžame, ak vám je to pohodlnejšie. Popri práci zvládnete dohliadať na deti, alebo vyvenčiť psa a podobne.

Ako však vraví staré príslovie - „nie je všetko zlato, čo sa blyští“ a práca z domova rozhodne nie je vhodná pre každého. Konformita domova totiž môže lákať k ničnerobeniu. Namiesto práce si „na chvíľu“ spravíte voľno pred televízorom, rozhodnete sa trošku „dospať“ a odrazu je tu večer a vy ste nič neurobili. V tom „lepšom prípadne“ sa z vás stane workoholik, ktorý sa nedokáže kontrolovať a miesto obvyklých 8 hodín začne pracovať denne aj 16 a viac hodín.

Ak sa raz rozhodnete pre prácu z domova, odporúčame vám vytvoriť si určité pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať. V prvom rade potrebujete systém, v ktorom sa nestanete otrokom práce, no zároveň vás to nebude zvádzať k leňošeniu a flákaniu. Ráno nepracujte z postele ale vstaňte tak ako do práce. Ako prvé si urobte stručný zoznam dôležitých úloh, ideálne s časovým plánom, a ten si postupne odškrtávajte podľa aktuálneho stavu. Vhodné je tiež nastaviť si napr. niekoľko pripomienok („budíkov“) v telefóne počas celého dňa, aby ste priebežne mohli kontrolovať či a ako sa vám darí plniť plány. Špeciálne pri práci s počítačom čas letí neuveriteľne rýchlo a táto drobná pomôcka vám pomôže lepšie ho kontrolovať a mať vždy prehľad.

Aj keď sa vďaka technike a bezdrôtovému internetu dnes dá pracovať takmer kdekoľvek, odporúčame vám vytvoriť si doma pracovný kútik – určité miesto, kde sa budete venovať vždy len svojej práci. Nie je potrebné mať vyhradenú celú miestnosť (pracovňu), pretože rovnako dobre vám poslúži aj stôl umiestnený niekde v rohu spálne. Aj keď si to nepriznáme, pracovné prostredie dokáže veľmi ovplyvniť naše výkony. Ak sa budete dobre cítiť, práca vám pôjde od ruky, no ak bude prostredie pre vás nekomfortné, výkony pôjdu značne dole.

Sedavé zamestnanie je veľmi častou príčinou bolestí chrbta. Neergonomické pracovné prostredie tiež spôsobuje bolesti zápästia, šije alebo hlavy. Dlhé vysedávanie za počítačom by ste preto mali kompenzovať fyzickou aktivitou každý deň „po práci“ a tiež si vhodne upraviť pracovné miesto. Obzvlášť dôležité je postavenie monitoru a periférií ako je myš a klávesnica. Už ich samotné rozmiestnenie môže viesť k viditeľnému zlepšeniu.

Pomer sedu k chôdzi je teraz 10× väčší než na počiatku 20. storočia. Nebojte sa preto investovať do naozaj kvalitnej stoličky. Sedíme väčšinou viac než 10 hodín denne a navyše často v nesprávnej pozícii. Špecializované ergonomické stoličky vás donútia sedieť vzpriamene so správnym prehnutím chrbtice. Výška stoličky by mala byť taká, aby sme v bedrových kĺboch mali najmenej 90°, lepšie až 100 alebo 110° a chodidlá pevne na zemi zhruba v šírke panvy.


TIP - DX Racer: Tieto kreslá sú určené primárne pre hráčov, no majú dobrý pomer ceny a ergonómie, takže môžu poslúžiť aj ako dobrý základ pre homeworking. Poskytnú vám dobré pohodlie za rozumné peniaze aj pri vašej práci. www.dxracer.sk

Rovnako dôležitá je výška stolu. Pokiaľ bude menší než potrebujete, začnete sa automaticky hrbiť a deformácia chrbtice má zelenú. Výška stolu by sa mala pohybovať medzi 60 a 80 cm – podľa našej výšky. Stôl by mal byť v takej výške, aby sme naň mohli položiť pokrčené ruky väčšinou ich váhy.

Veľmi dôležitá je tiež poloha monitoru na pracovnom stole. Ten by mal stáť priamo pred vami, tak aby ste sa pri práci vôbec nemuseli otáčať. Vzdialenosť od okraja stolu by mala byť zhruba 60 cm. Pokiaľ k práci používate iba notebook, ako býva u práce z domova zvykom, je vhodné postaviť ho na stojan, ktorý vám monitor zdvihne na úroveň očí.


TIP - Stojan pre notebook: Ak doma nemáte stojan pre notebook, nezúfajte. Dá sa veľmi ľahko nahradiť čímkoľvek – od prázdnej krabice až po kôpku kníh, ktorou si notebook vypodložíte. A keď sa vám to osvedčí, môžete si dopriať aj niečo elegantnejšie.


TIP - Druhý monitor: Ďalší monitor môže rapídne zvýšiť produktivitu. Môžete mať naraz otvorených viac dokumentov, dlhé tabuľky a využívať naplno výhody multitaskingu. Externý monitor je vhodný aj pre používateľov notebookov.

Myš i klávesnicu je najlepšie umiestniť tak, aby sa predloktie pevne opieralo o stôl. Pokiaľ pracujete veľa s myšou nezabúdajte uvoľňovať a preťahovať zápästie ruky. Stačí ho čas od času položiť na stôl vedľa myši a pretiahnuť prsty do natiahnutia. Tým sa vyhneme syndrómu karpálneho tunelu, ktorý je zapríčinený poškodením stredného nervu v karpálnom tuneli hornej končatiny. Čiastočne môžu pomôcť rôzne podložky a opierky zápästia. Zaujímavým ergonomickým príslušenstvom môže byť aj trackball, ktorý poslúži ako dobrá náhrada za myš.

Práca s klávesnicou by mala byť rovnako čo najmenej namáhavá. Svalová sila potrebná k stlačeniu tlačidla by mala byť minimálna a preto sú vhodnejšie skôr klávesnice s nižším zdvihom kláves. Bezdrôtové riešenie síce nesúvisí s ergonómiou, ale umožňuje klávesnicu ľubovoľne využívať a ak si správne zvolíte, kvalita spojenia sa od káblovej líšiť nebude.


TIP - Logitech MX Master a CRAFT: Séria produktov MX patrí k drahším dizajnovým perifériám, no zároveň ide o jedno z najlepších riešení. Myš MX Master a klávesnica Craft majú funkcie, ktoré vám pomôžu byť kreatívnejší a výkonnejší. Ich dizajn je vysoko ergonomický. www.logitech.cz

Sleepy Sleepy

Som KOCKÁČ. Teda dnes sa tomu hovorí Geek, ale my sme vyrastali v časoch, keď boli počítače ešte hranaté skrine a kamaráti sa nám preto vysmievali, že z toľkého programovania máme "kockaté hlavy". Som starší ako Facebook, Youtube, alebo WWW. Som dokonca starší ako IBM PC alebo Microsoft, či Apple. Počítače ma však ani po rokoch neprestávajú baviť a venujem im veľkú časť môjho života.


Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Život > Osobný rozvoj > Aby práca z domu nebola peklom


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama