spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Martina Baumann 27.4.2017
Hodnoť článok:
0 0

Ženy študujú skôr dizajn ako programovanie

Celosvetový deň žien v informačno-komunikačných technológiách nesie názov Girl's Day. Pripomíname si ho práve dnes.

Keďže dnes sa na celom Slovensku organizovali rôzne IT podujatia pre dievčatá a stredoškoláčky, pozrime sa spoločne na to, ako je momentálna situácia na Slovensku. Je u nás záujem o štúdium digitálnych technológií? Zaujímajú sa slovenské študentky o kurzy programovania, alebo skôr si podobný typ štúdiu volia muži?

„Z celkového počtu našich študentov študuje na našej platforme len 20 percent žien,“ hovorí Marián Kristeľ, spoluzakladateľ Learn2Code. Spomínaná organizácia sa už niekoľko rokov venuje vzdelávaniu digitálnych zručností, vyvíja rôzne vzdelávacie platformy vhodné aj na vyučovanie a tiež vytvorila portál, kde sa deti zábavným spôsobom učia prvé kroky k programovaniu.

Naopak, ženy sa začínajú čoraz viac zaujímať o dizajnérske kurzy, kde sa ich počet zvyšuje. „Napríklad na grafickom kurze v Bratislave máme z 15 študentov až 13 žien. Čo sa týka programátorských kurzoch, tak tam je to 90:10 v prospech chalanov,“ tvrdí Kristeľ.

Dizajn je viac populárny ako programovanie

Z toho následne vyplýva, že v súčasnej dobe sú veľmi populárne rôzne kurzy zamerané na dizajn a grafiku. V skutočnosti dnes nájdete na interne veľmi veľa pracovných ponúk, v ktorých zamestnávatelia naozaj často potrebujú od uchádzačov práve tieto schopnosti. Najmä čo sa týka marketingových pozícií, či ponúk práce v reklamných, eventových agentúrach, takisto PR agentúry vyžadujú digitálne zručnosti.

Firmy však už majú veľký problém nájsť vhodného kandidáta na pozície programátorov. Tu viac vyhrávajú muži ako ženy, ale stále je na trhu práce nedostatok kvalifikovaných uchádzačov o zamestnanie v tejto oblasti.

A čo hovoria štatistiky?
Koľko žien v porovnaní s mužmi pracuje, alebo sa zaujíma o prácu v IT?

Podľa podkladov Profesie, ktoré nám vypracoval a poskytol analytik Tomáš Janotík, je v IT segmente až 87 percent mužov. Z toho zvyšok tvoria ženy. Takže podľa štatistík môžeme skutočne zhodnotiť, že situácia na Slovensku hovorí v prospech mužov, ktorí vo veľkej prevahe pracovne dominujú práve v IT oblastiach.

Na základe životopisov, ktoré uchádzači posielajú prostredníctvom spomínanej Profesie, najviac sa uchádzačky zaujímajú o pozície: User experience Expert, Web dizajnér, Databázový analytik, Business Intelligence Specialist, Scrum Master a Technical writer.

Martina Baumann Martina Baumann

Novinárka


Hodnoť článok:
0 0

1 komentár k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Klára 17.7.2017 17:39:26
Urcite sa k profesiam tociacim sa okolo dizajnu budu skor venovat zeny, je im to ovela blizsie, to je samozrejme. Tu napriklad sa daju kupit vytvory sikovnych ludi najma neznejsieho pohlavia http://www.kuponyzdarma.sk/bonprix-sk/ bez zbytocneho vysolovania penazi...
Zajtra.sk > Život > Správy > Ženy študujú skôr dizajn ako programovanie


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama