spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Biba Verešová 6.4.2017
Hodnoť článok:
2 0

PN za PC? Neberte hneď antibiotiká, urobte si doma test.

Ludia neznalí rozdielu medzi vírusovým a bakteriálnym ochorením pracujú z domu a poistia sa nasadením antibiotík z domácich zásob. Ak k nim patríte, robíte chybu, ktorá už mnohých stála život.

Keď z dôvodu chrípky rednú porady a tíchne inak rušný open space, osvietení people manažéri rozpustia zbytok kolektívu pracovať z domu, aby znížili riziko nákazy. Tí čo pracovať z domu nemôžu, bojujú ako vedia a niekedy aj ako nevedia.

Kolega IT-čkár dnes svieti na zeleno na Skype. Včera odišiel na PN, ale pracuje z domu: "Mám chrípku alebo som len nachladol, neriešim, dal som si už antibiotiká." Zdanlivo praktické a zodpovedné rozhodnutie, v skutočnosti však ohrozujúce aj život. Bakteriálnu a vírusovú infekciu možno čiastočne rozoznať podľa rýchlosti ich nástupu a priebehu. Ak to neviete a poisťujete sa nasadením antibiotík z domácich zásob, robíte chybu.

Ak Vám to ešte nikdy neprišlo emailom či v internom newslettri, vedzte, že antibiotiká, ako už vyplýva z ich bio názvu, bojujú len proti baktériám. Pri infekciách, ktoré spôsobujú vírusy sú neúčinné, zbytočné, ba až život ohrozujúce. Ich zbytočným užívaním len "trénujeme" svoj organizmus a budujeme si tzv. antimikrobiálnu rezistenciu. A je to vážna vec. V dôsledku rezistencie voči antibiotikám, podľa odhadov WHO, ročne zomrie v EÚ až 25.000 ľudí.

Treba teda rozlišovať. Lenže príznaky chrípky alebo len nachladnutia sa zdajú byť podobné - bolenie hlavy, hrdla, kašeľ. V modernejších ambulanciách majú už lekári prístroj, tzv. CRP test, ktorý odmeraním hladiny tzv. C-reaktívneho proteínu v krvi zistí pôvod vašej infekcie. Lekár sa tak vie rozhodnúť, či Vám antibiotiká má zmysel predpísať alebo by boli zbytočné a podporil by len vašu rezistenciu.

Samozrejme, keď horia deadliny a plánuje sa stratégia na nový rok, nik na sedenie u lekára nemá v Outlookovom kalendári voľný slot. Preto som kolegovi a aj Vám odporúčam použiť aspoň osobný CRP test. V lekárni stojí toľko čo vyšetrenie u lekára - cca 5 eur. Stačí nájsť odvahu pichnúť sa lancetou do prsta alebo poproste, asi najlepšie, svojho HR manažéra. Stačí kvapka krvi do skúmavky, zamiešať, nakvapkať na test a o 5 minút viete pravdu - či máte hladinu CRP zvýšenú (baktéria) alebo v normále (vírus), t.j. či má význam ísť si predpísať antibiotiká alebo hriať sa notebookom pod perinou. Také to je jednoduché. Prajem dobré výsledky a skoré uzdravenie. :o)Hodnoť článok:
2 0

3 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Klára 17.7.2017 18:06:31
Cpat do seba zbytocne velke mnozstvo penicilinu je pre cely organizmus obrovska zataz, po par davkach na antibiotika prestane nase telo reagovat. Minule som o tom citala clanok na http://www.biomagazin.sk/ urcite je lepsie vyhnut sa ich uzivaniu...
0 0 Biba Verešová 3.7.2017 19:04:16
Jeden lekár to možno zatracuje, iní s tým problém nemajú. Mne to odporúčal už aj človek z biochemického laboratória.
0 0 Sleepy 6.4.2017 17:32:17
toto som si kúpil a vyskúšal. Keď som ale išiel následne k lekárke, tak mi povedala, že je to na dve veci a zbytočne som vyhodil peniaze. By ma fakticky zaujímalo, kde je pravda.
Zajtra.sk > Život > Správy > PN za PC? Neberte hneď antibiotiká, urobte si doma test.


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama