spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Biba Verešová 30.3.2017
Hodnoť článok:
0 0

Špeciálne tenisky od Nike na pokorenie svetového rekordu

O najrýchlejší čas v histórii maratónu sa pokúšajú nielen športovci ale aj technológie v novej bežeckej obuvi.

V roku 2014 zabehol Dennis Kimetto berlínsky maratón v čase 2:02:57. Stanovil ním nový svetový rekord, ktorý sa doposiaľ ešte nepodarilo prekonať. Čoskoro sa to však môže zmeniť. Kenský rekordman dnes nečelí konkurencii bežcov ale firiem.

Nike Zoom Vapor Elite
Svetoznáma športová značka Nike pracovala počas posledných dvoch rokov na vývoji tenisky, ktorá by umožnila bežcom maratónu prekonať magickú dvojhodinovú hranicu – niečo, čo sa doteraz stále nepodarilo dosiahnuť. Vývoj a výroba je v závere a začiatkom mesiaca bola novinka uvedená na trh s cieľom pomôcť prekonať Kimettov rekord.

Nová bežecká teniska nazvaná Nike Zoom Vapor Elite je podľa slov výrobcu najrýchlejšia obuv na trhu. Jej vývoj bol absolútne podriadený funkcii. Opieral sa o najnovšie poznatky aerodynamiky a komfortu a až potom nasledovala forma. Pri pohľade na výsledný produkt by ste si však nevšimli nič neobvyklé. Teniska pôsobí esteticky a evokuje pocit rýchlosti.

Zoom Vapor Elite má širšiu podrážku ako ostatné bežecké tenisky a pozostáva z nového inovatívneho materiálu spevneného karbónovým plátkom. Ten má za úlohu minimalizovať stratu energie pri ohybe prstov na chodidle. Predstavte si na moment, keby sa táto technológia preniesla napríklad do futbalových kopačiek. Menšia strata energie a väčšia výdrž by mohli podporiť výkon hráčov a aj divácky zážitok. Tipovanie na aktuálne výsledky (napr.prostredníctvom bet365), by tak mohlo nabrať trochu iné rozmery.

Ďalšie pokusy
O zlomenie rekordu sa nepokúša len Nike. V temer rovnakom čase prišiel na trh s inovatívnou teniskou aj Adidas. Na tohtoročnom maratóne v Tokiu už predstavil model adizero Sub2. Tento pokus však teniske zatiaľ nevyšiel – na nohách Wilsona Kipsanga zaostala za súčasným rekordom o jednu minútu.

Kedy sa pokúsia vybraní bežci o rekord v teniskách Nike, zatiaľ nebolo zverejnené. Známe je iba to, že Kipchoge, Desisa a Tadese prídu túto jar na maratón v Taliansku. Záujemci o jeho sledovanie naživo majú šancu – maratón bude Nike streamovať na internete. Viac sa môžete dozvedieť na tejto stránke, prípadne sa môžete zaregistrovať pre zaslanie upozornenia priamo od Nike.

Hodnoť článok:
0 0

1 komentár k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Klára 17.7.2017 18:15:09
Ktovie, či za to minutove oneskorenie mozu tenisky alebo samotny bezec... Nevedela som, ze najnovsie vedecke poznatky sa vyuzivaju aj pri vyrobe sportovej obuvi... http://www.kuponyzdarma.sk/footshop-sk/ je vysoko pravdepodobne ze sa tieto poznatky vyuzili aj pri vyrobe tychto skvostov, vdaka kuponom za nich nemusite vysolit tak vela....
Zajtra.sk > Život > Správy > Špeciálne tenisky od Nike na pokorenie svetového rekordu


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama