spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Martina Baumann 24.3.2017
Hodnoť článok:
0 0

Digitálne zručnosti si netreba spájať len s programovaním

O digitálnych zručnostiach sa veľa hovorí, ako sme na tom s nimi dnes? Trh si vyžaduje kvalifikovaných ľudí, štatistiky však hovoria, že ich je stále málo.

Popularita moderných technológií prekvitá aj na slovenskom trhu. Väčšina domácnosti dnes vlastní počítač, tablet, má prístup na internet, už malé deti vyrastajú s najnovšími technológiami. Na základe toho by sa dalo predpokladať, že digitálne zručnosti u nás sú na vysokom stupni. Opak je pravdou. Ľudia uprednostňujú skôr vzdelávanie sa v iných jazykoch, ale IT jazyk je u nás stále výrazne podceňovaný. Pritom je často potrebný aj v bežnom živote. Všeobecne si tento pojem ľudia spájajú výhradne s programovaním, treba sa na to však pozrieť komplexnejšie.

Tak ako je znalosť cudzieho jazyka súčasťou takmer každého pracovného pohovoru, tak aj firmy potrebujú kvalifikovaných ľudí v oblasti IT. Nie sú to len výhradne pozície programátorov, kóderov alebo celkovo len na IT oddeleniach, dnes už drvivá väčšina pozícií zahŕňa prácu s počítačom a vyžaduje si čo najširší rozsah znalostí. Čo hovorí prax? Podľa posledných štatistík zamestnávateľom chýbajú kvalifikovaní ľudia, čoho následkom je znižovanie požiadaviek na uchádzača. Týka sa to aj oblasti informačných technológií, kde je stále nedostatok kvalifikovaných uchádzačov o zamestnanie.

Firmy sú nútené ísť s požiadavkami na uchádzačov stále nižšie a nižšie, naopak mladí, ktorí si prácu hľadajú, majú vyššie nároky, ako tomu bolo kedysi. Podľa Profesie sú dnešní uchádzači oveľa ambicióznejší, viac si veria a za svoju prácu očakávajú aj dobré ohodnotenie.

„Medzera zručností napríklad oberá IT firmy o možnosť realizovať obchodné príležitosti kvôli limitovaným personálnym zdrojom,“ opisuje situáciu na Slovensku Radovan Debnár, jeden zo zakladateľov Learn2Code.

Spomínaná organizácia sa od roku 2012 venuje vzdelávaniu digitálnych zručností jednotlivcov, ale i študentov a spolupracuje s množstvom škôl na Slovensku prostredníctvom prezenčných a online kurzov.

Samotné digitálne zručnosti však nie sú len o programovaní a kódovaní web stránok a mobilných aplikácií, ako si mnohí ľudia mylne myslia. Práve ich vynikajúca znalosť môže ľuďom zmeniť život a taktiež nájsť si zaujímavé zamestnanie. Trh ponúka množstvo online a prezenčných kurzov, vďaka ktorým sa môže každý naučiť tvoriť zaujímavé a plnohodnotné dokumenty, prezentácie, videá, upravovať fotografie, tvoriť vlastné propagačná materiály, logá, písať blogy.

Netreba podceňovať tiež oblasť online marketingu, ktorá za posledné roky zaznamenala veľký vzostup. Profesionáli zo spomínanej organizácie upozorňujú, že je dôležité vedieť svoj produkt na internete aj predať. Vďaka online marketingu sa tak môže každý zdokonaliť v rôznych nástrojoch ako Google AdWords, Google Analytics, ktoré sú dnes nevyhnutné v reklame a marketingu.

Všetky tieto znalosti nám dokážu vo veľkej miere zjednodušiť život. Minimálna počítačová gramotnosť už nebude čoskoro stačiť a bude potrebné sledovať trendy, s ktorým online prostredie postupne prichádza.

Profesionáli z Learn2Code preto odporúčajú študentom, mladým ľuďom a všetkým tým, ktorí si prácu hľadajú, aby si svoje digitálne zručnosti zlepšili práve pomocou kurzov digitálnych zručností.

Viac o Learn2Code nájdete na https://www.learn2code.sk/.

Martina Baumann Martina Baumann

Novinárka


Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Život > Správy > Digitálne zručnosti si netreba spájať len s programovaním


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama