spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Tomáš Koleň 1.3.2017
Hodnoť článok:
0 0

Súdne spory a arbitráže - nočná mora podnikateľov

Súdne spory dokážu trvať aj niekoľko rokov, pričom vôbec nejde o výnimočnú situáciu.

Súdne spory dokážu trvať aj niekoľko rokov, pričom vôbec nejde o výnimočnú situáciu. Práve rýchlosť (či skôr pomalosť) konaní je hlavným dôvodom, prečo sa mnohí čoraz častejšie obracajú na rozhodcovské súdy. Zvažujete aj vy arbitráž? Toto by ste určite mali vedieť.

O čo ide v rozhodcovskom konaní?

Arbitráž je zákonom uznávaný spôsob riešenia sporov, ktorý má dlhú tradíciu v zahraničí i u nás. Pôvodne bol tento spôsob určený výhradne pre podnikateľské subjekty, no vďaka svojim výhodám si našiel cestu k spotrebiteľom či zamestnancom. Ide o to, že neutrálna tretia strana vydá záväzné a vykonateľné rozhodnutie v spore, ktorý buď nastal, alebo môže v budúcnosti nastať. Proti takémuto rozhodnutiu nie je možné odvolanie, čím sa aj celkový proces skracuje.

Arbitráž je rýchlejšia ako klasické súdy

Neodškriepiteľnou výhodou arbitráží je ich rýchlosť. Veď spor môže byť vyriešený už v priebehu pár týždňov, zatiaľ čo súdne konania sa ťahajú aj nekonečne dlhé roky. No a navyše sa ráta aj s cenovou dostupnosťou. Výsledok takéhoto konania má rovnaké účinky ako rozsudok a zároveň je záväzný a vykonateľný.

Musia to chcieť obe strany

Arbitráž si vyžaduje vôľu oboch strán, čo vyjadruje rozhodcovská doložka, ktorá je súčasťou hlavnej zmluvy. Prípadne môže ísť o rozhodcovskú zmluvu, ktorá určuje jednu či viac osôb v úlohe rozhodcu. Naopak, bežné súdne konanie môžete iniciovať aj vtedy, keď váš dlžník s tým nesúhlasí. Hoci je táto rozhodcovská doložka zvyčajne ukrytá na konci zmluvy, neznamená to, že ide o nepodstatnú záležitosť.

Rozhodcu si vyberáte sami

Na Slovensku nájdete viac ako sto rozhodcovských súdov, ktorých aktuálny zoznam sa nachádza na stránke Ministerstva spravodlivosti SR. Okrem toho si rozhodcovských súd môžete podľa svojvôle vybrať aj v zahraničí. Pri ich výbere totiž nie ste viazaní príslušnosťou.

Foto: Bigstockphoto

Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Život > Podnikanie > Súdne spory a arbitráže - nočná mora podnikateľov


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama