spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Tomáš Koleň 23.2.2017
Hodnoť článok:
0 0

3 situácie, pri ktorých sa oplatí využiť odborné prekladateľské služby

V niektorých prípadoch, ako je napríklad bežná komunikácia či písanie mailov v cudzom jazyku, si vystačíme aj sami. Sú však aj také situácie, keď to bez pomoci prekladateľských služieb jednoducho nejde. Ktoré to sú?

Hneď na úvod je dôležité ujasniť si jednu vec, ktorú si pletie mnoho ľudí - tlmočník a prekladateľ nie je to isté!

Nejde o synonymá, ale o dve odlišné profesie. Prekladateľ zabezpečuje preklad písaného textu z jedného jazyka do druhého a tlmočník prekladá hovorené slovo. Niekedy jedna osoba zabezpečuje obidve odborné aktivity, v iných prípadoch sa špecializuje iba na jednu oblasť.

Aj napriek tomu, že prekladateľ a tlmočník sú dva odlišné termíny a profesie, ich službám sa hovorí jednotne - prekladateľské služby. V akých situáciách sa využívajú?

Obchodné stretnutia

Mnoho obchodníkov si pri stretnutiach so zahraničnými kolegami či partnermi vystačí samo. Cudzí jazyk ovládajú na takej úrovni, že im umožní plynulú komunikáciu. Niekedy sa však ocitnú v situácii, keď predsa len potrebujú pomoc prekladateľských služieb.

Ide najmä o také stretnutia, počas ktorých sa používa množstvo odborných termínov alebo sa na stretnutí zúčastnia ľudia hovoriaci špecifickým cudzím jazykom.

V takýchto situáciách možno využiť prekladateľské služby - konkrétne konzekutívne tlmočenie. Tlmočník je prítomný na stretnutí a priamo tlmočí do požadovaného jazyka. Môže si robiť záznam alebo prekladá počas pauzy rečníka. Zabezpečí tak bezproblémový priebeh stretnutia.

Medzinárodné konferencie

Organizujete odbornú konferenciu, na ktorej sa zúčastnia viacerí prednášajúci či hostia zo zahraničia? Nič nenechajte na náhodu a využite kvalitné prekladateľské služby.

Ak sa rozhodnete obrátiť sa na odborníkov, poskytnú vám možnosť tzv. simultánneho tlmočenia. Jeho podstatou je, že tlmočník nie je priamo prítomný pri rečníkovi a nenarúša tak prirodzený chod komunikácie.

Tlmočník sedí v tlmočníckej kabínke a do mikrofónu prekladá obsah konferencie. Účastníci majú na hlave slúchadlá a môžu tak nerušene a s porozumením sledovať priebeh konferencie - bez ohľadu na to, v akom jazyku.

Preklady odborných textov a úradných dokumentov

Tu prichádza na rad prekladateľ, pretože pracuje s písanými dokumentmi. Jeho služby sa využívajú pri preklade dvoch skupín textov. Prvou sú úradné dokumenty, medzi ktoré patria zmluvy, certifikáty, rodné či sobášne listy, diplomy, výpisy z obchodného registra alebo registra trestov a podobne.

Druhú skupinu tvoria odborné texty z určitej špecifickej oblasti - technické materiály, návody, katalógy, príručky alebo lekárske správy. V súčasnosti sa prekladateľské služby využívajú aj pri preklade webových stránok alebo tvorbe tituliek do video nahrávok.

Rozhoduje kvalita

Zamýšľate sa nad tým, podľa čoho si vybrať kvalitné prekladateľské služby? Kľúčová je kvalita. Na to, aby mohol prekladateľ alebo tlmočník vykonávať svoju prácu, musí spĺňať jednotlivé kritéria - medzi ne patria vzdelanie a potrebná prax.

Musí teda ovládať zdrojový a cieľový jazyk, poznať oblasť ľudskej reči, z ktorej prekladaný text pochádza, poznať kultúru krajiny, ktorej jazyk pri práci využíva a mať technickú spôsobilosť vyhotovovať preklad. Ak sa špecializuje na určitú oblasť - napríklad preklad technických dokumentov, musí ovládať aj rôzne odborné poznatky charakteristické pre túto oblasť.

Pri výbere prekladateľských služieb majte vždy na pamäti tri zásady - najskôr zvážte, čo potrebujete preložiť alebo tlmočiť, zhodnoťte, aké máte možnosti a riaďte sa referenciami, ktoré odrážajú kvalitu.

Foto: Bigstockphoto

Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Život > Podnikanie > 3 situácie, pri ktorých sa oplatí využiť odborné prekladateľské služby


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama