spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

František Čaník 14.9.2016
Hodnoť článok:
2 0

Pohľad späť, kde je Zajtra?

Je smutné, ako sa niektoré projekty s dobrým názvom dokážu zastaviť len tak... Z nedostatku... Ľudí? Času? Financií? Chuti? Je jedno. Proste zomrú...

K úvodu

Písal sa tuším rok 2011 a projekt Zajtra.sk sa už ani nie že rozbiehal, ale už nejakým spôsobom žil. Ono, otec myšlienky bol Tomáš Abaffy, ktorý sa pokúšal web rozbehnúť už v roku 2009 a v celku sa mu to podarilo niekedy v roku 2010.

Keďže ešte stále hľadal redaktorov a ľudí, čo by sem-tam niečo napísali, neváhal som a rozhodol som sa, že budem prispievať vecami, ktoré mi boli najbližšie a s ktorými som bol najviac v kontakte. Spoločne sme sa dohodli na vytvorení seriálu o Facebook-u a FBML pretože v tom čase to ešte všetko fungovalo na FBML tagoch. Bola to krása keď existovali tagy ako FB:LIKE a podobné srandy. :)

Vtedy, dnes a zajtra...

Vtedy bola návštevnosť veľmi slušná a za každý dobrý článok, čo sa objavil na titulke sa podarilo sem-tam aj niečo zarobiť a to bolo hlavné lákadlo celého systému. Ľudia sem chodili, komentovali, pridávali svoje portfóliá a tvorila sa komunita.

Čo je však v každej komunite zvykom, aj táto "IT" si našla spôsob, ako jeden do druhého rýpať, ako hejtovať a ako nepodporovať ľudí, čo v niečom začínali alebo boli nejako iní ako ostatní. Čo sa teda zákonite muselo stať? Z chuti niečo tvoriť akosi ubudlo a prišiel čas stagnácie.

Do projektu vstúpil niekto iný, kto sa rozhodol, že bude pravidlom že každý vybraný článok získa kredit a po dovŕšení istej hranice sa ten kredit proste vyplatí. Chvíľkové lákadlo privolalo zasa niekoľko desiatok článkov avšak tie boli čisto účelové a teda išlo fakt len o to, aby niekto niečo napísal a získal tak svoj kredit.

Komunita to tu začala opúšťať a aj keď sem sem-tam niekto zabehne, už to nie je tá živá hmota ako niekedy v začiatkoch. Otázkou je, či sa s týmto stavom stagnácie ešte dá niečo robiť, alebo je už dnes jasné, že zajtra tu už možno zajtra nebude. Možno dohodnem rozhovor s novým majiteľom projektu aby som mu položil pár otázok, že "Quo Vadis" s projektom...

Nápady a námety?

Možno by stačilo v komentároch dať zopár nápadov, ako to tu opäť rozbehnúť, oživiť a ako sa vrátiť späť do života. A možno nepomôže ani to. To ja osobne neviem. Rád by som napísal, že viem úplne presne čo by tomuto projektu pomohlo, ale úprimne, nech porovnávam minulosť so súčasnosťou... V minulosti bolo lepšie. Ono sa síce hovorí, že neboj, bude lepšie, ale stále platí pravidlo a veta "Dobre už bolo...".

František Čaník František Čaník

Programátor, webdesigner a webdeveloper niekoľkých webových projektov. Má za sebou prácu v reklamnej agentúre, médiách a na rôznych pozíciách v oblasti IT.


Hodnoť článok:
2 0

2 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 - 16.9.2016 09:23:35
Zajtra.sk nemá budúcnosť, jedine, ak by to niekto nasilu živil, ako svojho času Tomáš a spol., alebo sa úplne prekopal smer webu. Vec je taká, že väčšina schopných ITčkarov dnes hovorí po anglicky, mnohý pracujú pre anglicky hovoriacich klientov, etc. Nájsť web developera, ktorý má za sebou roky v branži, ale zároveň si nevie prečítať kvalitnejší článok zo zahraničného zdroja, to je sústredenie sa na docela úzku skupinu ľudí. Načo návod v Slovenčine, keď ich je už 500 v anglickom jazyku a to často kvalitnejších, detailnejších a s množstvom komentárov? Prečo čítať rozhovor s niekym, kto je úspešný na Slovensku, keď môžem čítať nekonečné množstvo článkov o ľuďoch, ktorí "dobili" USA alebo celý svet? Nehovoriac o tom, že môj priemerný klient je úspešnejší ako mnohí títo slovenskí "hrdinovia" a môžem s nimi hovoriť zdarma a osobne. A som presvedčený, že nie som jediný. Proste je to stránka pre mimoriadne úzku skupinu ľudí.
1 0 Sleepy 14.9.2016 23:37:02
Váhal som, čo napísať. Jediné čo mi napadlo bolo to klasické:

- musí tu byť skupina nadšencov (redakcia), ktorých to baví a venujú webu svoj čas
- musí tu byť človek, ktorý udáva nejaký smer a má víziu (šéfredaktor)
- chcelo by to "programátora" (sory, ale ten systém je na dnešné pomery... žiadny komfort)
- chcelo by to dizajnéra (trochu oživiť)

...a v neposlednom rade kvalitný obsah, pretože to pritiahne ľudí, čiže sme opäť pri bode číslo 1 ;-) Viem aké je to náročné - sám som robil pár projektov a nájsť 3-4 schopných a spoľahlivých ľudí s voľným časom je takmer nadľudský výkon. A keď ich človek niečo naučí, utečú mu ku konkurencii, ktorá robí povrchný IT bulvár a zaplatí ich možno o trošku lepšie.

Tak ako bolo, však už nebude. Celý svet IT sa zmenil a aj mladí ľudia majú úplne iné priority, záujmy a najmä - nečítajú, nediskutujú! Pozor, nemyslím tým, že by "nečítali" diskusie pod YT videami alebo FB posty. Tam "diskutujú", ale žiaľ len málo ľudí dnes "naozaj číta a komunikuje". Neverím už tomu, že to ešte raz bude také, aké to bolo pred niekoľkými rokmi. Spôsob akým dnes využívame IT všetko prevrátil naruby.
Zajtra.sk > Život > Rozvoj projektu > Pohľad späť, kde je Zajtra?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama