spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Tomáš Koleň 24.8.2016
Hodnoť článok:
0 0

Tipy ako zvládnuť cudzí jazyk

Existovať v dnešnom svete bez znalosti minimálne jedného cudzieho jazyka je takmer ako žiť bez ruky. Vyžadujú to zamestnávatelia, ale tiež globalizácia a (takmer) neobmedzené možnosti cestovania alebo práce v zahraničí. Pokiaľ sa chcete naučiť cudzí jazyk alebo sa zdokonaliť v tom, čo už viete, vyskúšajte tieto tipy.

„Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom,“ hovorí známa múdrosť. Poznať okrem materinskej aj ďalšiu cudziu reč dnes nie je nič neobvyklé. Trendy sa menia aj v tejto oblasti – kým v dávnej minulosti bolo nevyhnutné na našom území ovládať maďarčinu, neskôr prevládalo učenie ruštiny, nemčiny a desiatky rokov už rebríčku cudzích jazykov vládne angličtina, ktorú po malých krokoch začínajú „ohrozovať“ východné jazyky ako japončina alebo čínština.

Jazyky patria k povinným predmetom na školách, no takúto platformu vzdelávania je často možné brať len ako veľmi dobrý odrazový mostík. Učenie sa nového jazyka je činnosť, ktorá má byť systematická a najmä komplexná. Bez úprimného záujmu a snahy sa na vás nové slovíčka a slovné zvraty samé nenalepia. Akými spôsobmi vám to pôjde jednoduchšie a rýchlejšie?

1. Jazyková škola

V jazykových školách je systém učenia cudzích jazykov iný ako v klasických inštitúciách. Kurzy tu väčšinou prebiehajú v malých skupinách (4-9 ľudí) a študentom sa často venujú tzv. „native speakers“ - teda ľudia pochádzajúci z krajiny, kde sa daným jazykom hovorí. Každá škola má vlastné metódy, pričom dôležité je, aby pri zostavovaní úrovní obtiažnosti a hodnotenia sledovala Spoločný európsky rámec pre jazykové znalosti – dokument Rady Európy Európskej únie. Stupne ovládania jazyka sú od A1 – úplný začiatočník, až po C2 – ovládanie jazyka na najvyššej úrovni.

Pri výbere sa riaďte podľa toho, čo chcete v jazykovom vzdelávaní dosiahnuť a najmä podľa kurzov a úrovní, ktoré ponúka daná jazyková škola. Bratislava je oblasťou, kde máte najviac možností na výber, no kvalitné jazykové školy majú svoje pobočky aj v ostatných mestách Slovenska. Populárna je napr. Jazyková škola v Bratislave - Kanadský jazykový inštitút, ale aj rôzne ďalšie so skúsenými lektormi.

2. Pobyt v zahraničí

Pokiaľ ste študentom vysokej školy a máte možnosť na semester alebo celý rok vycestovať do zahraničia vrámci programu ERAZMUS, určite ju využite. Platí totiž, že jazyk sa najrýchlejšie naučíte v jeho „prirodzenom prostredí“ a najmä vtedy, keď ste nútení v ňom bežne komunikovať. Väčšina programov a možností štúdia prebieha v angličtine, no je možné nájsť tiež francúzštinu, španielčinu alebo nemčinu. Pobyt v zahraničí vám pomôže začať v cudzom jazyku dokonca aj uvažovať, čo je najlepší predpoklad, ako si ho rýchlo osvojíte.

3. Konverzácie s cudzincami

Viesť konverzáciu v cudzom jazyku s niekým, pre koho je rodným jazykom alebo ho ovláda plynule, je na nezaplatenie. Máte tak možnosť aktívne využiť, čo už viete, rozvíjať svoje schopnosti v reálnom čase a navyše získate cennú spätnú väzbu.

Ak nemáte možnosť stráviť dlhší čas v zahraničí alebo medzi priateľmi nemáte žiadneho cudzinca, môžete vyskúšať napríklad Italki. Je to platforma, kde si môžete buď vybrať lektora, ktorý sa s vami bude rozprávať cez webkameru, alebo sa môžete pridať do skupiny, kde si bežní ľudia hľadajú parťákov na konverzácie a navzájom sa zdokonaľujú v jazykoch. Konverzovať s cudzincom však môžete aj v rámci kurzov jazykovej školy, pokiaľ má k dispozícii „native speaker“ lektorov.

4. Filmy bez dabingu či knihy v originálnom znení

Veľmi účinnou metódou, ako podporiť svoje snaženie v učení sa cudzieho jazyka, je sledovanie filmov v pôvodnom jazyku či čítanie kníh v origináli. Jednoducho sa tak na vás nalepí slovná zásoba a frázové výrazy. Pokiaľ si netrúfate na pozeranie filmov bez tituliek, zvoľte také, ktoré sú v danom cudzom jazyku. Pomôže vám to v prípade, ak máte problém s porozumením rýchlej reči a keď budete vidieť hovorené slovo aj napísané, váš mozog ho ľahšie spracuje. Pri knihách si tiež môžete zvoliť dvojjazyčné verzie – originál aj s prekladom.

Na internete existuje množstvo zaručených receptov na rýchle osvojovanie cudzích jazykov. Najdôležitejšie zo všetkého je však pristupovať k učeniu svedomito a najmä pravidelne. Máte možnosť kúpiť si učebnice pre samoukov, no môže sa jednoducho stať, že učenie osamote vás časom omrzí. Pokiaľ si kúpite kurz v jazykovej škole, budete nútení navštevovať ho pravidelne a poctivo. Ostatné spomínané aktivity berte ako cenný doplnok – aktívne využívanie cudzieho jazyka je totiž kľúčové.

Foto: Bigstockphoto

Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Život > Osobný rozvoj > Tipy ako zvládnuť cudzí jazyk


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama