spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

vagapet 31.3.2016
Hodnoť článok:
0 0

Zapni čítačku a zachráň strom

Digitalizácia mení takmer všetko, čo sa okolo nás nachádza, a to vrátane spôsobu čítania. Aj keď to tak možno ešte nevyzerá, s príchodom tzv. 'e-čítačiek' odchádzajú klasické papierové knihy pomaličky do dôchodku, keďže e-ink displeje dokážu šetriť nielen naše oči, ale i samotnú energiu v batérii.

Výhoda takýchto čítačiek preto spočíva predovšetkým v dlhej výdrži, dobrej čitateľnosti na priamom slnku či v šetrení fyzického priestoru. Niektoré modely totiž vydržia na jedno nabitie celé týždne, pričom do nich uložíme niekoľko desiatok až stoviek e-kníh, čím ušetríme miesto ako na poličkách, tak aj v batožinách pri cestovaní.

Súčasné e-čítačky od popredných výrobcov ponúkajú pre prípad horších svetelných podmienok veľmi užitočné podsvietenie displejov, takže nebude problém s ich používaním ani vo večerných hodinách. Na našom trhu patria medzi najobľúbenejšie kúsky čítačky so značkou Amazon alebo PocketBook; cenovky sa pritom pohybujú od tých 70 až nad 200 eur (sponzorované verzie Kindle čítačiek sú lacnejšie ako nesponzorované, no otravujú reklamami). Poďme sa teraz ale pozrieť, čo všetko jednotlivé zariadenia zákazníkom ponúkajú.

6-palcový dotykový displej s jemným rozlíšením 1430 x 1080 pixelov (300ppi), adaptívnym podsvietením a Pearl e-ink technológiou, 4 GB vnútornou pamäťou, microUSB konektorom, Wi-Fi alebo 3G konektivita či elegantná konštrukcia hrubá iba 7.6 milimetra - to je jeden zo súčasných najlepších modelov od Amazonu. E-čítačka Kindle Voyage disponuje pokročilým hardvérom, vďaka ktorému sa bude každá jedna stránka elektronickej knihy čítať tak dobre, akoby sme držali v rukách tlačenú verziu. Listovanie nám však tentokrát zjednodušia špeciálne senzory na ľavom a pravom rámiku okolo displeja, ktoré reagujú na interakciu s prstami používateľa. Nekompromisné vybavenie má však na svedomí aj pomerne vysokú cenovku. Medzi podporovanými formátmi nájdeme AZW3, AZW, TXT, PDF, nechránené MOBI, PRC a za použitia konverzie i HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG alebo BMP.

Kindle Paperwhite 2 predstavuje dostupnejší model rovnakého výrobcu. V jeho výbave nájdeme taktiež 6-palcový displej avšak už iba s 212ppi, ktorý si zároveň rozumie aj s dotykmi. Ďalej sa spomína Carte e-ink technológia, Wi-Fi či nová generácia podsvietenia, pričom do úložiska natlačíme až 1 000 e-kníh. Podporované formáty zostávajú oproti modelu Voyage nezmenené. Na výber je taktiež prevedenie s 3G konektivitou. Tento kúsok je určený predovšetkým nenáročným zákazníkom, čo zrejme dáva najavo už i samotná cena. Dotykový 6" e-ink displej v tomto prípade dopĺňa užitočná Wi-Fi konektivita alebo taká 4 GB interná pamäť. Kindle 6 Touch ale neponúka podsvietenie, takže čítanie pri slabom svetle môže predstavovať pomerne veľký problém.

Vlajkový model jedného z najväčších výrobcov e-čítačiek ponúka výbavu aj pre náročnejších používateľov a navyše za veľmi priaznivú cenu. Dotykový HD Plus (1600 x 1200 pixelov; 250ppi) e-ink displej InkPadu dostal až 8-palcovú uhlopriečku, tenkej konštrukcii nechýba štýlovy dizajn a nesmiem samozrejme zabudnúť ani na také podsvietenie alebo Wi-Fi konektivitu. Čo sa týka podpory formátov, možnosti sú v tomto prípade - pri porovnaní s čítačkami od Amazonu - už o niečo bohatšie (PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB (DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, JPEG, BMP, PNG, TIFF). Medzi technickými špecifikáciami nájdeme taktiež 512 MB operačnú pamäť, 1 GHz procesor, 4 GB úložiska (+ možnosť rozšírenia prostredníctvom microSD karty) a 2 500 mAh batériu, ktorá udrží zariadenia na jedno nabitie aj niekoľko týždňov.

Aj keď model Ultra disponuje menšou uhlopriečkou, stále má čo ponúknuť, keďže ani v tomto prípade nechýbajú dotykové kapacity, jemný HD displej, podsvietenie či Wi-Fi. Vďaka integrovanému foťáku zvládne dokonca aj rozpoznávať text, pokiaľ by niekto náhodou potreboval prehodiť tlačený text do digitálneho formátu. Poslúži k tomu 5 MPx fotoaparát s automatickým zaostrovaním.

S TouchLux 3 otvoriš obrovské množstvo rôznorodých formátov a nielen to. Rovnako ako pri predchádzajúcich kúskoch od výrobcu, aj tu nájdeme dotykový e-ink displej v HD rozlíšení, vrátane jeho podsvietenia. Samotná konštrukcia navyše obsahuje hardvérové tlačidlá pre ešte pohodlnejšie listovanie, navigáciu v menu alebo nastaveniach. Wi-fi konektivita zase umožní bezdrôtovú synchronizáciu s osobným Dropbox účtom, čo v konečnom dôsledku eliminuje potrebu používať kábel či vyťahovať microSD kartu zo slotu.

Hodnoť článok:
0 0

1 komentár k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Andrea Beňová 3.9.2017 15:01:35
Ja som si davnejsie kupila citacku knich a som spokojna nemusim si kupovat knihy alebo si ich poziciavat v kniznici.Som s nou spokojna. Pouzila som pri kupe tiez aj https://www.kuponyzdarma.sk/ a som aj usetrila nejake to euro
Zajtra.sk > Život > Osobný rozvoj > Zapni čítačku a zachráň strom


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama