spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

vagapet 29.2.2016
Hodnoť článok:
0 0

Prichádza marec, mesiac knihy (alebo elektronickej čítačky)

Už zajtra začne tretí mesiac v roku, ktorý spájame tradične nielen s príchodom jari, ale už niekoľko desaťročí aj s témou knihy.

Od roku 1955 sa na počesť Mateja Hrebendu Hačavského (10. 3. 1796 - 16. 3. 1880) ako snaha o podporenie záujmu o knihy spája so sloganom Marec – mesiac knihy. Nikde nie je napísané, že je to mesiac knihy tlačenej. Fyzická prezentácia literárneho diela nie je dôležitá. Dôležité je, či siahame po literárnom diele alebo potrebu jeho existencie nepociťujeme. (31. 8. máme Deň neprečítaných kníh. Koľko asi kníh „uskladnených“ na e-čítačkách je tiež neprečítaných?) Ale vráťme sa na začiatok...

Mnohí z nás si určite spomenú na chvíle, keď sme pod perinou, držiac v jednej ruke knihu a v druhej baterku, prežívali či už romantické alebo dobrodružné chvíle s hrdinami románových príbehov. Dôvod bol jednoduchý – buď nebol podľa názoru rodičov titul vhodný pre náš vek alebo bol už čas na spánok. S určitou dávkou zveličenia možno dnes povedať, že aj túto prekážku technický pokrok prekonal a pre prípad, že by sme zatúžili po „čitateľskej" romantike detstva, ale v modernom šate, máme riešenie – „knižočka" do ruky s vlastným svetlom, ktoré zaručí viditeľnosť textu. Produkt, ktorý je označovaný ako začiatok konca tlačených publikácií a samozrejme, knižníc ako inštitúcií s nimi existenčne spojených. Ja som od detstva siahala po knihe ako zdroji zábavy a neskôr aj poučenia. Dnes na mojom pracovnom stole ležia vedľa seba knihy tlačené a čítačka e-kníh. Či už sa pripravujem do školy alebo oddychujem pri beletrii, raz po tlačenom exemplári, raz siaham po čítačke PocketBook Ultra. V nej mám uloženú celú svoju knižnicu. Nepoužívam ju však len na čítanie, zvyknem na nej počúvať aj hudbu, či dokonca fotografovať. Spoločne s predinštalovaným softvérom umožňuje vyfotiť časti textu a konvertovať ich do editovateľného formátu, čo veľmi oceňujem hlavne pri štúdiu.

Knihy patria medzi obľúbené formy darčekov, ktorými obdarúvam svojich priateľov a známych, ale aj členov rodiny. Podľa „profilácie príjemcu“ vyberám žáner a titul a keď treba, obchádzam antikvariáty. Aj sebe robím takýmto darčekom radosť. Preto si nemyslím, že súčasnú mladú generáciu možno spájať s predstavou, že v našich rukách (a taškách) máme miesto iba aktuálne výdobytky elektronického sveta. Snáď by sme mohli v tomto smere (možno dosť zjednodušene) použiť prirovnanie: hladnému človeku je jedno, či dostane jedlo na papierovej tácke alebo na tanieri z meissenského porcelánu. Potrebuje zahnať hlad. Vo vzťahu ku knihám je podľa môjho názoru úplne jedno, aká je ich fyzická podoba.
Dôležité je, že siahame po literatúre, taktiež chceme „zahnať hlad“ – hlad v inej, ako fyzickej rovine – po krásnom slove či poznaní.

Hodnoť článok:
0 0

1 komentár k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Martta Dudová 11.4.2016 23:48:11
Som vášnivá čitateľka a tiež som sa rozhodla prejsť na čítačku e-kníh. Dlho som uvažovala - nie je to najlacnejšia záležitosť, nakoniec som si ju objednala cez internet, dokonca sa mi na ňu podarilo zohnať zľavu cez http://www.zlavovy-kod.sk/. Mám ju pár mesiacov a neviem si ju vynachváliť. Jediné, čo mi prekáža je, že knihy niektorých mojich obľúbených autorov doteraz v elektronickej podobe nevyšli... snáď sa raz dočkám.
Zajtra.sk > Život > Osobný rozvoj > Prichádza marec, mesiac knihy (alebo elektronickej čítačky)


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama