spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Andrej Ševčík 10.12.2015
Hodnoť článok:
0 0

Inovatívnívne slovenské ihriská, softvér pre lekárov a hra, ktorá má vychovať nových vedcov.

Po 3 mesiacoch intenzívneho programu Impact Inkubátora na podporu podnikateľských nápadov a riešení vieme, kto vyhral. Za projekty s najväčším potenciálom porota označila inovatívne ihriská Octago, hru, ktorá pomáha porozumieť chémii Chemplay a Gener.io – novú platformu pre rádiológov, ktorá im ušetrí čas pri tvorbe lekárskych nálezov. Mysli na inovatívnosť, udržateľnosť a predaj mi tvoj nápad.

To boli kritériá výberu finálovej poroty na Final Pitch Day. Okrem toho sa posudzoval aj tím a jeho predpoklady na riešenie problému a exekúciu v danej oblasti. O poradí projektov a udelení celkových výhier rozhodovali partneri inkubátoru Alexander Resch, CEO VÚB Banka, Matej Duriš - New Business Development Telekom doplnení o Michala Jablonku - Limerock Advisory a spoluzakladateľov Impact HUB Bratislava.

Octago má za sebou viacero úspechov. Ich najväčšiu pridanú hodnotu vidia organizátori Impact Inkubátora v inovatívnosti konštrukcie ihrísk a ich flexibilnosti. Ich aplikácia či následné premiestnenie a upravenie je hračka. Ponúkajú tak nový rozmer zdravého životného štýlu pre rodiny aj mestá. Ich primárnou cieľovkou sú momentálne developeri, s ktorými rokujú o partnerstvách. Existuje aj významný priestor pre teritoriálnu expanziu a predaj.

Chemplay tím študentov nám jasne dokázal, aký má Slovensko problém. Nerastie u nás nová mladá generácia vedcov. Namiesto toho sa množia humanitné odbory. Chémia je pritom všade okolo nás. Preto chcú začať zmenou už na základných školách. Momentálne hľadajú možnosti, ako ich hru preniesť do online sveta a pokryť aj ďalšie predmety.

Gener.io vychádza z potreby jedného zo zakladateľov. Je rádiológ a denne píše niekoľko lekárskych nálezov. Na svete však neexistuje žiadne komplexné riešenie, ktoré by túto prácu uľahčovalo a zefektívnilo. Preto s kolegami a priateľmi vyvíja softvér, ktorý ušetrí lekárom až 50% času. Aplikáciu práve testujú samotní doktori a má aj prvých užívateľov.

IT vs. sociálne inovatívne projekty

Aj od projektov v počiatočnej idea stage fáze sa vyžadoval jasný cieľ a predstava o biznis modeli. Čísla sú základom každého podnikania a už v úvodnej fáze nápadu treba mať na stole biznis plán. Prekvapením bolo, že práve túto časť zvládli o čosi lepšie projekty so sociálnym rozmerom, než aplikácie a technologické riešenia. Ukázalo sa, že práve začínajúcim projektom v IT robí stále veľký problém reálne zhodnotiť náklady a výnosy ich služieb. Aj z tohto dôvodu udelila porota špeciálne ceny venované spoločensky prospešným riešeniam – dizajnérskej hre Memonik pre nevidiacich a aktivite Hento – toto, zamestnávajúcej mentálne postihnutých ľudí, ktorí si svoj biznis plán postavili na profesionálnom cateringu a dizajnérskych výrobkoch.

Spolupráca viac ako víťazstvo

Business Validation, Social Innovation value, Strategy, Team Management, Legal, Accounting, Effective and low budget marketing, Brand building, Data analystic, UX design and wireframing, Business Case, Presentation skills, How to pitch to potencial investors a ďalšie bloky, ktoré projekty absolvovali zlepšili ich podnikateľskú gramotnosť a zvýšili šance na dlhodobú udržateľnosť a rozvoj. A hoci nevyhrali všetci, organizátori veria, že dodatočná pridaná hodnota inkubátora je aj v budúcich projektoch a nových spoluprácach. Nejeden projekt si doplnil svoj tím práve z ostatných účastníkov a medzi projektmi Memonik, Octago a CirkusKus vzniká aj nová spolupráca.

Andrej Ševčík Andrej Ševčík

Aktuálne pracuje ako webdizajnér a programátor. Stál pri zrode webov PDA.sk a nakoduj.to! Zaujíma sa o moderné technológie a dizajn.

MOJE MOTTO:
Neobzerám sa cez plece na to co som popáchal, ja mám plnú hlavu nových lotrovín ;)


Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Život > Rozvoj projektu > Inovatívnívne slovenské ihriská, softvér pre lekárov a hra, ktorá má vychovať nových vedcov.


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama